Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Kurşunlu Han’ın kubbeleri kurşunlandı!

Kurşunlu Han’ın kubbeleri kurşunlandı!

Şehzadeler Belediyesi tarafından Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğünden restorasyon karşılığı kiralanan tarihi Kurşun Han’ın çatı kubbeleri, orijinale uygun halde kurşun levhalarla kaplanarak eski görünümüne kavuştu.

HABER MERKEZİ

Şehzadeler Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğün’ den restorasyon karşılığı kiralanan tarihi Kurşunlu Hanın kubbelerinin kurşun kaplamaları tamamlandı.

YAKLAŞIK 40 YIL FETÖ KULLANDI

Tarihi Kurşunlu Hanın restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile birlikte Şehzadeler’ in Kültürel ve Sosyal etkinliklerinin merkezi haline geleceğini ifade eden Başkan Çelik “Geçmişte FETÖ’nün elinde bulunana ve mezbele bir biçimde olan Tarihi Kurşunlu Hanı aslına uygun bir şekilde restore ederek yeniden halkımızın hizmetine sunacağız. Bu bağlamda başlatmış olduğumuz çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak geçmişte yapılan yanlış restorasyon çalışmaları ile tarihi kimliğinden uzaklaşmış olan Tarihi Kurşunlu Han’da çalışma yapan ekiplerimiz, yapıyı orijinal görünümüne kavuşturacaklar. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla restorasyon çalışmalarının yüzde ellisinden fazlasının tamamlandığı Tarihi Kurşunlu Han’da,  çatı kubbe alanı kurşunlarını deşeme işlemleri tamamlandı. Ahşap çatı kısmı kurşunları döşenme işlemi ve çatı kısmı bacalar yeniden örülüyor.  Zemin kat ve 1. kat duvara sıvaları devam ediyor. Zemin kat ve 1. kat duvar ve kubbelerin de yapısal çatlakların bulunduğu alanlarda güçlendirme ve dikişler yapılarak gerekli yapısal müdahaleler yapılmış ve tamir edilmiştir. Bu çatlaklar sıva enjeksiyon yöntemi ile dolduruldu. Tarihi yapının dokusuna zarar verilmeden elektrik alt yapıları tamamlanmıştır.

2018’İN İKİNCİ YARISINDA HİZMETE SUNULACAK

Geçmişte yapılan hatalı restorasyon işlemleri nedeni ile dış ve iç cephelerde yapılan sıvaların sökümü de devam ediyor. İnşallah bir aksaklık olmaması durumunda önümüzdeki yılın ikinci yarısında Tarihi Kurşunlu Han’ da ki tüm çalışmaları tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz”dedi.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim