Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Nerede hayvancılık yapsınlar?

50 yıldır hayvancılık yapan Aydın kardeşler, üretmek için mücadele ediyor 

Nerede hayvancılık yapsınlar?

Manisa’nın ‘Büyükşehir’ olması ile birlikte, Selimşahlar Mahallesi’nde 50 yıldır hayvancılık yapan Aydın ailelerinin hayvanları adeta ‘açıkta kaldı’. Aydın aileleri, 2 yıl önce taşındıkları evlerine hayvanları için yaptıkları hayvan damının jandarma tarafından yıkılmasıyla, hayvanlar yağmur ve soğukta telef olmaya başladı.

SARE KURTULAN

Manisa’nın Selimşahlar Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk sahibi Ayten-Veli Aydın ve 3 çocuk sahibi Kadriye-Yahya Aydın aileleri, 50 yıldır büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor.

10 yaşlarından beri, baba meslekleri olan hayvancılığı sürdürdüklerini ifade eden Veli ve Yahya Aydın kardeşlerin ağıllarının çatısı, ‘kaçak’ olduğu gerekçesiyle jandarma tarafından yıkıldı. Yaklaşık 2 yıl önce başka bir eve taşınmak zorunda kalan Aydın ailelerinin hayvanları, kış şartlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. ‘Jandarma, ağılımız hakkında edilen şikayet üzerine buraya geldi ve içeride hayvanlar olmasına rağmen, ağılın kapısına mühür vurdu’ diyen Veli Aydın, ‘Jandarmanın mühürledikleri herhangi bir mal değil, onlar canlılar. Hayvanları mühürlü kapı ardında tutmak insanlığa sığmaz’ diye de ekledi. Jandarmanın mühürlediği ağıl kapısının mührünü kırmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Aydın aileleri, ‘Mührü kırdığımız için de 2 bin TL ceza kestiler. Gübrelerimizi bile borçla alırken, bir de mührü kırmamıza ceza kesildi’ dediler. Hayvanların şu an üstlerinin açık durduğuna ve kapatılmasına izin verilmediğine dikkat çeken Aydın aileleri, çareyi ağılların üzerine muşamba örtmekte bulduklarının altını çizdiler.

‘ORADA ÜRETİM YAPAMAZSIN DİYORLAR’

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte, köylerin mahalle statüsüne girdiğini ifade eden Aydın aileleri, ‘Köyümüz artık mahalle olarak anıldığı için, nerede ne beslediğimize ya da yetiştirdiğimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Üreticiliğimiz kısıtlandı. Nerede üretim yapsak, orada üretim yapamazsın demeye başladılar’ diye konuştular. Selimşahlar Mahallesi’nin ‘Köy’ olarak anılırken üretiminin çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Veli Aydın, ‘Yıktıkları, çatısız duran ağılımız için plan yapılmasını istedik, plan vermediler. Biz bir plan sunduk, onu da kabul etmediler’ diye konuştu. 50 yıldır hayvancılık yaptıkları yere hiçbir şekilde ağıl yapılmasına izin verilmeyen Aydın aileleri, evlerine yakın başka bir yeri daha ağıl için planla sunduklarını, fakat onun da kabul görmediğini vurguladı. ‘Canlı hayvanların ağıl kapısına mühür vuruluyorsa, bu hayvanların götürüleceği bir yer de gösterilmeli’ diye konuşan Aydın, ‘Bize tek çare olarak Tepecik’teki yeri gösterdiler. Tepecik buradan neredeyse 7-8 kilometre uzaklıkta. Eşim ve çocuklarım sürekli hayvanlara bakmak için her gün o yolu gidip gelemezler’ dedi. ‘Bu yaştan sonra bizi fabrikaya işçi olarak almazlar’ diye konuşan Aydın aileleri, ‘Biz dededen beri hayvancılığı biliriz. Başka işlere de bizi kabul etmezler. Mecburen bize ağıl olarak uygun gördükleri Tepecik’teki yeri kabul ettik’ şeklinde konuştular. Hayvan çiftliklerini daha da büyütmek isteyen başka kişiler tarafından belediyeye şikayet edildiklerini vurgulayan Aydın, ‘Bizleri şikayet ettikleri yerlerdeki kişiler, kırsal kesimde nasıl yaşanıldığını, neler yapıldığını bilemiyor. Anlayacaksın ki, hizmet verebilesin’ dedi. Aydın, edilen şikayetlerin ardından yetkililerin gereken çözümleri sağlamakta yetersiz ve bilgisiz olduğunu iddia etti.

YEMLERİNİ ÜRETİYORLAR AMA SÜTLERİ KABUL EDİLMİYOR!

Dede mesleği olan hayvancılığı sürdüren Aydın aileleri, özellikle son 10 yıldır hayvancılıkta yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı, yazları başka işlerde çalışıyorlar. 140’a yakın küçükbaş, 8 tane de büyükbaş hayvanları olan Aydın aileleri, sağdıkları sütleri mandıraya satıyorlar. Kooperatiflerin sütlerini kabul etmediğine dikkat çeken Veli Aydın, ‘Kooperatif, sütlerimizi almak için belli bir kilo şartı koyuyor. Biz hayvanlara verdiğimiz samanı, buğdayı ve darıyı bile kendimiz yetiştiriyoruz; kooperatifin istediği kadar süt sağamıyoruz’ diye konuştu. 10 yıl öncesine kadar kazandıkları gelirle iki ailenin geçindiğini ifade eden Aydın, şimdiki gelirleriyle geçinmekten ziyade, daha da borçlandıklarını vurguladı. Aydın, ‘Gübreleri kooperatiften borçla alıyoruz. Hayvanlardan kar elde edemiyoruz. Tam aksine hayvanların yemeğine bile para yetiştiremiyoruz. Geçimimizi borçla sağlıyoruz’ dedi. ‘Saman ve et ithal etmek, ülkece en büyük ayıbımız’ diyen Aydın aileleri, insanların büyük marketlerden et satın almalarını da eleştirdiler. Yahya Aydın, ‘Büyük marketlerde etler daha ucuza satılıyor. Ama ne eti aldığını bilmiyorsun, paketli halde verilen ete ne derlerse, ona inanmak zorundasın. Kasaplar ise, örneğin bir butu gözünün önünde kesip sana veriyor’ diye konuştu. Hayvanlarına yem olarak verdikleri her şeyin kendi üretimleri olduğunun altını çizen Aydın aileleri, büyük marketlerde etleri satılan hayvanların hangi koşullar altında, hangi yemlerle beslendiğinin bilinemeyeceğine dikkat çektiler.

‘KÖYLÜ OLMADAN, ŞEHİRLİ OLAMAZ’

Yaklaşık 15 yıldır tarım ve hayvancılığın gittikçe kötüleştiğini vurgulayan Aydın aileleri, ‘Ülkeyi tarıma ve hayvancılığa yönlendirdiklerini, çiftçiyi desteklediklerini söylüyorlar ama bizler gibi 50 yıldır hayvancılıkla uğraşanları bile işlerinden edince, gençler de işsizlikten korkup köyden şehre kaçıyorlar’ diye konuştular. ‘Hayvancılar gelir sağlayacak ki, devlete gelir getirebilsin’ diye konuşan Yahya Aydın, ‘Biz öldükten sonra buradaki hayvancılık işi batacak. Çünkü gençlerde bu işi sürdürecek ne istek, ne de para kaldı’ diye konuştu. Aydın, ‘Burada her şey doğaldır. Toprak bize marul veriyor, ıspanak veriyor. Biz de ondan börek yapıyoruz. Şehirde paran olmadı mı, aç kaldın demektir. Beton bize ekmeğimizi vermez’ dedi. Türkiye’nin ekonomisinin, üreticinin bir şeyler üretip mal sahibi olmasıyla gelişen bir döngüye gireceğinin altını çizen Aydın aileleri, ‘Bizim daha büyük yerler alıp, daha çok üretmemiz gerekirken, daha biz küçükken başımızı eziyorlar, kolumuzu kesiyorlar’ diye konuştular. Köylerde artık çalışan insanların oldukça azaldığına dikkat çeken Aydın, yetkililerin kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin durumlarını anlamaya çalışmalarını istediklerini ifade etti.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim