Misafir
6,0919
5,333
209,62
ÜYE GİRİŞİ

Standartını yükseltelim

‘Ruh Sağlığı yeterli güvenilirlikte değil!’

Dr. Muzaffer Yurttaş, Avrupa’da ruh hastalıkları nedeniyle suç işleyenlerin Türkiye’ye sevk edilemediğine dikkat çekerek, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin, Dünya standartları çerçevesinde, yeterli güvenirlikte olmadığını vurguladı.

SARE KURTULAN

24. Dönem Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, 1920’lerden bu yana aktif şekilde faaliyet gösteren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin, yeterli güvenirlikte olmadığını savundu. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin, Türkiye’de Samsun’da, Elazığ’da, İstanbul Bakırköy’de ve Manisa’da açılan ilk 4 ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden biri olduğuna dikkat çeken Yurttaş, ‘Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, İzmir’den Antalya’ya kadar oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Fakat hastanemiz, çeşitli illerden getirilen akıl ve ruh hastalarına yetebilecek kapasitede değildir’ diye konuştu. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin binalarının, birçok tadilata rağmen oldukça eski ve yetersiz kalmış olduğunun altını çizen Yurttaş, Manisa’ya geniş kapsamlı ve güvenirlikli bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de yüksek güvenirlikli bir ruh hastalıkları hastanesinin olmadığına ve bunun Avrupa için de sorun teşkil ettiğine vurgu yapan Yurttaş, ‘Avrupa’da, şizofreni ya da başka bir akıl ve ruh hastalığı nedeniyle suç işleyip tutuklanan bir Türk vatandaşımızı, vatanına geri getiremiyoruz’ dedi. Yurttaş, Avrupa’nın, Türkiye’de yüksek güvenirlikli ruh hastalıkları hastanesinin bulunmadığını ve bu nedenle Türk vatandaşları Türkiye’ye sevk edemediklerini söylediklerine dikkat çekti. Suç işleyen, psikiyatrik ve şizofreni hastalarının cezaevlerine tutulamadığını ifade eden Yurttaş, Türkiye’de, hapishane özelliği taşıyan, yüksek güvenirlikli akıl ve ruh hastanelerinin bulunması gerektiğinin altını çizdi. Yurttaş, Türkiye’de ilk kez Manisa’nın hapishane özelliği taşıyan, yüksek güvenirlikli ve Dünya standartlarında akıl ve ruh hastalıkları hastanesi açması gerektiğini vurguladı.

‘AKIL VE RUH HASTALARINA UĞRAŞ TEDAVİSİ DE UYGULANMALI’

Manisalıların Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmesi adına, Dünya standartlarında ve yüksek güvenirlikli akıl hastanesinin kurulması için mutlaka adım atmaları gerektiğini savunan Yurttaş, ‘Manisa’nın uygun bir bölgesinde bir arazi belirlenip, bu arazinin yeni ve güvenirlikli akıl hastanesi için tahsis edilmesi gerekiyor’ dedi. Hastalara aynı zamanda ‘uğraş tedavisi’ yapılması gerektiğinin de altını çizen Yurttaş, ‘Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde kalan hastaların, meyve, sebze, koyun ve kuş gibi şeyler yetiştirip, uğraş tedavisine tabi tutulmaları gerekir. Yeni yapılacak hastanede, özellikle uğraş tedavilerinin uygulanacağı alanlar da özenle belirlenmelidir’ şeklinde konuştu. Yurttaş, ‘Uğraş tedavisi’ uygulanan bir akıl ve ruh hastalıkları hastanesinin, Manisa ve çevre bölgesi için en az ‘Meslek Hastalıkları Hastanesi’ kadar gerekli olduğuna vurgu yaptı. ‘Şu anki Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne girerseniz, hastanenin ne denli yetersiz olduğunu görebilirsiniz. Yataklı bölümler dahi sonradan yapılmış ve parça parça şeklinde konumlandırılmış’ diyen Yurttaş, Türkiye’de özellikle son zamanlarda yeni ve kapsamlı hastanelerin yapımına önem verildiğine ve Manisa’nın da bu konuda adım atması gerektiğine vurgu yaptı.

‘ORTAK AKIL İLE TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR’

‘Yeni ve yüksek güvenirlikli’ bir akıl ve ruh hastalıkları hastanesi için, milletvekilliği yaptığı dönemde çeşitli adımlar attığının altını çizen Yurttaş, ‘Milletvekilliği yaptığım dönemde, daha kapsamlı ve Dünya standartlarında bir akıl ve ruh hastalıkları hastanesi için Manisa’da arazi bulunmuştu. O zaman, Sağlık Bakanlığı’yla görüşmüştüm ve bu projeye sıcak baktıklarını söylemişlerdi. Proje şu anda ne durumda, bilmiyorum’ dedi. Manisa’da yapılan Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne tamamlayıcı olarak yeni bir akıl ve ruh hastalıkları hastanesi yapılmasının oldukça önemli olduğunu ifade eden Yurttaş, ‘Eski ve yetersiz hastaneler Manisa’ya yakışmıyor. Hükümet elbet bunu değerlendiriyordur, sonuçta her şeyin bir zamanı ve sırası var’ dedi. Yeni akıl ve ruh hastalıkları hastanesi için hayal kurulması ve proje üretilmesi gerektiğini vurgulayan Yurttaş, ‘Ağlamayan bebeğe meme verilmezmiş. Biz bazı şeyleri dile getirelim ki, bir şeylere vesile olabilelim. Manisalılar şehrine sahip çıkıp, gelişmesi için adımlar atsınlar’ şeklinde konuştu. Manisa’yı geliştirecek projelere tüm siyasi kuruluşların destek vermesi gerektiğine dikkat çeken Yurttaş, ortak akıl ve iyi projelerle, öncelik ve destek verilecek, Manisa’nın Türkiye’de bir ilki başarıp Dünya standartlarında akıl ve ruh hastalıkları hastanesine kavuşabileceğini ifade etti.

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim