Misafir
6,1726
5,4076
224,45
ÜYE GİRİŞİ

Yunusemre Yuntdağı’nda ekonomi yarattı

Yunusemre Yuntdağı’nda ekonomi yarattı

Yuntdağı’nda kırsal kalkınma projelerini ardı ardına hayata geçiren Yunusemre Belediyesi, bölgede organik tarımı geliştirmeyi ve ürün çeşitliliğini arttırmayı hedefliyor.

HABER MERKEZİ

4 yılda üreticilere 60 bin fidan dağıtan, yaklaşık 128 bin ağaca aşılama yapan  Yunusemre Belediyesi, çalışmalarına 2018 yılında da devam edecek. “Yuntdağı’ndaki üreticilerimizi kalkındırmak için projelerimizi sürdüreceğiz” diyen Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, bölgede tarımsal çeşitlilik bakımından ciddi mesafe alındığını söyledi.

Yunusemre Belediyesi, kırsal kalkınma projeleriyle Yuntdağı bölgesinde ürün çeşitliliğini arttırma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bölgede lavanta, salep gibi yeni ürün denemeleri yapan Yunusemre Belediyesi, organik bağcılık ve aşılama projeleriyle de diğer belediyelere örnek oluyor. Üreticiye fidan desteği veren belediye özellikle antep fsıtığı üretiminde ciddi mesafe kat etmiş durumda.

128 BİN AĞACA AŞILAMA YAPILDI

Çalışmalarına 2018 yıl da devam edeceklerini kaydeden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “4 yılda üreticilerimize 22 bin 400 ceviz fidanı, 16 bin 500 antep fıstığı 5 bin 500 badem, 700 nar, 15 bin zeytin olmak üzere toplam 60 bin 100 adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Yine bu sür içerisinde 117 bin 618 menengiç ağacına antep fıstığı, 6 bin 300 yabani ahlat ağacına armut, 3 bin 750 yabani zeytin ağacına ise çeşit zeytin olmak üzere toplam 127 bin 668 ağaca aşılama yapıldı” diye konuştu.

ÜRETİCİLER ORGANİK TARIMA YÖNLENDİRİLİYOR

Başkan Çerçi, tüm bu çalışmaları yaparken; üreticiyi bilinçlendirmeyi de önemsediklerini hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticilerimizi organik tarıma yönlendirmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında üreticilere eğitimler verildi, verilmeye devam ediyor. Yine Yuntdağı’nda ürün çeşitliliğini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen proje sonuç verdi. Geçtiğimiz yıl toprakla buluşturulan lavantalar yetişti. İlk hasadı yapılan bitki bölge için gelecek vaat ediyor. Yine Yuntdağı’nda besiciliğin ön planda olduğu mahallelere küçükbaş hayvan yıkama havuzu yapıldı. Hanımlara yönelik halıcılık ve bez dokuma kursları düzenledik. Yuntdağı’nda üreticilerimizi kalkındırmak için projelerimizi sürdüreceğiz”

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim