Misafir
6,5884
5,7434
227,5
ÜYE GİRİŞİ

TARSİM’den üzümcüye 450 milyon lira hasar ödemesi

TARSİM’den üzümcüye 450 milyon lira hasar ödemesi

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Şatoğlu, Manisa'da son 2015 ve 2016 yılında Manisa'da üzüm üreticisine yaklaşık 450 milyon lira hasar ödemesi yapıldığını söyledi.

İHA-TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Şatoğlu, bir takım incelemelerde bulunmak üzere Manisa'ya geldi. Önce TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret eden Şatoğlu, daha sonra Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü'ne gelerek inceleme yaptı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Şatoğlu, burada yetiştirilen üzümlerin de tadına baktı. Kuru üzümde 2017 yılı yapılan ihracat verilerini açıklayan Ünal, "Ege İhracatçılar Birliği rakamlarına göre yalnızca bu yıl 270 bin ton ihracatla 470 milyon dolar civarında bir gelir elde ettik. Yalnızca kuru üzümden. Bunun sofralık kısmı ayrıca hesaplanıyor. Biz tamamıyla ürettiğimiz ürünleri özellikle kuru üzümü yüzde 90'a yakın bir oranla ihraç ediyoruz. İç piyasada tüketmiyoruz. Kuru üzümde ihracat ülkesiyiz" dedi.

10 ÜRETİCİDEN 6’SI TARSİM’Lİ
Şatoğlu daha sonra enstitüde bulunan bağları yerinde inceledi. Manisa'da son yıllarda tarımda sigortalanmanın arttığını söyleyen Şatoğlu, "Manisa tarımsal üretimde Türkiye'nin en önemli bölgelerinden bir tanesi. Hem bizim Manisa Bölge Müdürlüğümüz kapsamına giren iller hem de sadece Manisa ili olarak Türkiye'de çok önemli bir tarımsal üretime sahip. Üzüm önemli bir üretim. Ekonomik değeri olan tarımsal ürün. Bu nedenle de üreticilerimizin özellikle 2015-2016 yıllarında yaşadıkları önemli don ve dolu hadiselerinden dolayı üreticilerin TARSİM'e olan ilgisi ger geçen gün artarak devam etti. Bizim sadece ve sadece Manisa'da ödediğimiz son 2015 ve 2016 yılında Manisa'da üzüm üreticisine ödediğimiz hasar miktarı yaklaşık 450 milyon lira civarında. Tüm bölgeyi kapsadığında Manisa bölgesine baktığımızda 2006 yılında 2017 yılına kadar geçen sürede ödediğimiz hasar miktarı 850 milyon lira civarında. Bu ciddi bir rakam. Demek ki bu bölgede doğal risklerin yoğun yaşandığını da gösteriyor. Her 10 üreticiden 6'sının TARSİM poliçesi var."dedi.
"AĞAÇLARINIZI SİGORTALAYIN" ÇAĞRISI
Şatoğlu ayrıca tarımsal ağaçlara da sigorta yapılmasına başlandığını ve üreticilerin sigorta poliçelerine başvurduğunu belirterek, "Eğer ağaç teminatı aldıysa üretici, yani bu meyveleri için ağaç teminatı poliçe kapsamında aldıysa üreticiler bu yangın afetinden sonra TARSİM'e başvurmak suretiyle hasarlarını karşılayabilirler. Ağaçları için poliçelerinin mutlaka olması gerekiyor. Ağaç teminatını da bu yılın başından itibaren verdik. TARSİM bugüne kadar ağaçtaki ürünü sigortalıyordu. 2017'nin başından itibaren ağacın kendisini de sigortalamaya başladı.Bunun yangından ve kardan dolayın zarar gördüğünü düşündüğümüzde emek gidiyor. Onun için üreticilerimizin sigorta yaptırmaları gerekiyor" diye konuştu.
Şatoğlu daha Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü işletmesini ziyaret ederek, işletmede üretilen başta üzüm şırası olmak üzere ürünleri inceledi.
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim