Misafir
6,1002
5,3731
215,49
ÜYE GİRİŞİ

Nurlu ihalenin iptalini istedi

22 yıllık işletmesi bulunan tesisin nasıl 30 yıllığına ihale edildiğini sordu

Nurlu ihalenin iptalini istedi

CHP’li Mazlum Nurlu,  Salihli Belediyesinin jeotermal ruhsatlarının ve sıcak su kuyularının işletme hakkını 30 yıllığına özel bir şirkete devretmesiyle, belediyenin zarara uğratıldığını ileri sürerek, ihalenin derhal iptal edilmesi talebinde bulundu.

HABER MERKEZİ

Salihli Belediyesinin jeotermal ruhsatlarının ve sıcak su kuyularının işletme hakkını 30 yıllığına özel bir şirkete devretmesini Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu “jeotermal kaynakların ısınma, sağlık turizmi ve sera tarımı açısından Salihli için büyük önem taşımaktadır” dedi.

BELEDİYENİN ZARARI 19 MİLYON!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına soru önergesi veren Mazlum Nurlu Salihli belediyesinin 22 yıl işletme süresi kalan jeotermal ruhsat alanlarını 30 yıllığına nasıl ihale ettiğini sordu. İkinci ihalede sürenin 30 yıla çıkarılıp muhammen bedeli düşürmelerinden dolayı belediyenin kaybının 19 milyon lira olacağını belirten Nurlu, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu “Salihli Belediyesi uhdesinde bulunan jeotermal işletme ruhsatlı alanı içerisinde 28 adet sıcak su kuyusu bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi aktif olarak ilçenin ısınmasında kullanılmaktadır. Salihli ilçemizde konutlar jeotermal ile ısınmakta, Kurşunlu kaplıcalarında vatandaşlarımız şifa aramaktadır. Isınma sağlık turizmi ve sera tarımı açısında jeotermal kaynaklar Salihli için büyük önem taşımaktadır. Daha önceki Belediye Başkanlarımızın girişimiyle Belediyeye kazandırılan ruhsat alanı ve kuyuların işletme süresinin bitmesine 22 yıl kalmıştır. Buna rağmen ihale süresi 30 yıl olarak belirlenmiştir. Salihli Belediyesi, adına düzenlenmiş L20-a1ve L20-a2 paftalarda bulunan ruhsat hakkını ve sıcak su kuyularını 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunun Tanımlar başlıklı 3. maddesinin 29. fıkrasına dayandırılarak Gayri Akdi hak Tesisi kapsamında kiraya verilmek üzere ihaleye çıkılmıştır.”

İKİNCİ İHALEDE DEĞİŞTİRİLMİŞ

Nurlu, 29 Haziran 2017 tarihli ilk ilanda ihale süresinin 20 yıl, geçici teminat miktarının 4.080.000 TL, yıllık ruhsat kullanım ve işletme bedelinin 2.000.000 lira ve diğer gelirlerden alınacak payın yüzde 13 olarak belirtildiğinin altını çizerek şöyle devam etti “12.10.2017 tarihli ikinci ilanda ise; ihale süresi 30 yıl, geçici teminat miktarı 1.228.500 TL, yıllık ruhsat kullanım ve işletme bedeli ilk üç yıl 150.000 TL, sonraki yıllar için 1,500.000 lira, diğer gelirlerden alınacak pay yüzde  8 olarak belirtilmiştir.  İhaleye sadece bir firma girmiştir. İhale süresinin 30 yıla çıkarılmasıyla, sadece ihale bedelinden belediyenin kaybı 19 milyon liradır. Belediye ve Salihli büyük zarara uğrayacaktır. Bu nedenle hukuki, siyasi ve ahlaki açıdan sorunlu söz konusu ihale iptal derhal edilmelidir. Salihli’nin önceki dönemlerde görev yapan çok değerli başkanlarının ilçemize kazandırdığı varlıkları bir bir satan, para dolu kasasını boşaltan, MHP’li yönetimi mirasyedi gibi ne var ne yok sattı.”

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim