Misafir
6,5881
5,7441
227,34
ÜYE GİRİŞİ

Türkiye’nin güvenliği uçak gemisinden geçiyor

Türkiye’nin güvenliği uçak gemisinden geçiyor

Türkiye'yi bölgesel güç konumuna taşıyacak ilk uçak gemisi için Meclis'ten onay çıkmasını değerlendiren Milli Savunma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, ana vatanda güvende olmak için denizde güçlü olmak; dünyada söz sahibi olmak için, tüm denizlerde var olmak gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Türkiye’nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu için Meclis’ten onay çıkmasının ardından konuşan Milli Savunma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, uçak gemisinin askeri gücün geliştirilmesine yönelik etkili bir araç olduğunu belirtti.

'DENİZLERE HAKİM OLAN CİHANA HAKİM OLUR'

Dünyada halihazırda 13 ülkede uçak gemisi bulunduğunu kaydeden Baybatur, TCG Anadolu'nun askeri, jeopolitik ve ticari açıdan önemine işaret etti. TCG Anadolu'nun mukavemetiyle denizaşırı muharebe aracı olarak TSK’nın gücüne güç katacağını vurgulayan Baybatur, "1963 yılında Kıbrıs’ta Rumlar Türkleri katlederken, çaresiz şekilde adaya nasıl çıkacağımızı düşünüyorduk. Adaya çıkabilmek için 1974 yılına kadar 10 yıl beklemek durumunda kaldık. Bosna’da on binlerce soydaşımız katledilirken bırakın askeri müdahaleyi, soydaşlarımız için bir tahliye operasyonu bile yapamadık. 17 Ağustos Marmara depreminde Amerika insani yardım için ülkemize uçak gemisi gönderirken biz seyrettik. Şimdi ise Türkiye, TCG Anadolu ile çok büyük bir çıkarma gemisine sahip olacak. Donanmamız gerektiğinde Hint Okyanusu’ndan, Atlantik Okyanusu’na kadar açılarak milli ya da çok uluslu bir harekata uzun süre ana üs desteği olmadan aktif olarak katılabilecek. Uçak gemisi bünyesindeki hastane, hava ulaştırması ve geniş muhabere yetenekleriyle kriz bölgelerine müdahalenin yanı sıra, ülkemizde ya da dost ve müttefik ülkelerde muhtemel bir tabii afette, acil yardım organizasyonuna katkı sağlayabilecek. Ünlü Türk Denizcimiz Barbaros Hayrettin Paşa'nın dediği gibi 'Denizlere hakim olan cihana hakim olur' TCG Anadolu ile donanmamız denizlerdeki hakimiyet alanını genişletmiş olacak."diye konuştu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim