Misafir
6,082
5,3557
214,74
ÜYE GİRİŞİ

Annelerin ‘bebek arabası’ isyanı

Annelerin ‘bebek arabası’ isyanı

Manisa'da şehir içi toplu ulaşımda halk otobüslerine bebek arabalarının açık şekilde alınmasının yasaklanması üzerine, çocuk sahibi kadınlar meydana inerek kararı protesto etti.

TUNAY AKTAŞ

Manisa'da şehir içi toplu ulaşımda halk otobüslerine bebek arabalarının açık şekilde alınmasının yasaklanması üzerine çocuk sahibi kadınlar isyan etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi  Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararı, çocuk sahibi kadınları ve halk otobüsü şoförlerini karşı karşıya getirdi.

‘ÇÖZÜM ÜRETİLENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM’

Çocuk sahibi kadınlar halk otobüslerine de asılan karar nedeniyle mağdur olduklarını savundu. Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup anne, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda buluştu.  Bebek arabasındaki çocukları ile birlikte gelen kadınlar, alınan kararı protesto etti. Anneler çocukların eline de 'Ulaşım hakkımız engellenemez' yazılı pankartları verdi. Kadınlar ellerinde 'Bebek arabama dokunma', 'Çocuk doğurdum diye evde mi oturalım', 'Halktan biriyim halk otobüsüne binerim' yazılı pankartları taşıdı. Çocuk sahibi anneler adına açıklama yapan Raziye Aktürk, bir süredir bebek arabası açık halde halk otobüsüne binmenin yasak olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi “Bu karara göre, bebek arabasıyla halk otobüsüne binecek olan kişi üstün yetenekli olmalı. Aynı anda hem bebeği, hem bebeğin çantasını, hem de bebek arabasını kapatıp elinde tutarak otobüse binmeli. Bütün bunlar için en az üç kol gerekiyor. Bu karara gerekçe olarak bebek arabalarının engellilerin otobüste yer bulmasını engellediği öne sürülmüş. Oysa bu karar genç, yaşlı, hamile, engelli hepimizin güvenli seyahat etmesine engel oluyor. Sefer sayıları artırılıp hepimizin güvenli şekilde otobüslere binmesi sağlanabilir. Bu yasak 'Kadınlar üç çocuk, beş çocuk doğursun ama sokağa çıkmasın' demek. Bu yasak balık istifi gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan emekçi anne ve babaların canı çıksın demek. Bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir. Yasaktan vazgeçilip çözümler üretilinceye kadar mücadelemiz sürecek."

‘ULAŞIM HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ’

Açıklama ardından eyleme katılan kadınlar, 'Ulaşım hakkımız engellenemez' sloganları attı. Anneler daha sonra çocukları ile birlikte alandan ayrıldı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim