Misafir
6,5072
5,6548
223,21
ÜYE GİRİŞİ

Bin 882 engelli istihdam edildi

Bin 882 engelli istihdam edildi

SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, Manisa’da uygulanan teşvikler sayesinde 547 işyerinde  1882 engelli bireyin istihdam edildiğini ve SGK’nın aylık  700 bin lira teşvik primi sağladığını söyledi.

SARE KURTULAN

Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Manisa Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Öğretmen Şükran Bilginer Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerin velilerine yönelik, ‘Engelli Hakları’ konulu eğitim verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Manisa İl Müdürlüğü’nün verdiği eğitimde, engellilerin istihdam edilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yapıldı.

BİN 882 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLDİ

Eğitimde konuşan SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, ‘Manisa’da uygulanan teşvikler sayesinde, 547 işyerinde engelli vatandaşlarımız istihdam edildi. Bu işyerlerinde çalışan engellilerin sayısı ise, 1882’ dedi. Engelli istihdamı için SGK’nın aylık 700 bin lira teşvik primi sağladığını ifade eden Kurt, ‘Engellilerin istihdamı zorunludur. Eğer ki bir işyerinin, kanunen istihdam etmesi gerektiği halde engelli istihdam etmediği tespit edilirse 2 bin 296 lira cezai işlem uygulanır’ şeklinde konuştu. Türkiye’de 6 milyonun üzerinde engelli bireyin olduğunu vurgulayan Kurt, kamuda ve özel sektörde engellilerin istihdam edilmesiyle ilgili yasal bir düzenlemenin bulunduğunun altını çizdi.

YENİ TEŞVİKLER GELİŞTİRİLİYOR

‘Engelli bireylerin sosyal yardımlardan en üst seviyede faydalanabilmesi kadar, sosyal hayatın içine uyum sağlayabilmeleri, çalışmaları, daha onurlu bir yaşam standardına kavuşturulmaları da çok önemlidir’ diyen Kurt, ‘50 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde, özel sektörse yüzde 3, kamu sektörüyse yüzde 4 engelli vatandaşımızın istidam edilmesi mecburidir’ diye de ekledi. Kurt, SGK olarak engelli bireylerin özel sektörde istihdam edilmesiyle ilgili teşvikler geliştirdiklerinin de altını çizdi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim