Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Bilim çocuklarla buluşacak

Bilim çocuklarla buluşacak

Manisa, yapımı yılan hikayesine dönen planetaryum ve bilim evine sonunda kavuşuyor. Çocukların bilime daha çok yönelmesini sağlayacak olan bilim evi, birçok bilimsel olayı gözlemleyebilme fırsatı yakalayacak.

TUNAY AKTAŞ

Manisa, çocukların hem eğlenebileceği hem de bilimsel olayları gözlemleyerek bilimi daha iyi anlayabileceği Planetaryum ve Bilimevi’ne kavuşuyor. Gelecek nesillerin bilimin kapısını aralamasında en önemli etkenlerden biri olacak olan Planetaryum ve Bilimevi, onlarca bilimsel platform ve materyalin yanı sıra konferans salonuna da sahip olacak.

 UZAY ORTAMINI TECRÜBE EDECEKLER

Yetişkinlerin de gezebileceği Manisa Planetaryum ve Bilimevi’nde fiziksel yasalar deneyimlenebilecek. Eğlence bilimin buluşacağı merkezde çocuklar; Ksilifonla ses ve matematiği birleştirebilecek, ağırlık simülatörüyle uzay ortamı ve gezegenler hakkında tecrübe edinecek,  jacop merdiveniyle yüksek voltajda elektriğin etkilerini gözlemleyebilecek, kum sarkacıyla dünyanın döndüğünü ispatlayacak. Optik, ışık, hareket ve basınç ilişkisi, illüzyon, kaotik sistemler, sonsuz görüntü, beyin göz koordinasyonu gibi daha birçok bilimsel yasa üzerinde fikir sahibi olabilecekler.

OCAK’TA AÇILMASI PLANLANIYOR

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in girişimleri ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığının çabasıyla sona gelinen Manisa Planetaryum ve Bilimevi için materyal alımı Ekim ayında gerçekleşti. Yapılacak son düzenlemelerle birlikte Ocak ayının ortalarında açılması planlanıyor. Manisa’da büyük bir eksikliği giderecek olan bilim merkezinin yapımı 6 yıldır tamamlanamıyordu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim