Misafir
6,5881
5,7441
227,34
ÜYE GİRİŞİ

İş dünyası yüksek enflasyondan şikayetçi

İş dünyası yüksek enflasyondan şikayetçi

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, genişleyici mali politikaların desteğiyle yatırımların artmasıyla ve ihracatın yükselmesiyle ülke ekonomisinde büyüme gerçekleşse de enflasyon rakamlarının hala oldukça yüksek olduğu görüşünü dile getirdi.

HABER MERKEZİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı olağan toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın yönetiminde gerçekleşti. Gündem de yer alan maddelerin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, gündeme dair gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Erbil ayrıca, odanın yapmayı planladığı etkinlikler hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

Erbil, dünyada yaşanan son gelişmelerin ülkemize etkilerine değindiği konuşmasında şunları söyledi ‘ABD ile Kuzey Kore arasında süregelen gerginliğe Kuzey Irak’taki referandumun da eklenmesiyle siyasi riskler daha da artmıştır.  Bu gelişmeler küresel ekonominin ve piyasaların seyri açısından önemli bir belirsizlik yaratmaktadır. FED’ in Aralık ayı toplantısında faiz artıracağı beklentilerinin güçlenmesiyle de, küresel piyasalarda dolara değer kazandırmış, Kuzey Irak’taki referandum sürecinin yarattığı belirsizlik ise  petrol fiyatlarının artmasına neden olmuştur.  Yurt içi piyasalarda ise yakın coğrafyamız kaynaklı jeopolitik risklerin artmasının yanı sıra, Ülkemiz ile ABD arasında yaşanan vize krizi kaynaklı siyasi gelişmeler ile Orta Vadeli Program ve vergi artışlarını öngören torba yasa açıklamaları etkili olmuştur’ dedi.

‘OVP’YE GÖRE HER YIL YÜZDE 5.5 BÜYÜYECEĞİZ’

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tarafından açıklanan 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programa (OVP) göre, Türkiye ekonomisinin 2017-2020 döneminde, her yıl yüzde 5,5 büyüyeceği tahmin edildiğini belirten Başkan Erbil, ‘2017 yılsonu itibarıyla yüzde 9,5 seviyesinde gerçekleşmesi beklenen TÜFE’nin, izleyen yıllarda ise kademeli bir düşüş sergileyerek 2020’de yüzde 5 seviyesine ineceği öngörülüyor. 2017’de cari açığın 39,2 milyar dolar, cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranının ise yüzde 4,6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Cari açığın gayri safi yurtiçi hasıla’ya oranının sonraki yıl ise yüzde 4,3’e gerileyeceği öngörülüyor.  Ayrıca, 2017’de yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşmesi beklenen işsizlik oranının,  Orta Vadeli Program dönemi boyunca kademeli olarak gerileyeceği ve 2020 yılsonu itibarıyla yüzde 9,6’ya ineceği öngörülüyor. Ancak, büyümenin yüzde 5,5 seviyesinde istikrarlı bir görünüm arz ettiği plan’da, enflasyon, cari açık gibi göstergelerle büyüme arasındaki ilişkinin zayıf kaldığını düşünüyorum. Her ne kadar genişleyici mali politikaların desteğiyle yatırımların artmasıyla ve ihracatın yükselmesiyle büyüme gerçekleşse de enflasyon rakamları hala oldukça yüksek.  Nitekim, 2017 yılı ağustos ayında yüzde 10,68 seviyesindeki TÜFE, Eylül ayında  yüzde 11,2’ ye yükseldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan torba yasa tasarısının getirdiği değişiklikler ile finansal kuruluşların tabi olduğu kurumlar vergisi oranının yüzde 20’den yüzde 22’ye yükseltileceği, üçüncü dilimde yer alanlar için gelir vergisi oranının yüzde 27’den yüzde 30’a çıkartılacağı, öte yandan, 2018’de alınan binek otomobillerde motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 40 oranında artırılacağı açıklanırken, izleyen günlerde bu kararlara kamuoyundan gelen itirazlar nedeniyle yeniden değerlendirme yapılarak, üçüncü dilimdeki vergi kesintisi oranının,  mevcut durumdaki gibi yüzde 27 olarak uygulanmaya devam edilmesine, motorlu taşıtlar vergisindeki artışın ise 1300 cc altındaki araçlarda yüzde 15, daha yüksek motor hacimli araçlarda ise yüzde 25 olarak uygulanmasına, kurumlar vergisindeki artışta ise sektörel bazda genişletilme yapılarak, ilk etapta sadece finansal kuruluşlardan alınması öngörülen yüzde 22 oranındaki kurumlar vergisinin tüm kurumlar için 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemlerinde, yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkartılmasına ancak Bakanlar Kurulu’nun yüzde 22 oranını yüzde 20 oranına kadar indirmeye yetkili kılınmasına ilişkin maddeler  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi’ dedi.

‘BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR’

Önümüzdeki günlerde  Odada gerçekleştirilecek olan etkinlikler ile ilgili de Meclis Üyelerine bilgi veren Başkan Erbil, ‘8 Kasım 2017 Çarşamba günü İktisadi Kalkınma Vakfı’nın işbirliğiyle Odamız ev sahipliğinde, Türkiye – AB ilişkilerindeki gelişmeler ve  iş dünyası üzerindeki etkilerinin ele alınacağı seminer düzenleniyoruz. Yine 16 kasım 2017 perşembe günü, Odamız ve TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.’nin işbirliğiyle tehlikeli ve çok tehlikeli meslek meslekler kapsamında  zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi hakkında bilgilendirme semineri düzenlenecek. Diğer bir etkinliğimiz ise Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı teknik destek programına sunulan ve destek almaya hak kazanan hibe ve teşvikler eğitim sertifika programı isimli projemiz ile Manisa İlinde faaliyet gösteren üye işletmelerin ve bölgedeki KOBİ’lerin, hibe ve teşvikler konusundaki kapasitelerini artırmak ve böylece Manisa İlinde hayata geçirilen proje sayısının çoğalmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sertifika programı kapsamında,  katılımcılar 4 gün boyunca alacakları eğitim ile KOSGEB ve Kalkınma Ajansı destekleri, TÜBİTAK ve TKDK destekleri, AB ve Dünya Bankası destekleri, Bakanlıkların destekleri  hakkında bilgi sahibi olacaklar. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar program bitiminde sertifika almaya hak kazanacaklar’ diye konuştu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’in konuşmasının ardından gündemde yer alan maddeler meclis üyelerin tarafından görüşülerek karara bağlandı.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim