Misafir
6,0478
5,3261
213,35
ÜYE GİRİŞİ

Tarım işçileri ve şoförler isyan etti

Tarım işçileri ve şoförler isyan etti

Soma'da j plakası bulunmayan servis şoförleri ve 2 bine yakın tarım işçisi ceza kesilmesi sebebiyle yolda kalınca eylem yaptı.

İHA-Manisa'nın Soma ilçesinden Akhisar ve diğer ilçelere zeytin toplamak için giden 2 binin üzerinde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan servis şoförleri, Manisa'da uygulanan J plakalarının olmaması nedeniyle sürekli trafik cezası yediklerini iddia ederek Kırkağaç'ın Çam girişinde 2 bine yakın mevsimlik tarım işçisiyle birlikte eylem yaptı. Eylem jandarmanın uyarısının ardından sona erdi. 
Manisa Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu tarafından 2012 yılında alınan karar doğrultusunda Manisa il sınırları içerisinde yapılacak personel, öğrenci, işçi, engelli, hasta, AVM'ye müşteri taşıma gibi ücretli-ücretsiz yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan araçlara getirilen J plaka zorunluluğu mevsimlik tarım işçilerini taşıyan servis şoförleri tarafından tepkiye neden oldu. J plakaları olmadan işçi taşıdıkları gerekçesiyle sürekli jandarma tarafından ceza yediklerini belirten servis şoförleri, Soma'dan Akhisar ve diğer ilçelere zeytin toplamak üzere yola çıkan 70'in üzerinde araç ve yaklaşık 2 bin tarım işçisi ile birlikte Kırkağaç'ın Çam mevkiinde mağdur olduklarını dile getirerek eylem yaptı. 

7 BİN LİRAYA YAKIN CEZA
Tüm belgelerinin eksiksiz olduğunu öne süren Soma Mevsimlik Tarım İşçileri Taşıyıcıları Dernek Başkanı İbrahim Ersoy, "Bizler tarım işçileri taşıyıcıları olarak jandarma denetimlerinde sürekli 7 bin liraya varan trafik cezaları alıyoruz. Bunun sebebi de Manisa Büyükşehir Belediyesinin uygulamış olduğu J plakanın araçlarımızda olmaması. Bizde tüm taşıma belgeleri ile trafik belgeleri tam. Ceza yiyoruz bir de araçlarımız 61 güne kadar bağlanıyor. Bu kadar insan mağdur kalıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 'insanlara iş istihdamı sağlayın' diyor. Biz de istihdam sağlıyoruz ama hep kaçarak korku içerisinde seyrediyoruz" dedi.

"TARIM İŞÇİLERİNE ÖZEL BİR BELGE ÇIKARILSIN"
Bir diğer tarım işçi taşıyıcısı Ali Karagöz, "Türkiye'nin hiçbir ilinde olmayan J plakasını Manisa'da uyguluyorlar. Jandarma Trafik her gün 3-4 aracımızı bağlıyor. Diğer illerde bu yok. Milli eğitimlere taşımalı okul servislerine özel belge çıktı. Bize de ayrı bir belge çıkarılsın istiyoruz. Bu işçileri açıkta bırakmamamız lazım. Bunun acilen önüne geçilmesi lazım. Bugün biz gidemedik bizler işsiz kaldık, işçi işsiz kaldı, tarlada mahsul kaldı herkes mağdur" diye konuştu.
Mağduriyetlerinin dile getiren tarım işçileri jandarmanın 'Dağılın' uyarısı sonrasında olaysız bir şekilde dağılarak bugün işe gitmeme kararı aldı.
Manisa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise J plaka uygulamasının korsan ve yasal çalışanların aynı kefeye konmaması için UKOME tarafından alınan karar doğrultusunda başlatıldığı ve bu araçları denetlemenin de devletin kolluk kuvvetleri olan jandarma ve emniyette olduğu dile getirildi. 
 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim