Misafir
6,1002
5,3731
215,49
ÜYE GİRİŞİ

İş adamlarına dış ticaret dersi

İş adamlarına dış ticaret dersi

Manisa TSO’da dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi. Başkan Erbil toplantıda, dünyada ekonomik sınırların kalktığını ve potansiyel alıcılara ulaşılması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. Odanın Ekim ayı etkinlik programı çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin koordinatörlüğünde, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde  Ekonomi Bakanlığı ve Türk Eximbank A.Ş. uzmanlarının sunumları ile ihracat bilincinin arttırılması ve ihracata yönelik destek programlarının tanıtılması amacıyla düzenlenen  ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ büyük bir ilgi ile takip edildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda düzenlenen seminere Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Altuntaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü ve TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Doç.Dr. Mahmut Karğın, Manisa İş dünyasının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

DÜNYADA EKONOMİK SINIRLAR KALKTI

Seminerin  açılışında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, ‘Bugün geldiğimiz noktada, küreselleşmeyle birlikte dünyada ekonomik sınırlar kalktı ve Dünya bütünleşerek tek bir pazar haline geldi. Uluslararası ekonomik entegrasyonun sağlanması ve Dünya ticaret hacminin artmasıyla beraber piyasalara, müşterilere ve tedarikçilere ulaşmak daha da kolaylaştı ve bu sayede dünyanın farklı kıtalarında üretilen ürün ve hizmetler,  bir başka kıtada rekabet etme şansı yakaladı. Artan rekabet ortamında Dünya pazarlarından pay almak, üretimi artırmak ve geliştirmek, satış ve karları artırmak, ekonomi ve büyümeye katkı sağlama noktasında dış ticaret önemli bir paya sahip. Bundan 10 yıl önce dış ticaret hacmimiz 225 milyar dolar iken  bugün gelinen noktada ise dış ticaret hacmimiz 340 milyar dolara ulaşmıştır. 6,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olan ilimiz, 2016 yılında gerçekleştirmiş olduğu 3.7 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’ de en çok ihracat yapan yedinci il konumundadır”

POTANSİYEL ALICILARA ULAŞILMALI

Erbil, “2017 yılının ilk 9 ayında ise 2.7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.  En çok ihracat yaptığımız ülkeler ise Almanya, İngiltere ve Fransa’dır. Türkiye’nin toplam televizyon ihracatının %88’i Manisa’dan yapılmaktadır. Tüm bu veriler dış ticaretin, hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisi açısından ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. İşletmelerimizin yurtdışına açılmalarına destek olmak, Uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmalarına katkıda bulunmak amacı ile düzenlediğimiz bu seminerle ihracatta sağlanan destek programları, ülke masaları ve pazar araştırması, pazara giriş engelleri ve çözüm yolları, Türk Eximbank ihracat kredi sigorta ve garanti programları hakkında  siz değerli üyelerimizin bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarım bugün gerçekleştireceğimiz dış ticaret bilgilendirme seminerimiz, başka ülkelerdeki potansiyel alıcılara ulaşmanızda vesile olur’ diye konuştu.

İHRACAT DESTEKLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Konuşmanın ardından seminerin ilk bölümünde Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı İsmail Bozdemir,   İhracatta Sağlanan Destek Programları, ikinci bölümde ise; Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş., Müdür Yardımcısı Fatma Gökçen Ertuğrul ve Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. Uzmanı Semra Öner Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Seminerin son bölümünde ise katılımcıların soruları konuşmacılar tarafından cevaplandırıldı.

 

 

 

              

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim