Misafir
6,6145
5,769
229,51
ÜYE GİRİŞİ

Dr. Sinci, insanı en çok öldüren hastalığı anlattı

Dr. Sinci, insanı en çok öldüren hastalığı anlattı

Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayhan Sinci, dünyada en çok insan ölümüne sebep olan hastalığın kalp krizi olduğuna vurgu yaparak, önemli tavsuyelerde bulundu.

Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayhan Sinci, kalp krizi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Kalp hastalıklarının dünyada en çok öldüren hastalıklarda ilk sırada yer aldığını, onu kanserin takip ettiğini söyleyen Kardiyoloji Uzm. Dr. Ayhan Sinci,  son zamanlarda gençlerde görülen hastalıklarının çoğunun kalp krizi olmadığının altını çizdi. Bunların genellikle ritim problemlerinden kaynaklandığını kaydeden Sinci, “Daha önceden de Manisa’da bazı futbolcu arkadaşlarımızın bu tip şeyler yaşadıklarını gördük. Kalp bir organ ama kalbin birçok yapıları var. Kalp kapakları var, kalbin elektrik sistemi var. Bunu bir trafo olarak düşünün. Bu trafoda bazen sorunlar çıkabiliyor. Güncel olarak söylüyorum, bu kalbi bazen durdurabiliyor. Bununla ilgili zamanında yaklaşımda bulunulmazsa sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu aslında çoğu zaman kalpten öldü, kalp krizi geçirdi falan diye yanlış bir algı oluşturabiliyor” dedi.

SORUN KALBİN ELEKTRİĞİNDE OLABİLİR

20-30 yaşlardaki gençlerin kalp krizi değil kalbin elektriğinden sorunlar yaşardığını vurgulayan Sinci, bunun için sürekli kontrollerin yapılması gerektiğini ifade etti. Kalbin anatomisini ilgilendiren, kalbin elektriğini ölçen makinaların olduğunu kaydeden Sinci, “Bu yaştaki, daha ileri yaşlarda bulunan insanlar için bazı tetkikler yapılabilir. Bir parantez açmak istiyorum. Kalp krizi erken yaşlarda da görülmeye başlandı.  Bunlarda da ailesel yani genetik faktörleri görebiliyoruz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için gereken tetkikleri erken yaşta yapmalıyız”diye konuştu.

STRES DÜĞMEYE BASIYOR

Hızlı yemek yemek, hızlı hareket etmek, stres gibi faktörlerini kalp krizini tetiklediğini ifade eden Sinci, özellikle stresten uzak kalınması gerektiğini vurguladı. Kalp krizi geçirenlerin ani bir travma yaşadığını aktaran Sinci, o anda devreye stresin girdiğini kaydetti. Sinci, “Stres ortaya çıkınca düğmeye basıyor ve bütün sistemler bozuluyor. Bu da kalp krizine yol açabiliyor” diye konuştu.

Değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörlerin bulunduğunu belirten Sinci, “Genetik faktörler değiştirilemez. Ama şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği bunlar önlenebilir aslında. Spor yapmalıyız. Ama ne yazık ki spor yapma konusunda çok gerideyiz. Hareketli bir yaşama sahip olmalıyız” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim