Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

Doktora ‘ambulans geç geldi’ dayağı

Doktora ‘ambulans geç geldi’ dayağı

Alaşehir Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli Pratisyen Hekim Abdurrahman Doğan'ın hastane içerisinde hasta yakınları tarafından ambulans geç geldi diye darp edilmesini protesto eden bir gurup doktor, basın açıklaması yaparak olayı kınadı. 


(İHA) Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 27 Kasım sabah 06.30-06.40 arasında kendi araçlarıyla acile hasta getiren A.G., hastasına müdahale yapıldığı sırada etrafa küfürler yağdırarak, “Kaç saat oldu ambulans bekledik gelmedi. Gelirken yolda karşılaştık. Bu nasıl iştir” diyerek bağırmaya başlaması sonucu araya giren doktorların ambulansla kendilerinin bir ilgisi olmamasını belirtmelerine rağmen görevli Doktor Abdurrahman Doğan’a yumruk ve tekme atıp yere savurarak hastaneden uzaklaştı. Olaydan yaklaşık yarım saat sonra hastanın diğer yakınları da hastaneye gelerek küfürler yağdırdı. Darp raporu alan Dr. Abdurrahman Doğan zanlı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurken, A.G.’nin bulunması için emniyet tarafından çok yönlü çalışma başlatıldı.
27 Kasım tarihinde sabah 06.30’da Alaşehir Devlet Hastanesi Acil Servisinde görev yaparken hasta yakınları tarafından darp edilen Pratisyen Hekim Abdurrahman Doğan için toplanan sağlık çalışanları basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Manisa Tabipler Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin, Tabipler Odası Alaşehir Temsilcisi Ahmet Can Arıkan ve hastane personeli katıldı.

ŞİDDETE UĞRAMAYAN SAĞLIK ÇALIŞANI KALMADI
Sağlıkta gittikçe artan ve kayıtlara geçen rakamlara bakıldığında, günde ortalama 30 sağlık çalışanının sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydeden hastanenin dahiliye uzmanı Dr. Taşkın, “Sağlıkta şiddetin artmasının en temel nedeni sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan sağlık politikaları ile sağlık çalışanının şiddete açık bir duruma gelmiş olmasıdır. Bakılan hasta sayısının 5 kat arttığı buna karşın sağlık personelinin 1,5 kat arttığı bu dönüşüm sürecinde bir taraftan beklentilerin sürekli yüksek tutulması, diğer yandan sağlık çalışanlarının özellikle de hekimlere yönelik değersizleştirici tutum ve davranışlar şiddete zemin hazırlamıştır. Sözlü veya fiziksel olarak değerlendirildiğinde neredeyse şiddete uğramayan sağlık çalışanı kalmamıştır” şeklinde konuştu.

HEKİMLER ŞİDDETİ KINADI

Alaşehir’in çok büyük bir ilçe olmadığını ve insanların genelde birbirlerini tanıdıklarını dile getiren Uzm. Dr. Taşkın açıklamasını şöyle tamamladı: “Ezelden beri şehrin sağlık personeli açısından bir eksikliğinin olduğu türlü nedenlerden ötürü gelen sağlık çalışanlarının belirli bir süre çalıştıktan sonra gittikleri herkes tarafından konuşulmaktadır. Hastanemizde çalışan personelin bir kısmı yerel halktan olup önemli bir kısmı ise dışarıdan Alaşehir'e gelmiştir. Sağlık çalışanlarını burada kalmaya ikna etmek için şiddet uygulamanın pek de iyi bir fikir olmadığı aşikardır. Yaşanan fiziksel ve psikolojik şiddet çalışanların bir an önce buradan gitmelerine zemin hazırlamaktadır. Tüm ülkede bu tür sorunlar yaşanırken, şiddet olaylarını şehrimizde azaltmak daha çok tercih edilen bir yer olmamızı sağlayabilir. İşimizi icra ederken şahsımıza karşı şiddet ve benzeri davranışların kaygısını duymak istemiyoruz. Bu tür olayların devam etmesi halinde hizmet üretmeyeceğimizi buradan tüm topluma beyan ediyoruz ve tekrar dün arkadaşımıza yapılanlar özelinde bugüne kadar sağlık çalışanlarına yapılmış olan tüm şiddet uygulamalarını kınıyoruz.”
 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim