Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

‘Çantacılara’ iş yaptıranlar, yangından şikayet edemeyecek

‘Çantacılara’ iş yaptıranlar, yangından şikayet edemeyecek

Manisa’da son zamanlarda artan yangınlara ilişkin açıklama yapan Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Adem Yüküm, ‘Lütfen kimse evine, iş yerine kayıt dışı çalışan çantacıları sokmasın. Kayıt dışı elektrikçiler tarafından, özellikle kış aylarında yapılan klima ve elektrik tesisatı bakımları yüzünden yangın olaylarıyla sıklıkla karşılaşmaya başladık’ dedi.

HABER MERKEZİ

Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Adem Yüküm, geçtiğimiz günlerde Manisa’da bir apartmanda çıkan yangının nedeni için, ‘elektrik tesisatından’ denilip konunun geçiştirildiğini savundu. ‘Bir elektrik tesisatından çıkan yangında, yangının elektrik tesisatından çıktığına dair bir raporun tutulduğunu hiç görmedim’ diyen Yüküm, ‘Bir gazetede yangının sadece elektrikten çıktığına dair haber yer alıyor. Yangın nasıl çıkıyor, buna dair bir bilgi verilemiyor. Çünkü tesisatı ya da tesisatın bakımını yapanlar Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası’na üye değil’ diye ekledi. Yüküm, ‘Diyelim ki bir binada 15 daire var. Hangi mesken sahibi dairesinin elektrik tesisatını senede 2 defa kontrol ettirip rapor almış? Bu konuda bütün Manisa halkına seslenmek istiyorum; senede en az bir defa olsun elektrik tesisatlarınızın bakımını yetkili kişilere yaptırın. Evlerin, işyerlerinin senede en az bir defa bakımının yapılıp, rapor edilmesi halinde, elektrik kaynaklı yangınlar yüzde 50 azalır’ dedi. Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası teknisyenlerine yaptırılan tesisatlardan ve bakımlardan sonra çıkan yangınlardan, yangının sorumlu olarak raporu veren kişinin belli olacağının altını çizen Yüküm, ‘Sıradan, çantacı bir arkadaş tesisatınızı yaptığı zaman, karşınızda hiçbir sorumlu kişi bulamazsınız’ şeklinde konuştu. Yüküm, ‘Manisa’da koskoca bina yandı.  Elektrikten yandığı söyleniyor. Neye göre elektrikten yandı bu bina? Elektrikten yandıysa, bunun raporunu itfaiye de, bilirkişiler de tutsun. Yetkililere sesleniyorum; bunda darılacak, gücenecek bir durum yok. Manisa halkını sağlıklı, huzurlu bir kış geçirsin’ diye konuştu.

’30-40 LİRALIK BAKIMLARA ALDANMAYIN’

Kayıt dışı elektrik tesisatçılığı ile mücadele ettiklerine dikkat çeken Yüküm, ‘Sokakta çantacı arkadaşlarımız elektrik tesisatçılığı yapmaya devam ediyor. Evinize veya işyerinize 30-40 liralık klima, kombi bakım masrafı çıkartanlara aldanmayın. Bu konuda lütfen odaya kayıtlı, vergi mükellefi olan arkadaşlarımızı çağırın. Odamıza kayıtlı 280 üyemiz var ama kayıt dışı çalışan kişi sayısı 500’ dedi.

‘ÇANTACILAR NEDENİYLE TÜM BİNALAR EKSİK’

Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Adem Yüküm, ‘Müteahhit firmalar eline penseyi, çekici, kontrol kalemini alan herkesi elektrikçi olarak inşaatlarında işe alıyor. İşe aldıkları kişiler birer çantacıdır’ dedi. Sigorta ve ustalık belgesinin elektrik tesisatı ve bakımı yapmak için yeterli olmadığını savunan Yüküm, ‘Teknisyenin, meslek erbabı olabilmesi için oda kaydının olması şart’ diye konuştu. Yüküm, ‘Buradan müteahhit firmalara sesleniyorum. Yanlarında çalıştırdıkları kişileri hangi amaçla sigortalı gösteriyorlar, merak ediyorum.  4 seneden beri uyarıyoruz; oda kaydı olmayan hiçbir elektrik tesisatçısına vatandaşlarımız işlerini yaptırmasınlar. Şu an da lütfen inşaatları gezin, maalesef ki her türlü eksiklikle karşılaşacaksınız’ dedi. Yapı denetim firmalarının işlerini eksik yaptıklarını savunan Yüküm, ‘Yapı denetim firmaları yalnızca oturdukları yerden imza atıyorlar. Hizmetlerini doğru yerde ve doğru zamanda gerçekleştirmiyorlar. 3 sene önce 12 tane yapı denetim firmasına iadeli taahhütlü mektup yazdım. Bir tanesi de arayıp kim olduğumu ya da ne istediğimi sormadı’ şeklinde konuştu. ‘Çantacı’ olarak tabir edilen kayıt dışı teknisyenlerin işi ele aldığını ifade eden Yüküm, ‘Yapı denetimlerin sorumsuzluğu nedeniyle çantacılar piyasada bu denli rahat çalışabiliyor’ dedi. ‘Geçmişteki muayene hizmetlerini veren GEDİZ AŞ. Müdür ve personellerine teşekkür ediyorum. Çünkü biz o zamanlar daha rahat ve kaliteli iş sergiliyorduk’ diye konuşan Yüküm, GEDİZ AŞ. ile çalıştıkları zamanlarda tüm daireleri tek tek dolaşıp, gerekli kalite-kontrol işleriyle titiz bir şekilde ilgilendiklerinin altını çizdi. Yüküm, ‘GEDİZ AŞ. ile yaptığımız titiz çalışmaların önünü, yapı denetim firmaları kesti. Şu anda eskisi gibi muayeneler yapamıyoruz ve bunun tüm sorumluluğu yapı denetim firmalarına aittir’ şeklinde konuştu. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne de çağrıda bulunan Yüküm, inşaatların en azından elektrikle ilgili bölümlerinin tek tek incelenmesini talep ettiğine dikkat çekti.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim