Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Bakanlıktan belediyelere uyarı

Bakanlıktan belediyelere uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Manisa’daki belediyelerin atık yağların lavaboya dökülmesini yasaklaması ve fast food restoranlar, lokantalar gibi işletmelerin kanal sistemlerine yağ tutucu kapan takmalarının zorunlu hale getirmesini istedi. Bakanlık ayrıca, yağ toplama merkezleri kurulması gerektiğini belirtti.

TUNAY AKTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan uyarıda; kızartma yağlarının lavaboya dökülmesini yasaklaması, hazır yemek sanayisi, fast food restoranlar ve lokantaların kanal sistemlerine yağ tutucu kapan takmalarının zorunlu hale getirmeleri gerektiği belirtildi. Açıklamada, yer altı ve yer üstü sularının korunmasının büyük önem arz ettiği ifade edilirken Manisa’daki belediyelerin çalışmaları da daha önceki toplantılarda Gediz Nehri’nin kurtarılması için  gerekli görülmüştü. Ayrıca atık yağlarla birlikte kanalizasyonda oluşan birikintilerde bulunan sülfatın hidrojen sülfüre dönüşmesi sonucu, sağlık açısından çok zararlı kokuya ve kanalizasyon sisteminin tahribatına neden olduğu kaydedildi.

“BELEDİYELER MERKEZ OLUŞTURMALI”

Açıklamada; kızartma yağlarının lavaboya dökülmesi sonucu, yağ ve gresinin kanalizasyon sistemine yapışarak biriktiği, bunun da yağın döküldüğü yakın bölgede boru çevresinde birikmeye ve taşlaşmaya neden olduğu anlatıldı. Yerel yönetimlerden, lokanta ve fast food restoranlarda tutulan yağları düzenli toplayacak bir yönetim modeli kurması veya kurdurması da istenirken evlerde ve iş yerlerinde oluşan kızartma yağlarını vatandaşların verebileceği merkezlerin oluşturulmasının önemine işaret edildi. Kullanılmış kızartma yağlarından biyodizel üretilmesiyle de fosil yakıt kullanımı ve sera gazı karbondioksit emisyonunun azaltılabileceği bilgisi verildi.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim