Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

‘Sultanlara layık’ Manisa üzümü tescilleniyor

‘Sultanlara layık’ Manisa üzümü tescilleniyor

Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü, Manisa Ticaret Borsası’nın başvurusu ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilleniyor. Türkiye’ye her yıl ortalama 500 milyon dolar gelir kazandıran Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü, ‘Sultanlara layık’ şeklinde tasvir edilmesinden dolayı ‘Sultani’ ismiyle tanınıyor.

HABER MERKEZİ

Manisa Ticaret Borsası’nın 2014 yılında başladığı teknik, tarihi ve kültürel raporlama çalışmaları ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmış olduğu resmi başvurunun neticesinde, Manisa’da üretilen “Sultani Çekirdeksiz Üzüm” artık farklı isimler adı altında anılmayacak.

MARKA DEĞERİ KORUNACAK

İlk olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün twitter hesabı üzerinden kamuoyuyla paylaştığı müjdeye göre; Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilleniyor. Coğrafi İşaret Tescili’nin Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanmasının ardından, Manisa Ticaret Borsası’nın “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü”ne coğrafi işaret tescili alınmasına yönelik çalışmalar başladı. Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, yapılan çalışmalarla ilgili olarak, ‘Bilindiği üzere, Türkiye Geneli Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatında Ürün Grupları Bazında başı Çekirdeksiz Kuru Üzüm çekiyor. Bu ürün grubunun lokomotifinin ise Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü olduğunu, sadece kurusuyla ülkemize her yıl ortalama 500 milyon dolara yakın gelir kazandıran, üretiminin yüzde 90’dan fazlasının, ihracatının ise %85’ten fazlasının Manisa ve İlçelerinde gerçekleştirildiğini her fırsatta dile getiriyoruz’ dedi. Milli Gelir kaynağının alt yapısında, Manisalı üreticilerin, tüccarların ve ihracatçı işletmelerin yoğun emek ve ortak çaba harcadığının altını çizen Özkasap, ‘Manisa ve ilçelerinde üretilen çekirdeksiz üzümün en önemli ayırt edici özelliğinin kalitesinin yanı sıra, Şehzadelerin yetiştiği Manisa’da, “Sultanlara Layık” olarak tasvir edilmesiyle ‘Sultani’ ismini almıştır’ diye konuştu. Özkasap, Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü’nün farklı isimler adı altında anılmasının önlenmesi, Manisa’nın isim ve marka hakkının tescillenmesi, marka değerin korunması ve geliştirilmesi için somut adımların atılmasının gerekliliğini de vurguladı.

‘SULTANİ ÜZÜM, MANİSA’YA MARKA DEĞERİ KAZANDIRIYOR’

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, ‘Manisa Ticaret Borsası olarak 2014 yılında başlattığımız teknik ve tarihi raporlama çalışmalarıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’ndaki başvuru sürecimizi başlattık. Üzüm Manisa ve ilçelerinin sosyal ve ekonomik yapısının bir parçasıdır. Bu özdeşleşme yüz yıllar öncesine dayanıyor ve Sultani Çekirdeksiz Üzümü’nün bağcılığından, yurt dışına pazarlanmasına kadarki tüm aşamalarında uzmanlaşma sağlanmış tek yer Manisa’dır’ dedi. Manisa’nın Dünya ölçeğinde de ikinci büyük üzüm üretimi merkezi olduğunu ve gerçekleşen üretim ile Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında ülkede birinci olduğunu ifade eden Özkasap, ‘Sultani Çekirdeksiz Üzümün Merkezinin Manisa ve İlçeleri olduğu gerçeğinin geçmişte yeterince savunulamaması neticesinde oluşmuş bazı isimlendirme yanlışlarının ve ezberlerin artık bozulmasının gerektiğini düşünüyorum’ dedi. ‘Dinlenmek nedir bilmeden, kışın soğukta yazın 40 derece sıcakta hiç durmadan üreten Manisalı üreticiler var’ diyen Özkasap, Manisalı tüccar ve ihracatçı işletmelerin hak ettikleri onurun ve gururun sembolü olan isim hakkının artık görmezden gelinemeyeceğini hazırladıkları raporlarda anlattıklarının altını çizdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün verdiği haber ile tüm Manisa adına gurur ve mutluluğu bir arada yaşadığını söyleyen Özkasap, ‘Manisa’nın ülkemize süreklilikle kazandırdığı marka değerini sahiplenerek, kamuoyuna ilk duyuran olmaları dolayısıyla, çalışmamıza ve haklı talebimize göstermiş oldukları ilgi için Sayın Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

VEKİL VE BÜROKRATLARIN DESTEĞİYLE

Özkasap, ‘Konunun bölgesel değil Manisa’ya özel olduğunu anlatmamızda tüm ayrıntılarıyla başvuru sürecimizi takip ederek sonuç alınmasında büyük emeği bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Milletvekilimiz ve MKYK Üyesi Sayın Murat Baybatur’a, TBMM’deki konuşmalarıyla çalışmamızın önem ve gerekliliğine destek veren Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekilimiz Sayın Özgür Özel’e, konuyu ve çalışmalarımızı Ankara gündemine taşıyan ilgili Tüm Manisa Milletvekillerimize, çalışmamızı Manisa’nın haklılığına hassasiyetle ve Milli değerlerimiz ekseninde değerlendiren Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Habip Asan’a, Bir Manisalı olarak karar sürecinde yer alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı temsilen Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi olan Akhisar TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Abdurrahman Yılmaz’a, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret Dairesi Başkanı Sayın Hakan Kızıltepe’ye, teknik raporlamada çalışmamıza içerik desteği veren Manisa’mızdaki ilgili Kurum Müdürlerimize ve Başkanlarımıza, Tüm Manisa adına Coğrafi İşaret Tescilimizi sahiplenen, Ankara’daki Bakanlık ve Kurum temaslarımızda yanımızda olan ve marka değerimizin tescilini işbirliğiyle yaşatacaklarından emin olduğumuz Akhisar, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu Oda ve Borsa Başkanlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum’ dedi ve Sultani Çekirdeksiz Üzümü’nün Türkiye ve Manisa için hayırlı olmasını temenni etti.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim