Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

“Kalkınmanın en etkili aracı kooperatifler”

“Kalkınmanın en etkili aracı kooperatifler”

Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerine Obasya’da kooperatifçiliği anlatan Mustafa Pala, Kooperatiflerin kırsal ve kentsel kalkınmanın en etkili aracı olduğunu söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa Birlik ve Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, 42 yıldır sürdürdüğü kooperatif çalışmaları içinde edindiği bilgi ve deneyimlerini öğrencilere aktardı. Prof. Dr. Murat Koçtürk’le birlikte Obasya’yı ziyaret eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümü son sınıf öğrencileri hem Obasya Kırsal Turizm Tesislerini gezdiler hem de kooperatifçilik çalışmaları hakkında yerinde bilgiler aldılar. Mustafa Pala, yaptığı sunumda, kısaltılmış adı Manisa Birlik olan Yeni Manisa Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği tarafından gerçekleştirilen 15 bin konutluk Yeni Manisa’nın kuruluşunu anlattı.
“Biz kendimizi kent kooperatifçisi olarak tanımlıyoruz. Konutu çevresiyle bir bütün olarak düşünüyoruz. Yapılaşmada ağaçlara, anıtlara, sosyal donatılara öncelik veriyoruz” diyen Mustafa Pala sunumunda kentleşme ve kentlileşme konularında da bilgiler verdi.

“KOOPERATİFÇİLİK ATATÜRK’LE ALTIN DÖNEMİ YAŞADI”

Pala, “En güzel kooperatif tanımını aynı zamanda bir kooperatif kurucusu ve destekçisi olan Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi güçleri zeka ve maharetleri bir araya getirmektir demiştir. Atatürk dönemi kooperatiflerin Altın dönemi olmuştur. İlk kooperatif yasaları Atatürk döneminde çıkarılmıştır. Bütün gelişmiş ülkeler kooperatiflerden etkili biçimde yararlanmaktadırlar. Yeni Manisa gibi Obasya’da kooperatifler sayesinde kuruldu. Kooperatiflerin sizin gibi eğitilmiş insanlara ihtiyacı var. Sizi burada bizimle buluşturan bu güzel tesisleri görmenizi sağlayan Prof.Dr. Sayın Murat Koçtürk’e teşekkür ediyorum” dedi. Pala, Obasya’da çalıştayların ve çeşitli eğitim etkinliklerinin devam ettiğini belirtti.

OBASYA’YI TEK BAŞIMIZA YAPAMAZDIK
Kooperatiflerin kalkınmanın en etkili araçları olduğunu, tek başına yapılamaya işleri kooperatiflerde işbirliği ve dayanışma yaparak kolayca başarabildiğinin görüldüğünü belirten Pala, “Örneğin bu içinde bulunduğumuz Obasya tesislerini tek başımıza yapamazdık. Kooperatifte bir araya gelerek özkaynak yarattık. Öz kaynaklarımıza TKDK’dan ve Zafer Kalkınma Ajansından aldığımız hibeleri ilave ederek güzel projeler gerçekleştirdik, Sorun, sorgulayın, araştırın, bilgiye ulaşın. Bilginin beşte dördü ilgidir. İlgi olmadan bilgi olmaz. Kooperatifçiliği öğrenin, ülkemizin kooperatifler yoluyla kalkınmasına katkıda bulunun” şeklinde öğütler verdi.

ÖĞRENCİLER OBASYA’YI GEZDİ

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Murat KOÇTÜRK “Mustafa Pala yıllardır kooperatifçilik yapıyor. Uygulama içinde edindiği bilgi ve deneyimlerden yararlanmaları için öğrencilerimizi Obasya’ya getirdik. Öğrencilerimiz, kooperatifler eliyle kurulan bir tesisi görsün istedik. Bu amaçla Obasya’ya geldik”  dedi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümü son sınıf öğrencileri havanın güzel olmasından da yararlanarak Obasya tesislerini gezdiler. Tesislere ilişkin görüş ve önerilerini Kooperatif yöneticilerine ileterek, tesise gençler için yeni ilaveler yapılırsa Obasya öğrencilerin de uğrak yeri olabileceğini belirttiler.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim