Misafir
6,0836
5,3289
209,09
ÜYE GİRİŞİ

Öğretmenler mesleği bırakmak istiyor!

Öğretmenler mesleği bırakmak istiyor!

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, Öğretmenler Günü Anketini açıklayarak öğretmenlerin yüzde 60.7’sinin mesleğini bırakmak istediğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Atalay, genel merkez tarafından Öğretmenler Günü Anketini açıkladı.  Atalay, bu anket ile her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmenlerin mesleki ve ekonomik sorunlarını belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.  Türk Eğitim Sen’in internet sitesinin yanı sıra 5 ayrı sitede yayınlanan ankete 25 bin 732 kişinin katıldığını vurgulayan Atalay, “Ankete katılanların yüzde 84.5’i evli, yüzde 15.5’i bekâr. Katılımcıların yüzde 15.6’sı 22-29, yüzde 43.9’u 30-39, 28.5’i 40-49, yüzde 10.4’ü 50-59, yüzde 1.6’sı da 60 yaş ve üstündedir. Ankete katılan öğretmenlerin aylık kazançları şu şekildedir: Yüzde 22.4’ü 2.800-3.200 TL, yüzde 29.7’si 3.201-3.500 TL, yüzde 31’i 3.501-4.000 TL, yüzde 16.9’u da 4.001 TL ve üzerinde ücret almaktadır” dedi.

97.4’ü MÜLAKATI DOĞRU BULMUYOR

Anketten çıkan çarpıcı sonuçlardan bahseden Atalay, “Öğretmenlerin büyük bölümünün kredi borcu var. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 17.7’si kredi borcu nedeniyle sicilinin bozulduğunu söylüyor. Öğretmenlerin yüzde 70.9’u son birkaç yıl içinde öfkesini kontrol edemediği durumlar yaşadığını belirtti. Öğretmenlerin 60.7’si mesleğini bırakmayı düşünüyor. Mesleğini bırakmayı düşünenlerin yüzde 40.7’si bunun nedeni olarak öğretmenlerin itibar kaybetmesini gösteriyor. Öğretmenlerin büyük bölümü çocuklarını sosyal/sanat/sportif faaliyetler için kursa gönderemediğini belirtiyor. Öğretmenler toplu sözleşme görüşmelerinde imza atılan maaş artış oranlarını “çok kötü” olarak nitelendiriyor. Öğretmenler, devletin, kalkınmada öncelikli yerlerde öğretmen açığını gidermek için ekonomik teşvik getirmesi gerektiğini düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 97.4’ü öğretmen atamalarında mülakatı doğru bulmuyor” diye konuştu.

 SÜREKLİ DEĞİŞİM BÜYÜK SORUN

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Sözleşmeli öğretmen ya eşini ya işini tercih edecek” sözlerinin öğretmenleri incittiğini vurgulayan Atalay, “Ankete katılanların yüzde 82.9’u öğretmenleri incitmiştir, yüzde 13.3’ü art niyetli söylediğini düşünmüyorum, gaf yapmıştır derken; sadece yüzde 3.8’i doğru bir ifadedir cevabını vermiştir. Öğretmenlerin büyük bölümü yeni müfredatı bilimsel, çağdaş bulmuyor. Öğretmenlerin yüzde 63.2’si müfredatta Atatürk ile ilgili konuların daraltıldığını düşünüyor. Öğretmenlerin, eğitimin en büyük sorununun eğitim sisteminin sürekli değişmesi olduğunu düşünüyor. Öğretmenlerin ülkemizin en büyük sorununun kadrolaşma olduğunu söylüyor” dedi.

PERFORMANS SİSTEMİ İSTEMİYORLAR

Katılımcı öğretmenlerin yüzde 94’ü performans sistemine karşı olduğunun altını çizen Atalay, “Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 95.7’si yeni lise geçiş sistemin problemleri ortadan kaldıracağını düşünmüyor. Ankete katılanların yüzde 99’u “eğitim sistemi istikrarsız” diyor. Katılımcıların yüzde 74.6’sı “MEB öğretmenlere hiç değer vermiyor” diyor. Öğretmenlere göre hizmet içi eğitimler yeterli değil. Öğretmenler Günü anketi, öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları gözler önüne sermesi bakımından çok önemlidir.  Özellikle ankete “eğitim sisteminin sürekli değişmesi, performans değerlendirmesi, yandaş kayırma, liyakatsiz uygulamalar” damgasını vurmuştur.  Eğitimcilerin, öğretmen atamalarında mülakata karşı çıkması, müfredatı eleştirmesi, anketin diğer önemli sonuçlarındandır. Bu anketten alınması gereken dersleri, çıkarılması gereken sonuçları iyi irdelemek gerekiyor. İlgililerin ve yetkililerin dikkatine sunulur” diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim