Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Somali’den Manisa’ya şifa yolculuğu

Somali’den Manisa’ya şifa yolculuğu

Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği’ne sevk edilen Somalili hasta, tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

HABER MERKEZİ

Ayaklarındaki ve bacaklarındaki ağrı ve enfeksiyonlu yaralar ile Somali Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nden, Manisa Celal Batar Üniversitesi’ne nakledilen hastanın tedavisi tamamlandı. Somalili hastayı sağlığına kavuşturan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘50 yaşında erkek hasta kliniğimize Somali’den refere edildi. 30 yıldır, günde 2 buçuk paket sigara içen ve kamyon şoförlüğü yapan hasta, yaklaşık 4-5 yıldır yürürken ağrı çekiyordu’ dedi. Somalili hastanın ağrılarının, son 2 ay içerisinde ayak parmaklarına da yayılmış olduğunu ifade eden Tetik, ‘Çekilen arteriyel doppler ultrasonlarda hastanın damarlarında tıkanıklık tespit ettik. Hastanın sağ ayak parmaklarındaki tıkanıkla, hızla kangrene dönüyordu’ şeklinde konuştu. Tetik, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden getirilen hasta için ileri tetkik ve tedaviler uyguladıklarını vurguladı.

‘TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GELMİŞTİ, ARTIK YÜRÜYOR’

MCBÜ’ne genel durum bozukluğu, ağrı ve enfeksiyonlu yaralarla getirilen Somalili hastaya iki aşamalı cerrahi yaklaşım planlandığının altını çizen Tetik, ‘Hastaya sağ alt ekstremite,  sonra sol alt ekstremite operasyonları uygulandı. Genel anestezi altına aldığımız hastanın diz altına baypas uyguladık ve bu işlemi  hastanın kendi safen venini kullanarak gerçekleştirdik’ dedi. ‘Aynı seansta hastanın doku iyileştirmesini de gerçekleştirerek, yoğun medikal tedaviye başladık’ diyen Tetik, yaklaşık 3 hafta sonra hastayı ikinci operasyona aldıklarını ifade etti. Yapılan iki cerrahi operasyon sonrası, hastanın durumunda gözle görülür bir iyileşme olduğunu vurgulayan Tetik, ‘Hasta halen medikal tedavi ile kliniğimizde takip edilmektedir’ dedi. Tetik, hastanın ayak nabızlarının açık olduğunu ve yara yerlerinin de temiz şekilde iyileşmiş olduğunu söyledi. ‘Somali’den tekerlekli sandalye ile getirilen ve yürüyemeyen hastanın artık rahatlıkla yürüyebildiğinin altını çizen Tetik, ‘Kliniğimize kritik bacak iskemisi ile başvuran hastalara Hibrid ameliyathanemizde damar hastalıklarının tanı ve tedavisi için gelişmiş yöntemleri uygulamaktayız’ şeklinde konuştu. Hem girişimsel hem de klasik cerrahi tedaviler ile hastalara uygun olan ve kalıcı tedavi yaklaşımlarını benimsediklerini ifade eden Tetik, Manisa’da uyguladıkları cerrahi yöntemleri uluslararası düzeye taşıdıklarını da vurguladı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim