Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

33 mesleğe daha belge zorunluluğu geldi

33 mesleğe daha belge zorunluluğu geldi

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası eğitim toplantısında konuşan Başkan Adnan Erbil, tehlikeli ve çok tehlikeli işlere yönelik 33 mesleğe daha yeterlilik belgesi zorunluğu getirildiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıya Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, TOBB MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, Manisa iş dünyasının  temsilcileri ile İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, ‘Bildiğiniz üzere,  tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların, bilgi, beceri ve yetkinliklerinin ulusal yeterliliklere ve standartlara uygunluğunun ölçülmesi  ve değerlendirilmesi amacıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale getirildi.  33 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiş ve böylece daha önce belirlenen 48 meslek ile birlikte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81’e çıkartılmıştır. 33 meslek için tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra yani 25 Eylül 2018 tarihinden sonra ise MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü müfettişleri tarafından yapılacak denetimlerde, işyerlerinde bu belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde her bir çalışan için 527 Türk lirası idari para cezası uygulanacağından, belge zorunluluğu kapsamında yer alan mesleklerde faaliyette bulunan iş yerlerimizin,  çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesi aldırabilmeleri için mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumlarına başvurmaları önem arz etmektedir” dedi.

CEZAİ YAPTIRIMLARI VAR

TOBB MEYBEM A.Ş’nin de yetkilendirilmiş mesleki yeterlilik ve belgelendirme merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Erbil, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından  sınav ve belgelendirme merkezi olarak kurulan TOBB MEYBEM A.Ş., 81 il ve 160 ilçede bulunan oda ve borsaların işbirliğiyle sınav ve belgelendirme hizmetlerini tüm Türkiye'de vermektedir. TOBB MEYBEM, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan inşaat, asansör, metal, makina ve otomotiv sektörlerinde, 31 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti sunmaktadır. Nitekim odamız üyeleri, Etkin Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret a.ş. ile Kral Tekstil Örme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin çalışanları MEYBEM tarafından düzenlenen makina bakımcı mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olarak Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaya hak kazanmışlardır. Toplantının sonunda kendilerine belgelerini sizlerin huzurunda takdim edeceğiz. Düzenlemiş olduğumuz bu toplantı ile siz değerli üyelerimizin,  mesleki yeterlilik belgesi başvuru süreci,  belgelendirme kapsamdaki sektörler, istihdam teşvikleri, sınav ve belgelendirme sistemi ile cezai yaptırımlar hakkında bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz”

“BİR AN ÖNCE ODAYA BAŞVURSUNLAR”

Erbil, “Kaldı ki, yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kursiyerlerin  31 Aralık 2017 yani bu yıl sonuna kadar sınav ücretleri ile belge masraflarının tamamı, 01 Ocak 2018 tarihinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ise sınav ücretleri ile belge masraflarının yarısı  işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu bağlamda, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde faaliyette bulunan üyelerimizin hem mağduriyet yaşamamaları  hem de söz konusu teşviklerden faydalanmaları adına bir an önce odamıza başvuruda bulunarak çalışanlarına mesleki yeterlilik belgelerini aldırmaya davet ediyorum’ dedi.

ÇALIŞANLARA YETERLİLİK BELGELERİ VERİLDİ

Konuşmanın ardından  gerçekleşen bilgilendirme toplantısında,  MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, Mesleki yeterlilik belgesi başvuru süreci, belgelendirme kapsamdaki sektörler, istihdam teşvikleri, sınav ve belgelendirme sistemi ile cezai yaptırımlar hakkında  detaylı bilgiler vererek katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. Toplantının son bölümünde ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, MEYBEM tarafından düzenlenen Makina Bakımcı Mesleki Yeterlilik sınavlarını  başarıyla tamamlayan Etkin Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kral Tekstil Örme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgelerini verdiler.

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim