Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

Zehirlenme skandalında 2 tahliye

Zehirlenme skandalında 2 tahliye

1 askerin hayatını kaybettiği, 3 bin askerin hastaneye kaldırıldığı zehirlenme skandalında Rota Yemeğin 2 yöneticisi tahliye edildi.

Manisa’da asker zehirlenmelerinden sorumlu olan ROTA’nın tutuklu genel müdürü Ahmet Türkmen, baş gıda mühendisi Ahmet Gürcün ve satın alma sorumlusu serbest bırakıldı. Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’ndaki zehirlenme vakaları sonrasında 1 asker hayatını kaybetmiş, 3 bin asker de hastaneye kaldırılmıştı.

Haberi sosyal medya hesabından duyuran CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, tahliyelerle ilgili şöyle mesaj attı: “Manisa'da 1 askerin ölümü, binlercesinin zehirlenmesinden sorumlu ROTA'nın tutuklu genel müdürü Ahmet Türkmen sessiz sedasız tahliye edildi. ROTA'nın baş gıda mühendisi Veysel Ahmet Gürcün ve satın alma sorumlusu da salıverildi. Böylece ROTA'dan üst düzeyde tutuklu kimse kalmadı.”

Odatv’nin haberine göre  Manisa’da askerler 18 Haziran’da dördüncü kez toplu zehirlenme vakasıyla karşı karşıya kalmıştı. Zehirlenmeler sonrası gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 9 zanlıdan aralarında yemek şirketinin genel müdürü Ahmet Türkmen, şirketin Manisa sorumlusu V.A.G. ve 4 aşçı tutuklanmıştı.

Odatv, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi şüphesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Binbaşı A.A.’nın ifadesine ulaşmış ve skandal ortaya çıkmıştı. Binbaşı A.A.’nın ifadesine göre; yemek şirketiyle yapılan sözleşmede şirkete “5 kez zehirlenme” vakasına kadar izin verildiği belirtilmişti

5 KEZ ZEHİRLENMELERİ GEREKİYORMUŞ

Yemek kontrolünün başındaki isim olduğuna Emniyet ifadesinde dikkat çeken Binbaşı A.A., ilk zehirlenme olayının ardından bir yazı ile sözleşmenin feshinin yapılması gerektiğini komutanlarına bildirdiğini söylemişti. Sözleşmede yer alan bir madde nedeniyle fesih yapılmadığını komutanlarının anlattığını belirten Binbaşı A.A. ifadesinde şunları söylemişti:

“Zehirlenme vakaları ile ilgili olarak ilk zehirlenme vakası olduğunda, üst rütbedeki komutanlarıma durumdan dolayı zehirlenme vakası gereği sözleşmenin feshedilmesi ve ceza işlem için bilgi verdim ve yazı yazdım. Ancak üst rütbeli komutanlar sözleşmede açık madde olarak 5 kez zehirlenme vakası olması durumunda veya yemeklerin kötü çıkması durumunda sözleşmenin feshedilebileceği şeklinde kesin amir hüküm var diye bana söylediler. Ben de bu amir hükmü sözleşme maddeleri arasında okudum. Yemek hizmeti sunan şirket ile Milli Savunma Bakanlığı sözleşmeyi yapmıştır.”

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim