Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Açlık sınırı 2 bin liraya dayandı!

Açlık sınırı 2 bin liraya dayandı!

Memur-Sen Genel Merkezi’nin  her ay düzenli olarak yaptığı ‘Açlık Yoksulluk’ araştırmasına göre Eylül ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 717 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 847 TL olarak belirlendi.

HABER MERKEZİ

Memur-Sen Genel Merkezi’nin Eylül ayı  “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 717 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 847 TL olarak belirlendi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa İrğat, araştırmanın ayrıntıları ile ilgili yaptığı açıklamada, Eylül ayında Ağustos ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,49’luk bir artışın yaşandığını söyledi. Eylül ayında göze çarpan en büyük artışların yüzde 14,75 artışla yeşil soğan, yüzde 9,95 artışla karpuz, yüzde 9,41 artışla sivri biber, yüzde 9,02 artışla patlıcan olduğunu kaydeden İrğat, en çok göze çarpan düşüşlerin ise yüzde 14,60 azalışla elma, yüzde 13,42 azalışla balık, yüzde 13,15 azalışla üzüm, yüzde 8,80 azalışla şeftali fiyatlarında yaşandığını ifade etti.

GİYİM VE ULAŞIM FİYATLARI ARTTI
Eylül ayında Ağustos ayına göre giyim fiyatlarında  ortalama yüzde 1,16’lık bir artışın gözlendiğini belirten Mustafa İrgat şöyle devam etti “Giyim madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 8,62 artışla çocuk sweatshirtü, yüzde 4,87 artışla kadın ceketi, yüzde 4,84 artışla kadın eşofmanı madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Ağustos ayına göre yüzde 5,49 azalışla kadın tişörtü, yüzde 5,39 azalışla erkek tişörtü, yüzde 4,96 azalışla terlik madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.Eylül ayında Ağustos ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,23’lük bir artış gözlenirken; Eylül ayında Ağustos ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,94’lük bir artış oldu.”

SAĞLIK FİYATLARI ARTTI

Eylül ayında Ağustos ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişimin yüzde 0,65’lik bir artış olduğunu ifade eden İrgat,  en göze çarpan değişimin yüzde 3,04 artışla derece madde fiyatlarında olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti “Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında Ağustos ayına göre herhangi bir düşüş gözlemlenmedi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,90’lık bir artış olduğu belirlendi. Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 9,6 artışla servis ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2,41 azalışla araba kiralama ücreti madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.”

EĞİTİM GİDERLERİ ARTTI

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,41’lik bir artış olduğuna dikkat çeken İrğat şu bilgileri verdi “Eğitim-kültür madde fiyatlarında Ağustos ayına göre değişimin yüzde 11,12 artışla anaokulu ücreti, yüzde 5,36 artışla gazeteler madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde yüzde 27,46 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 10,42 azalışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,32 artışla sabun madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Ağustos ayına göre yüzde 0,29 azalışla tıraş malzemeleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,55’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,15 artışla badana ve boya malzemeleri; 0,44 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.”

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim