Misafir
6,5881
5,7441
227,34
ÜYE GİRİŞİ

“Ucuz et pahalıya mal olacak”

“Ucuz et pahalıya mal olacak”

İthal et satışının sadece iki büyük market zincirine verilerek kasapların kapanma noktasına getirildiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu,  “Çok masum bu konu bile yandaşa çıkar sağlama aracı hale getirilerek et mındar edilmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ

Kendisinin de hayvancılık işletmesi bulunduğunu ve zarar ettiği için kapatmak zorunda kaldığını ifade eden Mazlum Nurlu, konuyu meclis gündemine taşıyarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na soru önergesi verdi. Önergesinde; haksız rekabete neden olacak bu durumu düzeltmek için diğer marketlere ve kasaplara da et satışı yapılıp yapılmayacağını ve kasap esnafının zarar görmemesi için hangi tedbirlerin alındığını sordu.

“BU İŞTEN FİRMALARIN KAZANCI 70 MİLYON”

Şirketlerin kar etmiyoruz açıklamalarının gerçeğini yansıtmadığını söyleyen Mazlum Nurlu açıklamasında; “Et ve Süt Kurumu tarafından Polonya ve Fransa’dan ithal edilen taze karkas etin kilosunun KDV dahil 23 lira 23 kuruştan, donmuş et ise 20 lira 70 kuruştan marketlere ve firmalara satılmaktadır. Marketlerde kuşbaşı et 31 liradan kıyma ise 29 liradan satılmaktadır. Sayın Bakan, ayda 10 bin ton ithal etin bu marketlere verileceğini söylemektedir. Buna göre firmaların sadece bu işten aylık kazançları 70 milyon liradır. Ucuz et satışının sadece iki büyük market zincirine verilmesi kasap esnafına ağır darbe olmuştur. Kasaplar et satamaz hale gelmiştir”

“YETİŞTİRİCİLERİ DE BÜYÜK ZARAR GÖRECEKTİR”

Nurlu, “Büyük sermaye gruplarının market zincirleriyle mücadele edemediği için bir bir kapanan değişik iş kollarındaki küçük esnaf dükkanlarına, kasaplar da eklenecektir. İthal ucuz et bize pahalıya mal olacaktır. Hayvancılık işletmesi sahibi bir milletvekili olarak söylemeliyim ki, bu popülist yaklaşımdan sadece kasaplar değil, hayvan yetiştiricileri de büyük zarar görecektir. Kapanan hayvancılık işletmelerine yenileri eklenecektir. Yapılması gereken hayvancılığa daha fazla destek vererek et üretimini artırmaktır” ifadelerine yer verdi. Vatandaşın ucuz et tüketmesine hiç kimsenin karşı olmadığını belirten Mazlum NURLU, ucuz et satışının kasaplar tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim