Misafir
6,0904
5,3351
209,51
ÜYE GİRİŞİ

‘Kadınlar mevzuatta korunuyor, uygulamada değil!’

‘Kadınlar mevzuatta korunuyor, uygulamada değil!’

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu’nun,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlediği panelde,  Türkiye’de kadına yönelik şiddetin artışı, nedenleri ve beraberinde getirdiği sorunlar konuşuldu.

HABER MERKEZİ

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) adına, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü kapsamında panel düzenledi. Düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Türkiye’de ve Dünya’da kadına karşı şiddetin, tacizin ve cinayetin katlanarak devam ettiğine dikkat çekti. Arslan, ‘Toplumda, kadınlı-erkekli yaşamamızı, çalışmamızı sorun olarak görenler var ve bu kişiler kadınlara şiddet uygulamaktan çekinmiyorlar’ diye konuştu. Panelde, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) yaptığı basın açıklamasında, ‘Şiddet kimden, nereden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, şiddet uygulayanın ve şiddet uygulananın kim olduğuna, neden uygulandığına bakılmaksızın, ortak bir bilinçle şiddete karşı duruş sergilenmelidir’ dedi. Kadına yönelik şiddet için ulusal eylem planları yapılmasına rağmen, Türkiye’de kadına şiddetin arttığını belirten TÜBAKKOM, ‘Yasalarımızda yapılan değişikliklerin kadına yönelik şiddeti azaltmaya yetmediği, hatta en önemli insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal eden öldürme fiilinin arttığı bir gerçektir’ diye konuştu. TÜBAKKOM, Türkiye’de mevzuatlar ile uygulamalar arasındaki yetersizliği vurguladı. Şiddet uygulandıktan sonra verilen mücadeleden çok, şiddet uygulanmadan önce mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizen TÜBAKKOM, ‘Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde, özellikle devletin, hükümetin ve siyasi makamların kadına bakış açılarını, kadın sorununu çözecek yönde değiştirmeleri gerekiyor’ şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen panele, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Yargıçlar Sendikası Önceki Başkanı-Hukukçu Mustafa Karadağ ve Avukat Selin Nakıpoğlu konuşmacı olarak katıldı.

‘NİYETİ BOZUP DİKTATÖRLÜK YAPANLAR…’

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlediği panele konuşmacı olarak katılan Avukat Selin Nakıpoğlu, 25 Kasım’ın neden kadına yönelik şiddete karşı uluslararası bir gün olduğunu anlattı. Nakıpoğlu, ‘Dominik Cumhuriyeti’ni 31 yıl boyunca kanla, baskıyla ve zulümle yöneten diktatör Trujillo’ya karşı mücadele eden 3 kız kardeş, 25 Kasım 1960 yılında tecavüz edilerek öldürüldü. Bu 3 kadının haklı mücadelesini onurlandırmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele etmek adına, 25 Kasım günü ölümsüzleştirildi’ dedi. 25 Kasım’ın 1999 yılında resmi olarak ‘Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’ olduğunu ifade eden Nakıpoğlu, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasında en önemli rolü hükümetin üstlenmesi gerektiğini vurguladı. ‘Bir ülkede iktidara gelenler zaman içerisinde niyeti bozup, diktatörlük yapmaya başladıklarında, kadına yönelik şiddet de artış gösteriyor’ diyen Nakıpoğlu, iktidarların diktatörlükle birlikte, kadınların pek çok şeyine karıştıklarının altını çizdi. Nakıpoğlu, ‘Tarihte örneklerine rastladığımız üzere, baskı olan her ülkede, kadınlara karşı kısıtlamalar baş gösteriyor’ dedi.

‘KADINLAR DAHA KORUMASIZ’ 

Panel konuşmacılarından Avukat Selin Nakıpoğlu, Kasım 2011’de İstanbul Sözleşmesi’ne imza atan ilk ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı. İstanbul Antlaşması’nda, aile hukuku ve kadına karşı şiddet alanında uzlaşma ve arabuluculuğun yasaklandığının altını çizen Nakıpoğlu, ‘Türkiye haricindeki 13 ülkenin daha sözleşmeyi imzalaması ve sözleşmenin yürürlüğe girmesi 2014 yılını buldu. Fakat o zaman bu yana, bu sözleşmenin içeriği uygulanmıyor’ dedi. İstanbul Sözleşmesi şartlarının çoğu savcıya, hakime ya da avukata öğretilmediğini savunan Nakıpoğlu, Adalet Bakanlığı tarafından sözleşmenin hukuk insanlarına öğretilmesi gerektiğini vurguladı. ‘Kadına karşı şiddette, arabuluculuk ve uzlaşma uygulamalarına gidilmesinin düşünülmesi, hukuki dayanaktan yoksundur. Böyle bir kabul, İstanbul Sözleşmesi’nin ihlaline yol açacağı gibi, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelesine de engel olacaktır’ dedi. 6284 sayılı kanunun, özellikle son 3 aydır ‘öcü gibi’ gösterildiğini savunan Nakıpoğlu, Türkiye’nin yasal düzenlemelerde geriye giderek, kadınları daha korumasız bıraktığını ileri sürdü.

KADINLAR ‘UCUZ EMEK DEPOSU’ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlediği panelde konuşmacı olan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, ‘Kadına karşı şiddetten konuşuyorsak, cinsiyet eşitsizliğinden de konuşuyoruz demektir’ dedi. Çerkezoğlu, ‘Çalışma hayatında en fazla işsizi kadınlar oluşturuyor. Kadınlar daha düşük ücretlerle, daha esnek ve güvencesiz çalıştırılıyor’ diye konuştu. Büyük kentlerde her 3 kadından birinin işsiz olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, iktidarın kadın istihdamı konusunda ortaya koyduğu düzenlemelerin yetersizliğine dikkat çekti. Kadınların ‘ucuz emek deposu’ olarak görüldüğünün altını çizen Çerkezoğlu, ‘Hükümet, kadınları daha fazla çocuk sahibi olmaya teşvik ederek; aslında kadınları maddi yetersizlikten dolayı daha zorlayıcı, yarı zamanlı, güvencesiz ve düşük ücretli işlere mecbur bırakıyor’ diye konuştu. Çalışma hayatında cinsiyet eşitsizliğinin eğitimli olmakla da ortadan kalkmadığını savunan Çerkezoğlu, ‘Aynı eğitimi alıp, aynı işleri yapan çoğu kadın ve erkek, farklı maaşlarla çalışıyor’ dedi. Çerkezoğlu, 2010’da Dolmabahçe’de dönemin Başbakanı tarafından söylenen ‘Kadın-erkek eşit değildir’ sözünün domino etkisi yaptığını iddia ederek, Türkiye’de her geçen gün kadın-erkek eşitsizliğinin daha da arttığını vurguladı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim