Misafir
6,5072
5,6548
223,21
ÜYE GİRİŞİ

Wi-Fi şifrenizi isteyen kişi terörist olabilir!

Wi-Fi şifrenizi isteyen kişi terörist olabilir!

Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen, ev ve işyerlerinde kullanılan internet ve  modem Wi-fi şifresinin teröristler tarafından kullanılabileceğine dikkat çekerek, şifrenin kesinlikle kimseyle paylaşılmaması uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Üzen, yaptığı açıklama ile internet kullanıcılarını uyardı.

Terör örgütlerinin mesajlaşmalarda interneti kullandığına dikkat çeken Üzen, yaptığı açıklamada özellikle ticari işletmelerde esnaf dükkanlarında kahvehanelerde, kafeteryalarda ve evlerinizde kullanılan   internet ve  modem Wi-fi şifresinin kesinlikle hiçbir kimseyle paylaşılmaması uyarısında bulundu.  

FETÖ’CÜLER KULLANMIŞ!

“Başkaları  tarafından bilginiz olmadan sizin internetiniz üzerinden  işlenilen bilişim ve terör suçu işlenmesi durumunda kanunen  suçlu pozisyonuna düşülmektedir”diyen Üzen, konuyla ilgili şöyle konuştu “Bu suçların bazı örneklerini 15 temmuz darbe girişimi sonrasında bir çok FETÖ terör örgütü mensubu bylock programını  komşusunun wi-fi  sine bağlanarak ya da  esnaf sanatkarlarımızın işletmelerinden wi-fi şifresi isteyerek internete bağlanılıp bylock programını kullandığı tespit edilmiştir. Bu nedenle birçok esnafımız ve vatandaşımız  bylock programı kullanmadığı halde bylock programı kullandığı iddiası ile emniyet tarafından göz altına alınmış olup sorgulamaları devam etmektedir. Suçsuz olduğu anlaşılan mağdur olan vatandaşlarımız ve esnaflarımız serbest bırakılmıştır. Bu sebeb ile bireysel ev ve işyerlerinizde kullandığınız internetinizin paylaşılması ve  modem şifrelerinizin toplu kullanılması kanunen suç teşkil etmektedir.”

‘İNTERNET KAFELERE YÖNLENDİRİN’

Gerekçesinin  5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlandığına işaret eden Üzen “ Filtreleme yazılımı: İnternet ortamında web adresi, alan adı, IP adresi, kelime ve benzeri kriterlere göre erişimi engelleyen yazılımları, olması gerekmekte olup İç IP Dağıtım Logları: Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MAC adresi) gösteren bilgileri, olması gerekmektedir. Bu yönetmelik ülkemizde sadece internet kafelerde zorunlu olarak uygulanmaktadır ve her yıl valilik, emniyet, kaymakamlık, zabıta ve internet kafelerin bağlı bulundukları meslek odaları tarafından denetlenmektedir. Sizlerden internette 5 dakika işim var diyerek wi-fi şifrenizi isteyen kişilere wi-fi şifrenizi kesinlikle vermeyiniz  internet ihtiyacı olan kişileri internet kafelere yönlendirmek en doğru karardır.”dedi.

‘ŞİFRELERİ SAYI VE HARFLERLE BELİRLEYİN’

Bilinçsiz kullanılan internetin çok büyük sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Üzen “Bu yüzden modem şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız bazı kişiler tarafından da programlar ile modemlerin wi-fi şifreleri çözülebilmektedir modem şifrelerinizi büyük harf küçük harf ve sayı ile belirlemeniz sizleri daha da emniyetli kılacaktır.”önerisinde bulundu.

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim