Misafir
6,5072
5,6548
223,21
ÜYE GİRİŞİ

Kadınlar seçme ve seçilme haklarını kutladı

Kadınlar seçme ve seçilme haklarını kutladı

Manisalı kadınlar, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yıldönümü dolayısıyla Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtına çelenk sunarak, bu hakkı kadınlara veren Mustafa Kemal Atatürk’e minnet duygularını dile getirdi.

(İHA) 5 Aralık 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı verilen kadınlar, bu hakkın

83’üncü yıldönümünü kutladı. Manisa’da politika, dernek, sivil toplum kuruluşlarında emek veren kadınlar, Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtına birlikte çelenk sunarak Atatürk’e olan minnet duygularını dile getirdi. 

CUMHURİYET TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK DEVRİM
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün önemine ilişkin açıklamayı Manisalı kadınlar adına Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya yaptı. Kaya açıklamasında şunları dile getirdi: “Bugün kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83’üncü yılını kutluyoruz. Kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olması cumhuriyet tarihindeki en büyük devrim olarak görülebilir. Kadın haklarının birçok Avrupa ülkesinde Türkiye’den sonra verilmesi genç cumhuriyetin Türk kadınına ve kadınlarımızın demokrasiye katılmasına büyük önem verdiğinin göstergesi olmuştur. Oysaki geçmiş tarihe bakıldığında Orta Asya’da ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetimindeki Hakanların yanında Hatun adı verilen eşler de söz sahibiydi. Kadın ata biner, ok atar, spor yapar ve savaşlara katılırdı. Toplumda tek eşlilik prensibi esas olup tek eşe bağlı kalınır, ev eşlerin ortak malı sayılı, namus ve iffete büyük önem verilirdi. Osmanlı devletinde kadın birçok hakkından mahrum bırakılmış, siyasal hayatta yok sayılmış, sosyal hayatta geri planda bırakılmıştır. İşte Atatürk Türk milletinin tarihi geçmişinde var olan fakat özlem haline getirilmiş bir hakkı, bir duyguyu devlet varlığına geçiren ilk liderdir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği günün 83’üncü yıldönümünü kutlarken bizlerin de Atatürk’ün bizlere verdiği değerlere layık olmamızı, haklarımızı almak için var gücümüzle mücadeleye devam etmemizi diliyor, bu çok önemli ve değerli günümüzü kutluyorum.”
Yapılan konuşmanın ardından Manisalı kadınlar anıtın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.Törene Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya, kadın STK’ların temsilcileri katıldı.
 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim