Misafir
6,0479
5,3
213,24
ÜYE GİRİŞİ

Herkes emlakçı olamayacak!

Herkes emlakçı olamayacak!

Manisa Esnaf Sanatkarlar Odası ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz,  beklenen emlak yasasıyla, yalnızca üniversite mezunlarının emlak ve danışmanlık ofisi açmasına izin verileceğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, emlak alım satımını kurala bağlamak amacıyla hazırlanan düzenleme, emlakçılık yapmak isteyenlere Bakanlığın il müdürlüklerinden yetki belgesi alma zorunluluğu getirecek. Manisa Esnaf Sanatkarlar Odası ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada  ‘Bakanlığın, Lisanslı Emlak Müşavirliği, Emlak Müşavirliği Şirketleri ve Emlak Komisyonculuğu Hakkında Kanun Teklifi yasalaşırsa emlak sektörü derinden etkilenir’ şeklinde konuştu. Tasarıda, emlakçıların kazanılmış olan haklarının korunacağını vurgulayan Akyüz, binlerce emlakçının sektör dışında kalmasının kaçınılmaz gözüktüğünü de ifade etti. Akyüz, müşavir olmak için üniversite mezunu olma şartının yanı sıra, lisans almak için yapılacak olan sınavdan geçmek gerektiğinin altını çizdi.

‘BİR MASA İLE EMLAKÇILIK YAPILAMAYACAK’

Akyüz, ‘Kayıtlı çalışanlar, kayıtsızlardan şikayetçi. Bir masa ve bir sandalye ile emlakçılık yapanlara tepki var. Haksız kazancı ve kayıt dışılığı önleme adına denetimlerimizi periyodik olarak aralıksız sürdürüyoruz, tutanaklar gerekli mercilere bildiriliyor’ diye konuştu. En büyük denetim yetkisinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı müdürlüklerde olduğunu ifade eden Akyüz, ‘Denetim mekanizması yeterli değil. Bu da çok fazla sayıda “emlakçı mağduru” doğmasına yol açıyor’ dedi. Akyüz, ‘Beklenen emlak yasasının çıkmasıyla sadece üniversite mezunlarının emlak ve danışmanlık ofisi açmasına izin verilecek’ dedi. 2002’den bu yana ekonominin dinamosu olan inşaat ve emlak piyasasının, en çok sorun yaşanan sektör konumuna geldiğini vurgulayan Akyüz, hukuki bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi. ‘Çok ciddi mali konuların olduğu son aşamada eline bir çanta alan, vergisi ve iş yeri olmayan, ayakçı ve korsan diye tabir ettiğimiz, hakkımızı ve ekmeğimizi elimizden alan sözde emlakçılar var’ diyen Akyüz, bu tarz emlakçıların, emlak sektörüne prestij kaybı yaşattığını savundu.

‘EMLAKÇILARIN HAKLARINI KORUYACAĞIZ’

‘Emlakçılık, önüne gelenin yapacağı, işsiz güçsüz mesleği değildir’ diyen Akyüz, emlak sektörünün yalnızca emlak bilgisi değil, hukuk, pazarlama ve kanun bilgisi gibi birçok farklı alanda da bilgi birikimi istediğini vurguladı. Kanuni düzenlemeyle, emlak sektörüne ait bir yasa olması gerektiğini savunan Akyüz, ‘Sektöre yeni girmek isteyenler 4 ya da 2 yıllık üniversitelerin tapu ya da emlak yönetiminden mezun olup, lisanslama sınavını kazanmalı ve 3 aylık bir stajını tamamlamalı. Bu aşamaları tamamlayanlar emlakçı olmaya hak kazanacak. Bu aşamalara uymayanlar ise 3 yıldan başlayan hapis cezası ve 30 bin TL’den başlayan para cezasına çarptırılacak. Dolandırıcılık gibi suçlar işleyenler ise bu işi yapamayacaklar’ diye konuştu. Akyüz, kanun çıktığı anda bu işi yaptığını esnaf ya da ticaret siciliyle belirtip, gereken eğitimi alanların, emlak mesleğini sürdürmeye devam edebileceğini sözlerine ekledi.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim