Misafir
6,051
5,3258
213,62
ÜYE GİRİŞİ

Türkiye’nin parazit hafızası Manisa’da kaydediliyor

Türkiye’nin parazit hafızası Manisa’da kaydediliyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan ülkemizin tek  'Parazit Bankası, birçok ulusal ve uluslararası proje ve bilimsel araştırmaya destek veriyor. MCBÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üye Prof. Dr. Ahmet Özbilgin, ülkemizin parazit hafızasını kaydetmede ‘Parazit Bankası’nın önemli olduğunu söyledi

HABER MERKEZİ

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde ülkemizin tek  'Parazit Bankası' (Parazitlerin genotiplendirilmesi, canlılığı korunarak dondurulması, DNA arşivi) kurulmuştu. MCBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü ve TÜBİTAK destekleri ile MCBÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üye Prof. Dr. Ahmet Özbilgin tarafından kurulan ‘Parazit Bankası’, birçok ulusal ve uluslararası proje ve bilimsel araştırmaya destek veriyor.

3 BİNDEN FAZLA PARAZİT ARŞİVLENDİ

Çalışma yapmak isteyen öğretim üyelerinin büyük ilgisini çeken, 21 farklı türden 3000’den fazla parazitin arşivlendiği ‘Parazit Bankası’ hakkında açıklamada bulunan Özbilgin, parazit hastalığının canlıları nasıl etkilediği ile ilgili şunları söyledi “Parazit hastalıklarından olan sıtma, her 30 saniyede bir çocuğun hayatını  kaybettiği dünya nüfusunun yüzde 40’ının risk altında bulunduğu, her yıl 300 milyon insanın enfekte olduğu ve yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği Anofel cinsi sivrisinek ile bulaşan bir hastalıktır. Dünyada 98 ülkede yaklaşık 12 milyon insan yine parazit hastalıklarından olan ve yakarca adı verilen sineklerle bulaşan şark çıbanı ve dalak/karaciğer büyüme hastalığına yakalanmış durumda olup 350 milyon kişi ise risk altındadır. Her yıl bu rakamlara 2 milyon yeni olgunun katıldığı, bu olguların yaklaşık bir buçuk milyonunun şark çıbanı, yarım milyonunun ise dalak/karaciğer büyüme hastalığı olduğu tahmin edilmektedir. Bu parazitlere bağlı yıllık ölüm sayısının 60.000 olduğu bilinmekte ve yaklaşık her 20 saniyede bir kişinin şark çıbanına yakalandığı hesaplanmaktadır. Bağırsak parazitleri ile tüm dünyada 3,5 milyar kişi enfekte durumdadır. Ülkemizde de gerek sosyo-kültürel gerekse sosyo-ekonomik düzeylerdeki yetersizlik nedeniyle parazit hastalıkları hâlâ önemli bir halk sağlığı problemi olmaya devam etmektedir.  Türkiye’nin ılıman iklim kuşağında bulunması parazitlerin varlığını sürdürmesi ve çeşitliliği açısından ülkemizi daha büyük bir risk altında bırakmaktadır. Paraziter hastalıklar, hamilelerde bebek kayıplarına, kısırlıklara, çocuk bedensel gelişimini engelleme, mental sağlık sorunlarına ve çocuk ölümlerine, immün sistem yetmezliğine neden olmaktadırlar.  Ateş, kansızlık, öksürük, kanlı öksürük, ağızdan kan gelmesi, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, yağlı ve kanlı ishal, iştahsızlık veya fazla iştah, kanlı idrar, körlük, karaciğer ve dalağın büyümesi parazit hastalıklarının diğer önemli etkileri arasındadır.”

TÜRKİYE’NİN PARAZİT HAFIZASI

Bankada saklanan parazitlerin DNA yapılarının, hastalık oluşturan tüm enzim ve salgıları bozulmadan korunduğu için araştırmalarda güvenle kullanılabildiğini kaydeden Özbilgin, alınan sonuçların güvenilir, gerçeğe yakın ve bilimsel olduğunu söyledi. ülkemizin parazit hafızasını kaydetmede ‘Parazit Bankası’nın önemli olduğunu vurgulayan Özbilgin “Özellikle Leishmania konusunda 30 yıldan beri yapılan arşivlemelerle Türkiye’nin bu konudaki parazit hafızası kayıt altına alınmıştır. Arşivleme Dünya standartında kodlama ile yapılmakta ve parazitin elde edildiği canlı, ülke, yıl ve Lab kodu belirtilerek saklanmaktadır. Örneğin; MHOM/TR/2011/CBU18. Dünya araştırma merkezlerinin tüm çalışmalarında kontrol olarak kullandığı referans parazitleri yine bu bankada saklanmaktadır.”dedi.

DÜNYADA SAYILI

Böyle bir bankanın Türkiye’de tek, dünyada sayılı merkezler arasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özbilgin, “Dünya Sağlık Örgütü’nün bazı referans merkezlerinde, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış örnekler yine bizim uyguladığımız şekilde sıvı azot içinde arşivlenmektedir. Zaman zaman bu merkezlerle de birlikte ortak çalışmalarımız olmaktadır” dedi.

Parazit Bankasında kendisi ile birlikte yüksek lisans, doktora ve uzmanlık öğrencilerinin çalışmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Özbilgin,  özellikle yüksek lisans, doktora ve uzmanlık öğrencilerinin tez hazırlarlarken ve değişik bilimsel çalışmalar yaparken bu merkezden yararlandıklarını, yurt içinden ve yurt dışından gelen lisans  öğrencilerinin de bu bankada canlı hücrelerin ve parazitlerin nasıl dondurulacağı konusunda bilgilendiklerinin altını çizdi. Bu merkezin sağlık alanında sağladığı yararlardan en önemlisinin parazit hastalıklarıyla mücadelede aşı, ilaç, tanı kitleri ve hastalığı önleyecek moleküllerin araştırılması ve kullanıma sunulması konusundaki temel araştırmalara kaynak sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Özbilgin,  bunun yanı sıra uzman doktorların bilgilerini tazelemek ve bu konuda eğitim almaları için yapılan çalıştaylarda kullanılan materyal ve preparatların yine bu bankadan sağlanmakta olduğunu söyledi.

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim