Misafir
5,9652
5,2792
224,71
ÜYE GİRİŞİ

Dev proje kente Kimlik kazandıracak

KARAÇAY VADİSİ MANİSA’NIN AYNASI OLACAK

 Dev proje kente  Kimlik kazandıracak 

Manisa’da 15 bin konut üreten başarılı kooperatifçi ve iş adamı Mustafa Pala, Karaçay Vadisi Projesi’nin Manisa’nın imajı için çok önemli olduğunu belirterek kentin zümrüt kolyesi olacağını söyledi. Pala ayrıca, ‘Artık İzmir’le bütünleşmeye hazırlıklı olmalıyız’ dedi

TUNAY AKTAŞ

Kısaltılmış adı Manisa Birlik olan Yeni Manisa Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Pala’nın, yaşadığımız kentle ilgili düşüncelerinin, projelerinin olduğunu ve bunları paylaşmayı sevdiğini biliyoruz. Karaçay Vadisi üzerine de yıllardır yazıp konuşuyor. Kendisiyle bu konuda bir röportaj yapalım istedik.

15 bin konutluk Yeni Manisa Projeniz tamamlandı. Güzelyurt Mahallesi adı verilen alan, yeni kurulan Yunusemre’nin de merkezi oldu. Hastanelerin, iş merkezlerinin, okulların bu alanda bulunduğunu, başka Atatürk Kent Parkı olmak üzere, geniş parklara ve sosyal donatılara sahip olduğunu görüyoruz. Tüm yapılanları Yeni Manisa Projesi hazırlarken mi düşündünüz?  Kısaca şöyle sorayım yapılanların tümü projenin içinde var mıydı?

PALA: Yeni Manisa Projesi Manisa’nın gülen yüzü batıya açılan penceresidir. Kentler Yeni Manisa gibi planlandığında altyapı, otopark, yeşil alan ve sosyal donatı sorunları yaşanmaz. Ben kendimi, konut kooperatifçisi olarak değil, kent kooperatifçisi olarak tanımlıyorum. Konutu çevresiyle bir bütün olarak görüyorum. İşe başlarken, ağaçlara anıtlara sosyal donatılara öncelik vereceğim demiştim. Bunun gereğini yaptım. Manisa’da yeşilin en bol olduğu yer Güzelyurt Mahallesidir. Anıtların en bol olduğu yer yine Güzelyurt Mahallesidir. İlk Manisa Tarzanı anıtını, daha konutların yapımına başlamadan, Yeni Manisa Öncü Sitesine Barış Alanına yapmıştık. Barış Alanına daha sonra, Dayanışma Anıtı, Dünya Barışı, İnşaat İşçisi Anıtları, Atatürk Panosu ve Dayıoğlu Çeşmesi yapmıştık. Kısa sürede Barış Alanın bilinen ve ziyaret edilen bir alan haline geldi. Barış Alanı adını beyinlere yazmak için, Barış Manço’yu getirmiştik. Barış Alanında binlerce kişi Barış Türküleriyle coşmuştu. İlk sinema günlerini de barış alanındaki sosyal tesisimizde düzenledik. Atatürk Kent Parkı’nın yapıldığı alan, Yeni Manisa Projesinin uygulanması sırasında ayrıldı. Önceden ayrılan alana da Atatürk Kent Parkı yapıldı. Yapımını gerçekleştiren Cengiz Ergün ve arkadaşlarını, tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Ancak, planlamayı yapanlar Yeni Manisa Projesini hazırlayanlar, imar planı uygulamasını yaptıranlarda unutulmamalı. Bugün, şoför eğitimleri Yeni Manisa’da verilebiliyorsa, bunun nedeni yolların geniş planlanmış olmasıdır. Büyük alışveriş merkezleri de Yeni Manisa’da yapılacak.

 

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Manisa’da ilk kez çatı bahçesi yaptık 12 katlı bir binanın çatısına ağaçlar diktik. Manisa Tarzan’nın ağaç ve doğa sevgisinin çatılarda bile sergilenebileceğini gösterdik. Manisa’da ilk kez üç katlı yeraltı otoparkı yaptık. Peki, teşekkür aldınız mı diye sorabilirsiniz. Elbet ki teşekkür eden ortaklarımız oldu. Ben bu kentin yöneticilerinin de bu tür girişimleri ödüllendirerek özendirmelerini beklerdim. İlk yeraltı otoparkını yapan kooperatifin ödüllendirilmesini beklerdim. Biliyorsunuz marifet iltifata tabidir.

KARAÇAY KENTİMİZE KİMLİK KAZANDIRACAK

 

Asıl konumuz olan Karaçay Vadisine geçmeden önce kentleşme konusuna ilişkin düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
 

PALA: Kentlerin kimliğini farklılıkları oluşturur. Doğal güzelliklerindeki farklılık, insan yapısındaki farklılık, kentleşme ve yapılaşma biçimindeki farklılık kentin kimliğini çıkarır ortaya. Kentlere fark yaratan yöneticiler gerekiyor. Betonlaşma ile birlikte kentlerde kimliksizleşme ve sıradanlaşmada hızlanmıştır. Bir kişiyi gözlerini kapatarak bir kente götürün, kentin herhangi bir caddesinde gözlerini açın, yapılara bakıp kentin adını söyleyebiliyorsa o kentin kimliği vardır anlamına gelir. Sokaklar ve binalar hep birbirine benziyorsa, kentleri tanımanıza olanak yoktur. Birbirinin aynı olan beton binalar kentleri sıradanlaştırıyor.  Kentlerimize yeni ve farklı projelerle kimlik kazandırabiliriz. Manisa’ya kimlik kazandıracağını, Manisa adını olumlu biçimde öne çıkaracağını düşündüğüm düşüncelerimi ve proje önerilerimi paylaşıyorum fırsat buldukça. Kentimize kimlik kazandıracak bir proje olarak, Manisa’ya Dört Kapı Projemi örnek gösterebilirim. Karaçay Vadisi Projesi de bunlardan birisiydi. Karaçay Projesi kentimizin Yeşil Manisa imajını güçlendirecek bir projedir. Kentimize kişilik ve kimlik kazandıracaktır. Kentimizin gülen yüzü ve aynası olacaktır.

 

Evet şimdi Karaçay Projemize gelebiliriz değil mi?

 

PALA: Dediğiniz gibi sıra Karaçay Vadisi (Karaçay Doğal Yaşam Dinlence ve Eğlence Projesi)’ne geldi. Manisa’nın batısında, Çevre Yolu ve Karaçay arasında halkın yararlanabileceği, spor, eğlence ve dinlence mekanları, kır lokantaları, çay bahçeleri, gezi ve oyun alanları yapılması sağlanarak Manisa’ya örnek, yeni bir yaşam alanı kazandırılabilir. Kısaca Karaçay Vadisi olarak isimlendirilebilecek, Karaçay Doğal Yaşam Spor ve Eğlence Vadisi Projesi Manisa Büyükşehir Belediyemizin gerçekleştirmek için kaynak bulmada zorlanmayacağı, uygulanabilir bir proje olarak görülüyor.

 

İZMİR BİZİM SAHİL MAHALLEMİZ

 

Manisa gelişen sanayisi, iklim koşulları, verimli toprağı nedeniyle yoğun göç alırken, Ekonomik ve sosyal durumu iyi olanlar da kentimizin İzmir’e yakınlığını fırsat olarak değerlendirip, gündüz Manisalı gece İzmirli olmayı sürdürüyorlar. İzmir bizim “Sahil Mahallemiz” gibi oldu sanki. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nın konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıda, İzmir Manisa yakınlığını dile getirirken, İzmir’de oturan Manisalı sayısı Manisa’da oturan Manisalılardan daha fazla diyerek, Biraz da espri olsun diye “İzmir Bizim Sahil Mahallemiz” dediğimde, Aziz Kocaoğlu’nun bunu gülerek karşılamasını beklerden kızdığını gördüm. Başkanlar gülmesini de bilmeliler. Sanayide İzmir’i solladığımız bilinen bir gerçek. Katı Atıkların geri kazanılmasında da İzmir’i solladık. Sağlıklı kent parçaları yaratarak da İzmir’i solladık. İzmir bakımsız bir köy gibi kaldı neredeyse. İzmir’le Manisa sanki bir büyük kentin iki parçası gibiler. Giderek de birbirlerine yaklaşıyorlar. Belediye başkanları, mazeret üretme yerine marifet göstermeye bakmalılar. Aziz Kocaoğlu iktidar baskısından yakınıyor. Peki başarılı işler yapan, Eskişehir’i bir dünya kenti durumuna getiren Büyükerşen’e ne demeli. O da Aziz Kocaoğlu gibi CHP’li bir belediye Başkanı. Sayın Cengiz Ergün’de iktidar partisinden değil ama güzel işler yapıyor. Karaçay Vadisi Projesi de bu güzel işlerden birisi olacak…

MANİSALILAR İZMİRE GÖÇÜYOR

Manisa doğudan ve kendi yakın çevresinden göç alırken,  İzmir’e de yoğun biçimde göç veriyor. Gelenlerin genellikle dar ve orta gelirli, eğitim düzeyi düşük gruplar olduğu, gidenlerin varlıklılar ve eğitim düzeyi yüksek olanlar olduğu bilinen bir gerçek. Üniversite öğrencisi de, eğitim görevlisi de, sanayicisi ve işadamı da İzmir’de oturmayı yeğliyor.

MANİSA KUŞATILMIŞ KENT OLUYOR

Hızlı göç kentimizi “kuşatılmış kent”  durumuna getirdi. Güneyindeki Sipil Dağının etekleri, kentin doğusu ve kuzeyi gecekondularla kuşatılmış durumda. Kentin tek sağlıklı gelişme yönü batı yönü. Kentin batısındaki Yeni Manisa kentin batıya açılan kapısı ve çağdaş yüzü olma özelliğini sürdürüyor.

İNSANLAR NEHİRLER GİBİDİR

İnsanlarda nehirler gibidir; Denize doğru akarlar. Kentimizdeki insanların yönü de batıya yönelik. Kent batıya doğru gelişmesini sürdürecek ve gelecekte biz istesek de istemesek de İzmir’e yakınlaşacak, İzmir’le bütünleşecektir. Elektrikli tren, İzmir Metro Bağlantısı ve İzmir Manisa yolundaki çalışmaların tamamlanması, Sabuncubeli tünelinin devreye girmesi İzmir Manisa bütünleşmesini hızlandıracaktır. Manisa olarak, Gediz’deki kirlilik ve benzer sorunlarımızı da ancak, İzmir’le birlikte çalışarak çözebiliriz. İzmir’le var gibi görülen çekişmeyi ve yarışmayı dayanışmaya dönüştürmeliyiz. İzmir Belediyesi ile Manisa Belediyesi, İzmir Valiliği ile Manisa Valiliği, belirli aralıklarla bir araya gelmeli, ortak projeler gerçekleştirmeli ve uygulamalıdır. 

İZMİR’LE MANİSA DAYANIŞMA YAPMALI

Manisa İzmir’e İzmir’in kendi ilçelerinden, İzmir’de Manisa’ya Manisa’nın kendi ilçelerinden daha yakındır. Kendimizi İzmirli gibi görmeye ve İzmir’le bütünleşmeye hazırlıklı olmalıyız.

DÜNYA ORAYA TAŞINIYOR

İnsanın mutluluğuna giden yol yaşadığı kenti sevmesinden geçer. Mutluluğa kapı aralamak istiyorsak, kentimizi sevmek ve sevdiğimiz kentin gelişmesine katkı yapmalıyız. Manisa’da yapacağımız her yatırımda İzmir gerçeğini dikkate almalıyız. İnsanlarımızım niye İzmir’e gidiyor diye yakınmak yerine, İzmirlileri Manisa’ya getirecek projeler ortaya koymalıyız. Bunun en güzel örneği, Manisa Organize Sanayi Bölgesidir. Birçok İzmir firması, Manisa Organize Sanayi Bölgesine taşınmıştır. Demek ki oluyor. Güzel bir çalışma yaptığınızda bırakın İzmir’i dünya oraya taşınıyor. Karaçay Vadisi Projesini de bu nedenle önemsiyorum. Gerçekleştirilebilirse, bırakın İzmir’i tüm bölgenin ilgisini çekecek bir proje olacaktır.

KARAÇAY PROJESİ MANİSA’YA ÇOK YAKIŞACAK

Karaçay, Manisa’nın batısında, Spil Dağından doğan ve Organize Sanayi Bölgesinden geçerek Gediz Nehrine ulaşan çaylarımızdan biridir. Karaçay’ın iki yanındaki alanlar planlanırken Karaçay kıyısında geniş rekreasyon alanları bırakılmıştır. Dere yatağında ve rekreasyon alanlarında yapılacak çalışmalarla Manisa’ya, Manisa’nın adını olumlu biçimde duyuracak ve gelişen Manisa’ya yakışacak bir proje kazandırılabilir.

Manisa’da halkın eşiyle ve çocuklarıyla gidebileceği, eğlence, dinlence ve oyun alanları yok denecek kadar azdır. Özellikle, Manisa’nın gelişme bölgesi olan batı bölümünde daha da azdır. Karaçay Çevresini düzenleyerek, yeni bir prestij bölgesi yaratmak, Süreyya Parkı’ndan başlayarak, Menemen yoluna kadar Karaçay kıyısında yapılacak düzenleme ile,  göletler, çağlayanlar ve doğal görünümlü parklar yapmak,  çay bahçesi, açık lokanta ve eğlence yerlerine olan talebin karşılanmasını kolaylaştıracaktır. Karaçay Düzenlemesi ile çevre yolu yapıldığında Manisa’dan geçenlerin akıllarında güzel düzenli bir sanayi bölgesi ile hemen onun kıyısında korunabilmiş doğal güzellikleriyle Karaçay Vadisi kalacaktır. Bu proje ile iç turizmin gelişmesine de katkı sağlanmış olacaktır.

KAYNAK TÜKETEN DEĞİL KAYNAK ÜRETEN BİR PROJE OLUR

Karaçay Vadisi Projesine baktığımızda, Projenin Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilebilecek bir proje olduğu görülüyor. Proje “kaynak tüketen” bir yatırım değil, kendi kaynağını yaratabilecek “kaynak üreten” bir projedir. Önemli olan projeyi iyi tanımlayabilmek ve istemektir. Proje iyi anlatıldığında paydaş bulmanın hiçte zor olmadığı görülecektir. Manisa Valiliği, Meslek Odaları ve ilgili Sivil Toplum Örgütleri, Manisa Birlik ve Birlik ortağı kooperatifler, Özel Girişimciler. Organize Sanayi Bölgesinde Bulunan Fabrikalar. Spor İl Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlar projenin paydaşı olabilirler.

Projenin hemen aklımıza gelen yararları şöyle sıralanabilir. Manisa’ya yeni bir Rekreasyon alanı kazandırılmış olacaktır. Girişimcilerin ve Manisalıların talepleri karşılanacaktır. Yeni Projeler için kaynak yaratılmış olacaktır. Çevre yolu çevresi düzenlenmiş olacaktır. Yeni su ilaveleriyle ve sağlanacak devridaimlerle oluşturulacak küçük göletler ve su akıntıları, anılan bölgenin iklimini değiştirecek, bitki çeşitliliği ve zenginliği çoğaltılmış olacaktır. Sanayi Bölgesi ile yerleşim alanları arasında yeşil bir kuşak yaratılmış olacaktır. Manisa bu yeni örnek projesiyle de olumlu biçimde anılacaktır.

PROJEDE GENİŞ KATILIM SAĞLANMALIDIR

Elbet ki, her projede olduğu gibi, bu proje içinde “olmaz, gerçekleşmez,  gerekli değil” gibi görüşler öne sürülecek, olmaması için gerekçeler üretilecektir. Ancak bu proje gerçekleştiğinde, olumsuz görüş öne sürenlerin bile söyleyebileceği bir şeyin kalmayacağı açık biçimde görülecektir. Önemli olan, projenin ve uygulamanın iyi yapılmasıdır. İyi proje ortak aklı yansıtan projedir. Gerekli desteği bulan iyi proje, geniş katılımla hazırlanan projedir. Özellikle belediye projeleri geniş katılıma açık olmalıdır.

MANİSA’NIN ZÜMRÜT KOLYESİ OLACAKTIR

Karaçay Vadisi Projesi Süreyya Parkta başlayıp, Menemen Yolunda bitiyor. Projenin bitiş noktasında, Karaçay’ın Menemen Yolu ile Kesiştiği Çevre Yolu köprü ve kavşak çalışmalarının devam ettiği alana bitişik olarak yaklaşık 50 bin Metrekare büyüklüğünde bir Resmi Kurum Alanı bulunmaktadır. Bu alan, yeri, konumu ve büyüklüğü itibari ili kamu yararına büyük projelerin gerçekleştirilebileceği,  Karaçay Vadisi Projesi ile birlikte düşünülmelidir. Projeyi bir kolye gibi düşünürsek, Karaçay Kolyenin zinciri 50 bin metrekarelik alanda yapılacak 20 bin metrekarelik gölet de, kolyenin kendisi olacaktır. Yapılacak yapay gölette su kayağı yapılabilecek düzeneklerin kurulması hiçte zor olmayacaktır. Avrupa ülkelerinde yapay göletlerde su kayağı yapılan yüzlerce tesis mevcuttur. Eskişehir ve Bursa Orhangazi’de bulunan örnekleri görülebilir.

Bir kez daha özetlersek, Karaçay Doğal Yaşam Spor ve Eğlence Vadisi, Niobe, Kibele ve Hazfa Sultan gibi güzel kadınların adlarıyla anılan güzel kentimizin batıya doğru uzanan güzel boynuna takılan zümrüt bir kolye olacaktır.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖREBİLECEĞİZ
Bu düşüncelerinizi ilgililerle paylaştınız mı?

PALA : Paylaşmaz olur muyum hiç. Defalarca yazmanın ötesinde, yazılı olarak, Manisa Valiliğine, Manisa Belediyesine sundum. Yaptığım ziyaretlerde anlattım. Anlattığımda ilgiyle karşılandığını görmem uygulanacağına ilişkin düşüncelerimi güçlendirdi. Manisa Büyükşehir Belediyemizin ilgilileri bana proje üzerine çalışma yaptıklarını belirttiler.  120 bin m2’lik alana sahip Karaçay mevkiinde, Atatürk Kent Parkı gibi güzel bir projenin gerçekleştirileceğini göreceğiz önümüzdeki günlerde. Aileler bu alanda çocuklarıyla birlikte güzel zaman geçirecekler. Çocuklarımız için bilim parkı yapılabilir. Çocuklarımız eğlenirken öğrenirler. Doğal olarak çocuklarımızın gideceği bu alana velilerde gidecektir. O nedenle, hizmet alanları, kır kahveleri, lokantalar çok olmalıdır.

YEŞİL MANİSA İMAJI GÜÇLENDİRİLMELİ

Bu alana çok ağaç dikilmeli. İzmir’den İstanbul’a, İstanbul’dan İzmir’e gidenlerde “Yeşil Manisa İmajı” güçlendirilmeli. Hatta bu alana yapılacak çok sayıdaki anıtlardan birisi mutlaka Manisa Tarzanı anıtı olmalı. Çocuklarımızda çevre bilinci ve doğa sevgisi uyandıracak düzenlemeler yapılmalı. Tarzan anıtı için ulusal düzeyde yarışma açılmalı…

Projeyi anlatırken, adeta yaşar gibi anlattınız. Özümsediğiniz belli oluyor. Bu konuda ilave etmek istediğiniz son sözlerinizi alabilir miyim?

PALA: İlginize çok teşekkür ederim. Projenin daha geniş biçimde tartışılmasına yeni bir kapı aralamış oldunuz. Karaçay Vadisi Projesi yapılırken, mutlaka çevredeki imar düzenlemesine de bakılmalı. Çevre yolu ile Karaçay Projesinin uygulanacağı alana bitişik bir depolama alanı var. Yol kıyısındaki depolama alanı, Düzenli büyüyen Manisa’ya ve Karaçay Vadisi Projesine hiç yakışmaz. Bu alanda mutlaka yeni bir düzenleme yapılmalı. Yapılacak değişiklik kentimize yakışmalı, işlevsel ve sürdürülebilir olmalı. Hedef kitlemiz sadece Manisa değil İzmir de olmalı…

Gazetenizde zaman zaman röportajların yer aldığını görüyorum. Röportajlar daha çok ilgi çekiyor. Karaçay Vadisi Projesini düz yazı olarak yazsaydım daha az ilgi çekerdi diye düşünüyorum. Bu tür röportajları sürdürün lütfen. Manşet Gazetesi’nin sahip ve çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılar diliyorum…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim