Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

Zeytinde sınav yılı

Zeytinde sınav yılı

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, ülke geneli zeytin rekoltesinde artış beklendiğini  ve bu açıdan önümüzdeki süreçte ihracata yönelik önemli bir sınav verilmesi gerektiğini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Zeytinde hasat sezonu başlarken üreticinin de yüze gülüyor. Mevcut fiyatların istenen seviyede olması üreticiyi memnun ederken fiyatları bu seviyede tutmak için önümüzdeki dönemde ihracat sınavı verileceği belirtiliyor. Türkiye genelinin aksine Manisa bölgesinde rekoltenin az olduğunu ifade eden Ahkisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, “Manisa bölgesinde geçen seneye göre çok küçük bir rekolte artışı var. İklimden kaynaklı sorunlarla hala 3 sene öncesinin altında seyrediyor. O zaman 180 bin ton olan rekolte bu sene 110 bin ton civarında. Zeytin fiyatları üreticinin tahminlerini yanıltmadı, fiyatlardan memnunlar. Yeşil zeytinde ortalama fiyat 7.5-8 civarında seyrederken zeytinyağında ise litrede 16-17 civarı. Daha yüksek fiyatlara çıkmasını istemiyoruz. Üreticinin istediği fiyatlar bunlar. Akhisar zeytini piyasalar tarafından kabul edilen bir marka oldu. Damak tadı ve kalite olarak tüketicilerin rağbet ettiği bir bölge olduk. Zeytinde ilk akla gelen yeriz artık”dedi.

İHRACATIN ÖNÜ AÇILMALI

Ülke genelinde rekoltenin yükseldiğini ve hükümetin dış pazar çalışmaları yapmasının gerekliliğinden bahseden Akbuğa, “Ama ülke geneline bakıldığında geçen yıl 1 milyon 730 bin ton olan zeytin üretiminin bu yıl 2 milyon 100 bin ton olması bekleniyor. Zeytinyağı üretim tahmini ise 286 bin ton. Geçen yıl ise 177 bin tondu. Bizim hem iç hem de dış piyasaya ilgili taleplerimiz var. Manisa bölgesi ve diğer bölgelerde zeytin ağacı her yıl dikilmekte. Bunlar birkaç sene sonra ivedilikle verime geçecek. Yani rekolte giderek artacaktır. İhracatın önünün açılması lazım. Bu rekoltede ürün iç piyasada tüketilemeyeceğine göre hükümet tarafından çalışmalar yapılası gerekiyor. Önümüzdeki dönemler ihracata yönelik bir sınav verme dönemi olacak. Hükümetin güzel çalışmalarla bir şekilde tedbir alması, pazar bulması lazım. Dış politikalar nedeniyle ihracat noktasında sorunlar yaşanıyor. Eskiden Rusya, İran, Irak gibi ülkelere ihracat yapılabiliyordu. Bakanlıklar tarafından bir komisyon kurulup dış pazarlar bulunmalı. İspanya zeytinyağı pazarından yıllık en az 3 milyar dolarlık pay alıyor, Türkiye ise 190 milyon dolar sınırında kalıyor. Elimizde çok değerli bir ürün var fakat değerlendiremiyoruz” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim