Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

Alınan önlem bağları dondan korudu

Alınan önlem bağları dondan korudu

Önlem alınan üzüm bağlarında don zararı olmazken önlem alınmayan bağlarda kısmen zarar olduğu tespit edildi. 

İHA-Sarıgöl'de üzüm üreticileri, don olayına karşı çeşitli önlem alarak don zararının etkilerini en aza indirmeyi hedefliyor. Önlem alınan bağlarda don zararı görülmezken önlem alınmayan bağlarda kısmen zarar olduğu tespit edildi.
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde örtü altında bekletilen çekirdeksiz sultaniye üzümlerini don olaylarından korumak amaçlı olarak üzüm üreticileri üzüm bağlarının tamamını naylonlarla örterken, kimi üreticiler gece geç saatlerde bağlarında duman sistemi ile olası don zararını önlemeye çalıştı.

ÖNLEM ALINMAYAN BAĞLAR ZARAR GÖRDÜ

Ayrıca don zararını önlediği için üzüm bağlarına gece damlama suyu akıtıldı. Yapılan çalışmalar sonunda don zararının olmadığını anlatan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Üzüm üreticilerimiz ilçe ve çevresinde don olayı beklendiği şeklinde cep telefonlarına uyarı gelmesi üzerine bağlarda önlem alınmaya başlandı. Üzüm bağlarında duman çıkaran makinalar çalıştırıldı. Lastik, saman yakarak dumanlar çıkarıldı. Sabaha kadar damlama sulama için bağlar sulandı. Kimi üzüm üreticilerimiz de bağların çevresini naylon çuvallarla kaplayıp don olaylarından zarar görmemek için önlemler aldı. Bağlarda önlem alanlar da zarar yok ama önlem almayanların bağlarında kısmen zarar var" dedi. 
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim