Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Kadınlar, ‘unutulmaya yüz tutmuş’ sanatı canlandırıyor

Kadınlar, ‘unutulmaya yüz tutmuş’ sanatı canlandırıyor

Tahta zemine çakılan çiviler ve bakır tellerle motiflerin işlendiği ‘Filografi Sanatı’, Manisalı kadınların ellerinde şekilleniyor. ‘Çok zahmetli, zaman alan, çok sabır isteyen bir sanat’ olarak tanımlanan filografi ile Manisalı ev hanımları kendilerine ek gelir sağlıyor.

HABER MERKEZİ

Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi, 12 kursiyerin katılımıyla, ‘Filografi Kursu’ veriyor. Tahta zemin üzerine çakılan çivilerin arasından bakır tel geçirilerek çeşitli motiflerin oluşturulduğu filografi ile boş zamanlarını değerlendiren Manisalı kadınlar, yaptıkları eserleri satarak, geçimlerine katkı da sağlıyor. ‘Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar’ arasında yer alan filografi, ‘Çok zahmetli, zaman alan, çok sabır isteyen bir sanat’ olarak tanımlanıyor. Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, ‘Filografi, özellikle Osmanlı döneminde şifahanelerde hastaların tedavisinde ve büyük bir sabır gerektirdiği için ruh sağlığı tedavisi gören hastaların durumlarının tespit edilmesinde kullanılırdı’ dedi. Günümüzde halen ruh sağlığı tedavsi uygulanan hastanelerde filografi sanatının işlendiğini belirten Kanca, Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan kadınları filografi kursuna katılmaya davet etti. Kanca, ‘Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak daha önce açmadığımız bir kursu açtık. İlknur öğretmenimizle başlayan bu filografi kursu gerçekten çok zahmetli, zaman alan, çok sabır isteyen bir kurs. Filografi Ortadoğu'da doğmuş Avrupa'dan Uzakdoğu'ya kadar yayılmış emek isteyen, uğraş isteyen ve sonucunda da çok güzel eserlerin ortaya çıktığı bir çalışma’ dedi.

İNSANLARI İYİLEŞTİREN SANAT: FİLOGRAFİ

Filografinin özellikle akıl ve ruh sağlığı hastalarının tedavisinde büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Filografi Sanatçısı ve Eğitmeni İlknur Kemahlı Doğan, ‘Filografi, ruh hastalarının ya da stresteki insanların tedavisinde kullanılan bir sanat. İyileşmede çok ciddi emeği var ve normalde de sabrı oturtan, dikkat dağınıklığını engelleyen bir uğraş’ dedi. Filografinin insanın kafasında matematiği ve denklemi oturtmasına yardımcı olan bir sanat olduğunu vurgulayan Doğan, ‘Her şeye filografiyi uygulayabiliyoruz. Logolara uygulayabiliyoruz, Osmanlı hat sanatına uygulayabiliyoruz, modern bayraklara, yazılara ve insan siluetlerine uygulayabiliyoruz’ diye konuştu. Filografi sanatına aşık olduğunu dile getiren Doğan, filografi sayesinde hem kendisinin, hem de Manisalı kadınların hem huzur bulduğunu, hem de gelir kapısı oluşturduğunu vurguladı.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim