Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

‘Simmüz’ TÜYAP’ta yoğun ilgi gördü

‘Simmüz’ TÜYAP’ta yoğun ilgi gördü

Manisalı yazar ve öğretmen Murat Gökyıldız, ‘Simmüz’ kitabının lansmanını, 36. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda gerçekleştirdi. Gökyıldız, ‘Simmüz’ismiyle ve kapak resmiyle fuarda okuyucuların ilgi odağı haline gelen kitabı, anneannesinin yaşadığı olaylardan esinlenerek oluşturduğu kurgularla meydana getirdiğine dikkat çekti.

HABER MERKEZİ

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerinden Murat Gökyıldız, ‘Simmüz’ isimli ilk bireysel kitabını çıkarttı. 36. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’ndan davet alan yazar, kitabının lansmanını fuarda gerçekleştirdi. Yazar ve öğretmen Gökyıldız, TÜYAP Kitap Fuarı’nda 500’den fazla okuyucunun satın aldığı ‘Simmüz’ kitabının ismiyle ilgili, ‘Dünya’da var olmayan bir kelimeyi kitabımın ismi yaparak, Dünya’ya anlamlı bir kelime kazandırmayı istedim’ dedi. Yazar, ‘Simmüz’ isminin özel bir ad olmadığına ve yalnızca romanı okuyunca anlamının bilinebileceği bir kelime olduğuna da dikkat çekti. Gökyıldız, kitabının oldukça güçlü bir aşkı ve bu aşk ile birlikte ortaya çıkan acıları, edebi ve akışkan bir dille anlattığının altını çizdi. ‘Kitabımı yazmaya anneannemin yaşadığı olaylardan esinlenerek başladım. Daha sonra bu olayları başka olaylarla kurgulayarak, okuyucuyu ağlatacak ve büyüleyecek bir kitap ortaya çıkarttım’diyen Yazar Gökyıldız, kitabını yazarken ticari bir kaygı duymadığını vurguladı. Gökyıldız, kitabını olayların yaşandığı tarih üzerinden kurguladığını ifade etti ve ‘Okuyucunun günceli değil, gerçeği daha çok tutacağını düşünüyorum’ şeklinde konuştu.

KAHVE FİNCANINDAKİ TELVE, SİMMÜZ’ÜN KAPAĞI OLDU

Gerçek olaylardan esinlenerek yazılan ‘Simmüz’ kitabında Gökyıldız, 2008 yılından beri aklına gelen çeşitli aforizmaları not aldığı ajandasından da faydalandığını ifade etti. Gökyıldız, ‘Romanımı yazmaya başladığım ilk zamanlarda her şey çok iyi gidiyordu. Yaklaşık 150 sayfa yazdıktan sonra, bir şekilde ilerleyemediğimi hissettim’ dedi. Yıllardır ajandasına not aldığı cümleleri, anneannesinin yaşadıklarını ve kendi deneyimlediği olayları kurgulayarak yazdığı 150 sayfadan sonra Gökyıldız, ‘Çok emek vermiştim ama bir tıkanma yaşadım. Kendime ‘roman kimi sen kim’ dedim. Sonra kendime bir kahve yaptım ve her şey değişti’ şeklinde konuştu. ‘Türk kahvesi içtiğim fincanı, hiç adetim olmamasına rağmen ters kapatmıştım. Fincanı yıkamak için açtığımda, Simmüz’deki ‘Sabiha’ karakterinin telveyle vücut bulmuş haline rastaladım’ diye konuşan Gökyıldız, ‘Sabiha karakteri şeklindeki telveyi bir işaret olarak gördüm ve hemen fotoğrafını çektim’ diye de ekledi. Gökyıldız, kahve fincanında oluşan telveyi, kitap kapağı haline getirebilmek için 4 ayrı grafikerle günlerce çalıştıklarını vurguladı.

SENARYO TADINDA ‘SİMMÜZ’

Yayınevlerinden gelen tekliflerle çıkartılan, Murat Gökyıldız’ın ‘Simmüz’ kitabı, yayımlandığı günden itibaren eleştirmenler tarafından olumlu yönde yorumlar almaya devam ediyor. Gökyıldız, ‘2 farklı yayınevinden ve birçok okuyucudan, kitabın bir film senaryosu tadında olduğu şeklinde yorumlar aldım’ dedi. Sinema tekliflerine de açık olduğunu vurgulayan Gökyıldız, ‘Yazdığım şeylerin görsel olarak canlandırılmasını seyretmekten büyük keyif alacağımı düşünüyorum’ diye konuştu.

‘2. KİTABIM BAMBAŞKA BİR TÜR OLACAK’

‘Simmüz’ kitabıyla birlikte okuyucuların beğenisini kazanan ve beklentilerini yükselten Gökyıldız, ikinci kitabının yazımına da başladığını ifade etti. Gökyıldız, ‘2. kitabım polisiye-gerilim türünde bir cinayet romanı olacak. Fakat şu an 2. kitabımın yazımına ara verdim, çünkü tüm enerjimi Simmüz’e vermek istiyorum’ şeklinde konuştu. Gökyıldız, ‘Simmüz sayesinde okuyucuların 2. kitap için beklentilerinin yüksek olması beni korkutmuyor. Zaten 2. romanım da zoru sevmemin bir yansıması. Hiç korku filmi izlemeyen ve gerilim romanı okumayan bir yazar olarak, oldukça zorlanacağım fakat bir o kadar özgün olacağım bir cinayet romanı ortaya koyacağıma inanıyorum’ dedi. ‘Başka cinayet romanları okursam üslubum kayabilir, özgünlükten uzaklaşmış olurum. Ben kendimi korumaya çalışıyorum’ diyen Gökyıldız, 2. kitabı için otopsi raporları incelediğinin ve yüksek güvenlikli cezaevlerindeki katillerle görüşme yapabilmek için çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi.

‘EDEBİYAT ÖĞRETMEK BAŞKA, YAŞAMAK BAŞKA’

Yazma aşkının ilkokul çağlarından beri var olduğuna dikkat çeken yazar ve öğretmen Gökyıldız, ‘Eğitim felsefem önce sevdirmek, sevgi olduktan sonra çocuk zaten kendiliğinden konuya dahil olur. Bana da tüm öğretmenlerim çeşitli şekillerde edebiyatı ve dil bilgisini sevdirdiler, yazarlığa ilgimin artmasını sağladılar’ dedi. Öğretmenliğe başladığı ilk yıllardan itibaren okulun basın yayın işleriyle ilgilenmeye başlayan Gökyıldız, öğrencileriyle birlikte 2 farklı kitap çıkarttıklarının da altını çizdi. Öğrencileriyle, ‘Şiir Olmalıydı’ ve ‘Hayalim Hayal Olsun’ kitaplarını çıkartan Gökyıldız, ‘Edebiyat öğretmek başka, yaşamak başka. Ben hem öğrencilerime, hem de kendime edebiyatı yaşatmak için uğraştım. Çıkarttığımız her iki kitapta da sosyal sorumluluk çerçevesinde kitap gelirleriyle ya fidan diktik, ya da maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdik’ dedi. Gökyıldız, Manisalı bir öğretmen ve yazar olarak, hemşehrilerinden ilgi ve destek beklediğine de dikkat çekti. ‘Simmüz’ kitabı, 20 Kasım’dan itibaren tüm kitabevlerinden ve internet üzerinden satın alınabilecek.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim