Misafir
6,6145
5,769
229,51
ÜYE GİRİŞİ

‘Büyükşehir mikroplu su içiriyor!’

Skandal patladı

‘Büyükşehir mikroplu su içiriyor!’

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, içme sularıyla ilgili korkunç gerçeği açıkladı, Özdağ,  Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün laboratuvar analizlerinde Gölmamara, Ahmetli ve Soma hariç 14 ilçede içme suların mikroplu olduğunu söyledi.

TUNAY AKTAŞ

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, partisinin İl Başkanlığı Binasında içme sularını yönelik basın açıklaması yaptı. Manisa’da bazı mahallelerden içme sularının mikroplu olduğu ve hastalık yaptığına ilişkin yaklaşık 2 ay önce şikayetler geldiğini, bunun üzerine İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne başvurduğunu belirten Özdağ, 17 ilçedeki camiler, hastaneler, su depoları, okullar ve sokaktaki çeşmelerden alınan numunelerin analiz edildiğini ifade etti.

SADECE 3 İLÇEDE SULAR SAĞLIKLI

Analiz sonucu  Ahmetli,  Soma ve  Gölmarmara dışındaki ilçelerden alınan numunelerin mikroplu olduğunu söyleyen Özdağ, "Manisa'nın 14 ilçesinden alınan numuneler üzerinde yapılan analizler içme suyunun mikroplu olduğunu gösteriyor.  Manisa Büyükşehir Belediyesine bağlı  Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (MASKİ) bu karşı önlem alması gerekiyordu. Büyükşehir Belediyesinin Halk Sağlığı Müdürlüğünün her ay kendilerine gönderdiği rutin raporlardan haberi yok mu ' Bu sular neden kontrol edilmedi ' Alınan numunelerin 3'te 1'i halen daha uygunsuz" dedi.

“BU SON AÇIKLAMAYI BİZE ANLATIN”

Özdağ, “Bazı bölgelerden bana şikayetler geldi. ‘Çocuklarımız ishalden kesilmiyor, hastalıklarımız artmaya başladı acaba sularımız mikroplu mu?’ dediler. Bende bir milletvekili sorumluluğu içerisinde İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne müracaat ettim. Alınan örneklerde sorunların olduğu, suların mikroplu olduğunu söylediler. Ben daha önce ilçe isimleri vermeden yaptığım açıklamayla Büyükşehir’den önlem almasını istedim ve bir süre verdim. Ve kendileri geçen gün bir açıklama yaptılar. 2014 öncesinden bizim sorunlu olduğumuzu söyledi. Doğru o zaman biz sorumluyduk. Ama benim açıklamamdan son bu açıklamayı niye yaptığınızı bize anlatın. ‘Bizim elimizde suların mikroplu olduğuyla alakalı böyle bilgi ve belge yok. Selçuk Özdağ bu belgeleri bize gönderirse biz gereğini yaparız’ niye dediniz. Siz Halk Sağlığı Müdürlüğünün her ay rutin olarak gönderdi bu raporlardan haberiniz yok muydu?  Ne demek Selçuk Özdağ bize bilgi ve belge gönderirse, bilgiler size otomatik olarak gidiyor. Biz siyasetçiler olarak bu şehre karşı sorumluyuz, doğru bilgi vereceğiz. Hepimiz bu şehirde yaşana 1,5 milyon kişinin tamamından sorumluyuz.

“YAPTIKLARI HATALARI KABUL ETMEKTİR”

Madem bu bilgilerden habersizdiniz ve 2014 öncesinden bizi sorumlu tutuyordunuz, göreve geldiğinizde bu suları kontrol etmediniz mi? Neden bu konuda açıklama yapmadınız, göreve geldiğinizde? Bu yaptıkları hataları kabul etmektir. Bir etkinliğe harcadığınız paranın yarısıyla tüm Manisa’nın sağlıklı su içmesini sağlayabilirdiniz. Benim bu sularla ilgili açıklama yapacağımı söylememin ardında Büyükşehir hemen 400 depo için ihaleye çıktı ve 400 depo daha ihaleye çıkacak. Eğer açıklama yapmasaydık bu 800 depoyla ilgili ihale yapılamamış olacaktı ve insanlarımız sağlıklı su içemeyecekti. Saldım çayıra mevlam kayıra, insanımız bu suları içmeye devam edecekti. Ne olur bu mikroplu suları içersek; yeni doğan çocuklar ölür, yeni doğan çocuklar hastalanır, hastalıklar nükseder, kanseri hastasıysanız sizi daha kötü bir duruma sürükler. Bunlar uzmanların belirttiği durumlar. Hala 14 ilçede mikroplu su içiyoruz. Sayın Ergün bu ihaleleri bir an önce tamamla. Bu depoları hijyen ortama getir. Bir an önce klor cihazlarını al ve bu suları klorla. Bize paslı su içirme” dedi.

“ALLAHA ŞÜKÜR HAYIR DEMEDİ”

Düzenlediği basın toplantısının kişilerin şahsiyetiyle alakalı olmadığının altını çizen Özdağ şöyle devam etti “Ne MASKİ müdürüyle ne de Büyükşehir Belediye Başkanı’yla alakalı değil. İcraatlarıyla alakalı. MHP ve AK Parti hükümet sistemi değişikliği üzerinde birlikte hareket ettiler ama bu birliktelik iktidar muhalefet ilişkisi içerisinde gördüğümüz yanlışları söylememe değildir. Gördüğümüz eksiklikleri göz ardı etme hiç değildir. Büyükşehir Belediye Başkanı referandum sürecinde bir kez dahi evet demese de, bir kez evet kampanyasına katılmamış olsa da Allah’a şükürler olsun ki hayır da demedi.”

“GELİN BU UYGULAMADAN VAZGEÇİN”

Kartlı su sayaçlarıyla ilgilide konuşan Özdağ, belediyenin zorunlu tuttuğu ön ödemeli elektronik kartlı su sayacı uygulamasına karşı açılan davalarda mahkemelerin vatandaş lehine kararlar verdiğini, son olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) da belediyeye durumun hukuka aykırı olduğu yönünde tavsiye kararı verdiğini söyledi. Özdağ, " Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Cengiz Ergün'e süre veriyoruz. Yapmayın vazgeçin bundan. Ombudsman açıklamayı yaptı. Vatandaşlar mahkemeleri kazanıyorlar. Yazık olacak ödenen tazminatlara. Yeni saatler heba olacak. Avukat masrafı vereceksiniz. Kasanızdan çıkacak bunlar. Benim rızam olmadan, benim evimde huzursuzluğa sebep vermeyin. Gelin bu uygulamadan vazgeçin" ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim