Misafir
6,1061
5,3774
215,85
ÜYE GİRİŞİ

Ali Rıza Çevik Ortaokulu yıkılıyor!

Ali Rıza Çevik Ortaokulu yıkılıyor!

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, daha önce reddedilen, üstü okul altı otopark olacak Ali Rıza Çevik Ortaokulu  projesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alındığını açıklayarak, bu projenin Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi.

HABER MERKEZİ

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Şehzadeler ilçesinde yapılacak olan yeni okulların projelerini kamuoyuyla paylaştı.  Bir otelde düzenlenen toplantıya AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un yanı sıra AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Kamal, Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir katıldı. Yapılacak okul projelerini tanıtan Baybatur, konuşmasının başında basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazetecileri Günü’nü kutladı.

 ÖĞRENCİ SAYISI 12,5 KAT ARTTI

Baybatur, “Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük gücü insan sermayesidir. Bu nedenle ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünün temelini de eğitim oluşturmaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun olarak, fırsat eşitliği içerisinde eğitim öğretim imkanlarından yararlanması en büyük önceliğimizdir. Nesil yetiştirmek medeniyet inşa etmektir. Yarınlarımız olan çocuklarımıza vereceğimiz her anlamda iyi bir eğitim ülkemizi aydınlık geleceğe taşımanın temellerini oluşturacaktır. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi değişmez hedefimiz eğitimin kalitesini arttırmaktır. Bir yandan eğitime yatırım yaparken diğer yandan da eğitim sürecinde kullanılan materyalleri de modernize ediyoruz” dedi.

AK Parti döneminde Manisa’da eğitimi yapılan yatırımlardan bahseden Baybatur, “İktidara geldiğimiz 2002 yılında Manisa il genelinde öğrenci sayısı 231 bin 91 iken, 15 senede öğrenci sayımız yüzde 12,5 artmış olup, 260 bin 74 olmuştur. Okul sayısı 908 iken, bu sayı 15 senede yüzde 25 artmış olup, bin 135’e ulaşmıştır. Yine 2002’de Manisa’daki derslik sayısı 7 bin 621 iken bu sayı 15 senede yüzde 65 artmış olup, 12 bin 599’a çıkarılmıştır. 2002 yılında Manisa’da 10 bin 374 öğretmen var iken, bu sayı 15 senede yüzde 70 artmış olup, 17 bin 641 olmuştur. 2002’den bu yana 42 olan spor salonu sayısı 96’ya, 409 olan laboratuvar sayısı 652’ye,268 olan kütüphane sayısı 354’e çıkmıştır” diye konuştu.

EĞİTİMDE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YOLDA

Baybatur, “Önümüzdeki günlerde Manisa’nın merkezi, kalbi olan Şehzadeler İlçemizde eğitim adına hükümet olarak önemli yatırımlara imza atacağız. Şehzadeler İlçemiz Akpınar Mahallesi’nde bulunan 2 bin 561 metrekare arsanın üzerine yapılacak olan Akpınar İmam Hatip Ortaokulu, 2’nci Anafartalar Mahallesi’nde atıl halde bulunan Tekel depolarının olduğu 6bin 827 metrekare arsanın üzerine 24 derslikli 2’nci Anafartalar İlkokulu, Ahmet Bedevi Mahallesi’nde 5 bin 410 metrekare bir alana sahip 20 derslikli Dr. Ömer Faruk Meriç Ortaokulu, Şehitler Mahallesi’nde atıl halde duran Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nün depolarının bulunduğu arsada 7 bin 982 metrekare yere 20 derslikli ortaokul açacağız” dedi.

Ali Rıza Çevik Okulu Projesinin çok önemli olduğunu kaydeden Baybatur, “Manisa’mız için belki de çok önemli olduğuna inandığım bir proje daha var. Projenin adı ‘Ali Rıza Çevik İlkokulu’. Biliyorsunuz ki Ali Rıza Çevik İlkokulu, çok eski bir okul. Bununla alakalı çok hummalı bir çalışma yaptık. Mimar Sinan Mahallesi’nde yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisi olan bu yerde Ali Rıza Çevik İlkokulu’nun olduğu yeri inşallah yıkıyoruz.”dedi.

ALTI OTOPARK ÜSTÜ OKUL

Türkiye’de bir ilk olan projenin Manisa’da hayata geçirileceğini kaydeden Baybatur şöyle devam etti “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alındı. Üstü okul, altı 400 araçlık otopark olacak. Otoparkı Büyükşehir Belediyesi, okulu hayırseverler, çevre düzenlemesini de Şehzadeler Belediyesi yapacak. 24 derslikli ilkokul, 34 derslikli ortaokul olacak.”

Daha önceki müracaatla ilgili de konuşan Baybatur, “Daha önceden müracaat olmuş ama reddedilmiş. Biz de projenin gerekli olduğunu savunduk. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından projenin olabileceğine zor da olsa ikna ettik. Özellikle Şehzadeler Kaymakamımızın girişimleri oldu. Büyükşehirle anlaşma sağlandı. Otoparkı onlar yapacak. Bu konuda kendilerine düşen görev neyse yerine getireceklerini sağ olsunlar bildirdiler. Bakanlık, büyükşehir, hayırseverler ve Şehzadeler belediyesi ortak bir projede işbirliği yapacak.” dedi. 

‘ÇUVALI SİLKELERSEK YER YERİNDEN OYNAR’

AK Parti’de Balıkesir, Bursa ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlarının istifalarının istenmesinin ardından, Manisa’da bazı belediye başkanlarının uykularının kaçtığıyla ilgili açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in iddialarını cevaplayan Baybatur, şunları söyledi “Bizim belediye başkanlarımızın o kadar çok çalışıyorlar ki, yorgunluktan gece kesintisiz uyuduklarını biliyorum. Hiçbir sıkıntı yok. Böyle bir şeyi ortaya atıp çekilmek doğru değil. Bir şeyi iddia ediyorsanız ispatlayın. Elinizde bilgi belge varsa adliyenin yeri belli, bilmiyorsanız biz götürelim. Herkes hakkında çok dedikodu yapılabilir. Biz de bir çuvalı silkelersek yer yerinden oynar”

SIRA CHP-MHP BELEDİYELERİNE GELİYOR

Baybatur, bu çalışmaların sadece AK Parti ile sınırlı kalmayacağını açıkladı.  Baybatur, “AK Partili büyükşehir belediyelerinin, il belediyelerinin istifaları alınıyor. Zannetmeyin bunlar sadece AK Parti için kalacak. CHP’li, MHP’li belediyeler için de olacak. Bütün eksik hatalı olan noktalar varsa oraları için de olacak. Bu bizim parti içi çalışmamızdır. Mental yorgunluk gördüğümüz arkadaşlarla ilgili alakalı Cumhurbaşkanımız gereğini ifade etmiştir. Bu seçmene saygısızlık değildir. Biz partinin oyunun altına kendini düşürmüş, kamuoyunda ilgili desteği kaybetmiş olan belediyelerimizle alakalı ilgili çalışmaları yapıyoruz. Bu seçmene saygısızlık değildir, 2019 yerel seçimlerinde seçmene karşı saygısızlık mı olmuştur göreceğiz. Bu azletmek değildir, kendi talepleri ile istifa ediyorlar. AK Parti kendisinden olan belediyelerle ilgili kendi iç çalışmaları yapacak. Doğru yaptıysak 2019 yerel seçimlerinde halkımız gerekli desteği verecek, yanlış yaptıysak halkımız cezalandıracak. Yani azletmek, ya da seçmenin oyuna karşı saygısızlık zinhar yoktur”diye konuştu. 
 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim