Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

Yeni müze ihaleye çıkıyor

Yeni müze ihaleye çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Manisa'da arkeolojik eserlerin yanı sıra şehzadelerin yetiştirilme süreçlerinin de anlatılacağı müzenin yapımı için ay sonunda ihaleye çıkılacak.

HABER MERKEZİ

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Manisa'da arkeolojik eserlerin yanı sıra şehzadelerin yetiştirilme süreçlerinin de anlatılacağı müzenin yapımı için ay sonunda ihaleye çıkılacak.

50 MİLYONA MAL OLMASI BEKLENİYOR

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada,  Manisa Müzesi'nin yetersizliği nedeniyle yeni müze yapılacağı bildirildi. Osmanlı şehzadelerinin yetiştirilme süreçlerinin anlatılacağı 10 bin metrekare alana sahip olacak müzenin yapımı için 28 Kasım'da ihale düzenleneceği belirtildi. Müzede, arkeolojik ile etnografik eserlerin sergileneceği, şehzade divanı, mesir macunu, at üzerinde okçu asker, nakış işleyen kadınlara dair canlandırmaların yanı sıra mutfak kültürüne ve geleneksel mesleklere ilişkin silikon mankenlerin yer alacağı kaydedildi. 20 milyon liralık bedelle ihaleye çıkacak olan müze iç dizayn çalışmalarıyla birlikte 50 milyona mal olması bekleniyor.

MÜZEDE NELER YER ALACAK

Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileneceği yeni müzede, Aigai kentine ait meclis binası, şehzade divanı, mesir macunu, at üzerinde okçu asker ile nakış işleyen kadınların canlandırmaları yapılacak. Üç bölümden oluşması planlanan yeni müzenin zemin katında giriş holü, mağaza, vestiyer, güvenlik odası, çocuk oyun atölyesi, çok amaçlı salon, geçici ve kalıcı sergi salonları, cafe, teknik hacimler, depo ve sığınak yer alacak. Birinci katta kalıcı sergi salonu, yönetim birimleri ve depolar bulunurken, asma katta ise yine depoloma birimleri ile teknik hacimler olacak. Yeni müzenin zemin katındaki teşhir salonunda arkeolojik eserler bölümü, birinci katında ise arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileme bölümleri bulunacak. Arkeolojik eserler bölümündeki sergileme prehistorik yerleşimlerle başlayarak, kent düzeyinde sergileme ile devam edecek. Sergilemede Aigai kentine ait meclis binasının canlandırması, Artemis Tapınağı maketi, Osmanlı döneminde Manisa’nın şehzadeler kenti olması sebebiyle şehzade divanı canlandırması, beylikler döneminde kentte imar faaliyetlerine yönelik cami maketleri yer alacak. Etnografik sergilemede ise mesir macunu canlandırması, at üzerinde okçu asker canlandırması, nakış işleyen kadınların canlandırılması, mutfak kültürüne ait Anadolu geleneksel mesleklere ilişkin silikon mankenler bulunacak.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim