Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

‘Akaryakıt fiyatlarıyla mücadele vergilerden başlamalı’

‘Akaryakıt fiyatlarıyla mücadele vergilerden başlamalı’

Benzin ve motorine gelen zamları değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Esnaf ve çiftçilerimizin artan akaryakıt fiyatları karşısında korunması gerekmekte ve Akaryakıt fiyatlarıyla mücadele vergilerden başlamalıdır” dedi.

HABER MERKEZİ

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay akaryakıt ürünlerine gelen zamlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Benzin ve motorin fiyatlarına yapılan zamların ülkemizin önemli ekonomi gündemlerinden birisi olduğunu belirten Akçay, 15 günde yapılan zam miktarlarının benzinde 34 kuruş, motorinde 31 kuruş olduğuna dikkat çekti. MHP’li Akçay, “Ayrıca önümüzdeki birkaç günde motorine de 10-12 kuruş zam beklenmektedir. Bu zamlardan en fazla etkilenen kesim esnaf ve çiftçilerimizdir.” dedi.

“VERGİ YÜKÜ YÜZDE 60’A ULAŞIYOR”

Açıklamasında akaryakıt ürünlerindeki fiyat oluşumlarında verginin payına dikkat çeken Akçay “EPDK’nın Eylül ayı Fiyatlandırma Raporuna göre verginin payı benzinde yüzde 60, motorinde yüzde 55’tir. Bu vergi oranları ülkemizde akaryakıt ürünlerindeki fiyatlarında büyük paya sahiptir. Akaryakıt fiyatlarıyla mücadele buradan başlamalıdır” dedi.

“TEKNENİN EKONOMİYE KATKISI TRAKTÖRDEN FAZLA MI?”

MHP’li Erkan Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Esnaf ve çiftçilerimizin artan akaryakıt fiyatları karşısında korunması gerekmektedir. Özellikle akaryakıt ürünlerinden alınan vergilerde bu iki kesime yönelik acil düzenlemeler yapılmalıdır. Deniz ve hava taşıtlarında vergisiz akaryakıt kullanılırken tarladaki traktörden, esnafın ürün servisi yaptığı kamyonetinden neden vergi alınıyor? Denizde koy koy gezen teknenin Türkiye ekonomisine katkısı sabahtan akşama tarla süren traktörden daha mı fazladır? Bu zamlar Türkiye ekonomisinin büyümesinin önünde engeldir. Uluslararası ekonomi denebilir, benzinin varil fiyatındaki artış denebilir; bunların hiçbirisi hükümetin esnafı ve çiftçiyi koruyup kollamasına engel olamaz, olmamalıdır” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim