Misafir
6,4044
5,707
257,32
ÜYE GİRİŞİ

Yapılmaz denileni yaptı

Yapılmaz denileni yaptı

Fabrikada çalışırken enerjisini kendisi için harcamaya karar veren İbrahim Şimşek, Pelitalan Köyü’nde mobilya üretim tesisi kurdu. Büyük çaplı üretim yapmayı başaran tesisle Şimşek, şuan yıllık 4 milyon liralık hacme ulaştı.

TUNAY AKTAŞ

Manisa’da yeni bir üretim modeli deneyen ve kısa sürede başladığı noktanın çok ötesine ulaşarak büyük bir başarıya imza atan Şimşek Mobilya’nın sahibi İbrahim Şimşek, yatırımcılara örnek olacak bir kapıyı araladı. İbrahim Şimşek, fabrikaları aratmayan bir tesisle köyde büyük çaplarda sürekli üretim gerçekleştirmeyi başardı. Geldiği nokta hakkında bilgi veren ve bunun nasıl gerçekleştiğini anlatan İbrahim Şimşek, “2006 yılında başladım mobilya üretimine. O zaman kapasitemiz daha azdı. Şuan ise günde 10 dairenin ihtiyacını karşılaya üretim gerçekleştiriyoruz. Tek seferde 600 dairenin mobilya olarak tüm ihtiyaçlarını maddi desteksiz karşılayabilecek durumdayız. Yılık 4 milyon liralık iş hacmine ulaştık. Uzman bir ekip kurduk. Aynı zamanda genç dinamik çalışma arkadaşlarına da sahibiz” dedi.

2 SENE FABRİKADA ÇALIŞTIM

Fabrikada çalışırken harcadığı enerjiyi kendi işi için harcamaya karar verdiğini anlatan Şimşek, “Ağaçla uğraşmayı çok seviyorum. Küçük yaşımdan bu yana hep bu yönde bir ilgim oldu. Tabi birde bu işin sanatsal bir yönü de var. Ürün üretmek var. Çok zevk alarak faaliyet gösterdiğim bir iş. 23 yaşımda başladım mobilya üretimine. Elektrik ve elektronik mühendisliği eğitimimi yarıda bıraktım. Bu işi kurmadan önce ise 2 sene bir fabrikada beyaz yakalı olarak çalışıyordum. Ama orada harcadığım enerjiyi kendi işimde harcadığımda çok daha iyi şeyler başarabileceğimi gördüm ve kendi işimi kurmaya karar verdim”diye konuştu.

“KÖYE VE BÖLGEYE BİRÇOK İMKAN SAĞLANDI”

Birçok imkan sağlandığını belirten Şimşek, söyle devam etti“Bölgede istihdam Başlamadan önce hiç mobilya üretiminde bulunmamıştım. Yani işin içinden gelen biri değildim. Ustalar buldum kendime ve kademe kademe büyüyerek bu güne geldik. Sanayide bile olmayan bir tesis kurduk köyde. 11 kişiye iş imkanı sağladık. Bütün bölge Pelitalan köyünde, Yunt Dağı’nda böyle bir tesis olduğunu öğrendi. Köye birçok imkan sağladık. Hem çalışan için hem köyün ihtiyaçlarını karşılama adına. Yeniliklerle tanıştırdık. Bölgedeki insanlara maddi olarak çok avantajlı hizmetler sunduk. Pelitalan’ın ve bölgenin tanıtımını sağladık. Bunlar bize gurur veriyor.”

“PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUM”

Şimşek, “Kira gibi masraflar olmadığı için üretim maliyeti de düştü. Fiyat olarak daha rekabet edebilir hale geldiğimiz için artık şehir merkezinden işleri dahi burada üretmeye başladık. İşleri daha da büyüttük. İhalelere girdik, proje işler aldık. Fabrikalardan, askeriyeden, milli emlaktan işler aldık. Resmi kurumlardan iş bitirme raporlarımız var. İlerleyen dönemde inşaat sektörüne girme düşüncem var. Bununla ilgili projeler üzerinde çalışıyorum. Birde modüler mobilya üretimi gerçekleştirmek istiyorum. Paketlenmiş ürünler olacak. Herkes kendi kurabilecek bu ürünleri”dedi.

“KÖYDE İŞ Mİ OLUR DEDİLER”

Şimşek, “İlk olarak tecrübeli personel bulmada sıkıntılar yaşadım. İş teklif ettiğimde köyde iş mi olur tepkisiyle karşılaşıyordum. Ama geldiklerinde böyle bir tesisin sanayide bile olmadığı görünce çok şaşırdılar. Fabrika standartlarında bir tesis. Makinelerin hepsi modern son sistem makineler. Bu kadar bir yatırım köye yapılır mı diye düşünüyorlar ama yapılan işi gördüklerinde fikirleri değişiyor. Şimdi ustalarımız servislerle merkezden gelip gidiyorlar. Ve hepsi çok memnun. Temiz havada, yazın serin kışın kapalı ortamda çalışmaktan ve köyde çalışıyor olmaktan dolayı huzurlu olduklarını söylüyorlar. Severek ve isteyerek geliyorlar. Hatta hafta sonları aileleriyle pikniğe geliyorlar”

SANAYİ BÖLGESİ BEKLEMESİNLER

Yunt Dağı’na yapılmak istenen sanayi bölgesine yönelik fikirlerini söyleyen Şimşek, “Yunusemre Belediyesi, Yuntdağı’nda yeni bir sanayi bölgesi yapmak istiyor. Yapılan açıklamalar ise bunun 10 yıldan önce sonuçlanmayacağı gösteriyor. Ben aynı zamanda mevcut Manisa Marangozlar Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim. Mevcut başkan Zeki Apak üyelere yönelik bu yeni sanayi bölgesiyle ilgili heyecan oluşturmaya çalışsa da, mobilya üretimi gerçekleştirmek ve daha büyük tesislere geçmek isteyen arkadaşların bunun uzun süre gerçekleşmeyeceğinin farkına varması lazım. Bunu belirtme amacım ise şu; Bu yönde yatırım yapmak isteyen arkadaşlar yeni sanayi bölgesi beklemelerine gerek yok. Benim gibi Yunt Dağı’nda istedikleri gibi rahatlıkla üretim gerçekleştirebilirler. Bunu bilmeleri gerekiyor”görüşünde bulundu.  

ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRACAK ÇALIŞMALAR GEREKİYOR

Daha rahat yatırım yapılabilmesi için belediyelerin Yunt Dağı’na ulaşımı kolaylaştıracak çalışmalar yapması gerektiğini belirten Şimşek, son olarak şunları söyledi “Köylerde üretim yapılmaz gibi bir algı vardı. Fakat son 2 seneden beri insanlarda bu fikir değişmeye başladı. Yunt dağı bölgesine yapılan yatırımlar çoğalmaya başladı. Mesela benim mevcut tesisimi merkezde kiralamaya çalışırsan büyük bir maddi yük getirir. Ama burada böyle bir sorun yok. Bu sadece mobilya sektörü için değil diğer sektörler içinde geçerli. Arazi ve çalışan şartları çok uygun. Şuan ulaşıma yönelik sıkıntılarımız var. Belediyeden daha çok ilgi bekliyoruz. Merkezde yeni sanayi bölgeleri açılacağına Yunt Dağı’na ve köylere yapılabilecek yatırımlar desteklenmeli.”

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim