Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

Türk Kadınlar Konseyi 300 kadına meslek öğretti 

Türk Kadınlar Konseyi 300 kadına meslek öğretti 

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, bugüne kadar açtıkları kurslarda 300 kadına Manisa Bezi Dokuma kursu verdiklerini belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sürenin uzatılmasını istedi.

HABER MERKEZİ

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Manisa Şubesi, 2017-2018 yılında yapılacak olan çalışmalarla ilgili dernek binasında toplantı yaptı. Toplantıya Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Başkanı Işılay Saygın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu İpal Emin, Çalıma ve İŞ Kurumu İl Müdürü Sinan Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca katıldı. 

İLETİŞİM ÖNEMLİ

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, kadınlara önem verdiklerini ama aile içi iletişimin de çok önemli olduğunu kaydetti. Her yıl başarılı öğrencilere burs verdiklerini ifade eden Kafkaslı, 600 yıllık geçmişe sahip olan Manisa Bezi için İŞKUR ve milli eğitim müdürlüğünün katkılarıyla kurslar açtıklarını söyledi. Kafkaslı, Mahmudiye, Karaağaçlı’da yaşayan kadınlar için kurslar açtıklarını belirterek, bu yıl Hacıhaliller Mahallesi’ni de buna dahil ettiklerini vurguladı. 

Manisa’da halıcılığın son zamanlarda unutulduğunu kaydeden Kafkaslı, “İstikrarlı bir giriş olmamıştır. Oysaki Manisa’da çok Gördes’i, Demirci’si, Selendi’si çok güzel halılar üretirlerdi. Bize halı üretme konusunda güzel bir teklif geldi. Bir halı tüccarı bize dedi ki sen halı dokuma tezgahı açın, dokuyun, alıcısı hazır vaziyette. Bunu arkadaşlarımızla görüştük. Güzel bir halı tezgahı olacak. Bize garanti veriyor. Alacağı her halıdan da bize destek verecek. Yer bulabilirsek bunu hayata geçireceğiz.” diye konuştu. 

KIBRIS’TAN TALEP GELDİ

Geçen yıl Dünya Kadın Konseyi’nin toplantısı nedeniyle Kıbrıs’a gittiklerini ifade eden Kafkaslı, “Orada Reisi cumhur ve eşleri bizi kabul etti. Bizler Manisa Bezi’ni onlara hediye ettik. Bunları çok beğendiler. Bu konuda sizden yardım almak istiyoruz dediler. Kıbrıs’ta da dokuma kursları açmamızı istediler. Şartlar olursa Kıbrıs’ta bir şubemiz olacak” dedi. 

300 KADIN MESLEK ÖĞRENDİ

Kafkaslı, bugüne kadar açtıkları kurslarda 300 kadına Manisa Bezi Dokuma kursu verdiklerini açıkladı. Kafkaslı,  dokumayı öğrenmek için bir dönem olan 6 aylık kursun yeterli olmadığını vurgulayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sürenin uzatılmasını istedi. Kafkaslı, “Bakanımız eğer Manisa’ya gelirse kapısında nöbet tutacağım ve kendisine bunu söyleyeceğim. En azından bir kursiyer iki dönem kurs yapmalı ki yetişmiş bir eleman kazanalım. İkinci kurs şart.” ifadelerini kullandı. 

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Başkanı Işılay Saygın, halı projesinin çok önemli olduğunu belirterek, bakanlık yaptığı dönemlerde halılarla ilgili çalışmalar yaptığını söyledi. Devlet-sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle çok önemli projelerin hayata geçirildiğini kaydeden Saygın, “Manisa şubemizi yaptığı örnek çalışmaları her yerde örnek olarak gösteriyoruz. 600 yıllık Manisa Bezi’ni tanıtmak kolay bir iş değil. Manisa’nın yöresel ürünlerinden olan halıcılığı da önem vermeleri çok güzel, ilin tanıtımı bundan güzel olamaz. Türk Kadınlar Konseyi kamu yararına çalışan bir dernek, devlet gibi çalışıyor” dedi.  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu İpal Emin, Manisa şubesinin çok aktif olarak çalıştığıyla ilgili bilgiler aldığını söyledi. Kafkaslı ile tanışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Emin, “Kıbrıs’ta yapılacak olan her türlü çalışmada destek vermeye hazırız. Manisa Bezi dokumasıyla yakından ilgileniyoruz. Ortaklaşa bir şeyler yapabiliriz” diye konuştu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim