Misafir
6,6145
5,769
229,51
ÜYE GİRİŞİ

 Tarım, maden, çevre ve enerji öncelikli

 Tarım, maden, çevre ve enerji öncelikli

Manisa’nın gelişiminde yol haritası olacak 3. Yerel Ekonomik Gelişme Programı hazırlandı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer programın; tarım, maden, çevre ve enerji alanlarını kapsadığını ve geniş bir katılımla hazırlandığını söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu öncülüğünde kamu, üniversite, oda, borsa ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin çalışmaları ve değerlendirmeleriyle Manisa 3. Yerel Ekonomik Gelişme Programı hazırlandı.

ŞEHRE IŞIK TUTACAK

Programda Manisa’nın en büyük potansiyelleri tarım, maden, çevre ve enerji duruldu. Manisa Yerel Ekonomik Gelişme Programları’nın gelişim sürecinde şehre ışık tutacağını belirten Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ve Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylanan Bölge Planı, 10 yıl boyunca geçerli olacak ve bölgemize kılavuzluk edecek. Planda yer verilen politika ve önceliklerin detaylandırılması ve uygulanması amacıyla Ajans Yönetim Kurulu iller bazında Bölge Planı’ndaki eksenleri kapsayacak Yerel Ekonomik Gelişme Programlarının (YEGEP) hazırlanması kararını aldı. Bu karar doğrultusunda Zafer Kalkınma Ajansı, katılımcılık ilkesi doğrultusunda farklı görüşleri de analiz ederek 2015-2017 yıllarını kapsayan; Sanayi, Turizm ve Ulaşım eksenleri üzerine 1. YEGEP’leri ve 2016-2018 yıllarını Afet Yönetimi, Kentsel Hizmetler ile İnsan ve Toplum eksenlerini kapsayan 2. YEGEP’ler hazırlandı. Hazırlanan YEGEP’lerin Eylem Planları için uygulama aşamasına geçildi” diyerek uygulama sürecinin sorumlu kuruluşların katılımıyla Valilik Makamı başkanlığında yürütüldüğünü ifade etti.

KATILIMCILIĞA BÜYÜK ÖNEM VERİLDİ

Geniş bir katılımla 3. Manisa Ekonomik Gelişme Programı’nın oluşturulduğunu belirten Manisa Valisi Güvençer, “2017-2019 yılları için sunmuş olduğumuz 3. Manisa Yerel Ekonomik Gelişme Programı; Tarım, Maden, Çevre ve Enerji eksenlerini kapsamakta. Programın hazırlık sürecinde katılımcılık ilkesine azami ölçüde önem verildi. Tarım, Maden, Çevre ve Enerji eksenleri için belirlenmiş olan eylemler diğer YEGEP’lere benzer şekilde sadece Kalkınma Ajansı destek programlarını yönlendirmekle kalmayacak, kamu yatırımlarını daha etkili ve etkin bir şekilde yönlendirecek. Öte yandan YEGEP çalışmaları, Çevre Düzeni Planı, Sektörel Eylem Planları gibi diğer kurumlarca hazırlanmakta olan yerel ve bölgesel çalışmalara ışık tutacak ve önemli girdi sağlayacak. Son olarak ilerleyen yıllarda ulusal ve uluslararası fonları bölgeye çekmek için gerek kalkınma ajansı gerekse diğer kurumlar tarafından hazırlanacak projelerde YEGEP çalışmalarından yararlanılacaktır” dedi.  

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim