Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

Firmalarda patent endişesi

Firmalarda patent endişesi

Teknokentlerde ARGE faaliyeti yürüten firmaların teşviklerden yararlanması patent alma şartına bağlanması firmalarda teknolojik gelişim çalışmalarının zarar göreceği endişesi yaratırken Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş ise, Manisa’nın olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Teknokentlerde çalışma yürüten firmaların; gelir vergisi ve şirketin kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi, buluşa patent alınması şartına bağlandı. Yeni uygulamada, son 5 hesap döneminin ortalaması dikkate alınmak suretiyle gayri maddi haklardan elde ettikleri brüt gelirleri 30 milyon TL’yi ve dahil olduğu şirketler grubunun yıllık net satış hasılatı toplamı 200 milyon TL’yi aşanlar istisnadan yararlanmak için patent almak zorunda olacaklar. Bunun da firmaların muafiyetlerden 2–3 yıl geç yararlanma sonucunu doğurabileceği, araştırma ve geliştirme çalışmalarına kaynak ayırmasını zorlaştırabileceği endişesi oluşturdu.

“PROJE YÜRÜTEN FİRMALAR İÇİN SORUN YOK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, “Bu konuda iki  unsuru bilmek gerekiyor. Bir, hemen başlamıyor. İki, aktif büyüklük ve ciro sınırı var. 30 milyon lira üzeri grup şirketler gibi. Birde onun ötesinde fikri mülkiyet hakkından doğan gelirlerle ilgili. Yani daha çok teknokentlerde yer alan büyük ölçekli firmaların patente yönlenmesi için yapılmış bir hadise. Bu da doğru bir yaklaşım. Şuanda proje yürüten firmalar için bir sorun yok. Uygulama 2020’den sonra başlayacak” dedi.

“TEŞVİKLERİN DOĞRU KULLANIMINI SAĞLAYACAK”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknokent Bölgesi’ndeki firmaların bundan olumsuz etkilenmeyeceğini belirten Aktaş, “Küçük ve orta ölçekli firmalar zarar görmez. Türkiye’deki sıkıntı şu; İstanbul gibi yerlerde büyük firmalar teknokentlerde 5 bin-10 bin metrekare alanları kiralamış durumdalar. Onun dışında daha küçük firmalar 5 yıla kadar sırada bekliyorlar. Onların önü de açılmış oluyor. Bu şekilde büyük ölçekli firmaların çalışmalarını patente yönlendirilmesini teşvik etmeye yönelik alınmış bir karar bu. ARGE teşviklerinin doğru kullanımı açısından faydalı bir uygulama. Bizim Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknokent Bölgesi bundan olumsuz etkilenmez” ifadelerini kulandı.

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim