Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Emlakçı mevzuatın dışına çıkmayacak  

Emlakçı mevzuatın dışına çıkmayacak  

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) ilk kez mesleki mevzuatla ilgili toplantı düzenleyerek üyelerini bilgilendirdi. MESO Başkanı Bahattin Akyüz, hukuk danışmanların verdiği eğitimin sektörün kurumsallaşması açısından önemli olduğunu vurguladı.

ALİ CAN DEMİR

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) yeni dönemde eğitim çalışmalarını başladı. MESO tarafından odaya kayıtlı emlak müşavirlerine Manisa Esnaf Odaları Birliği (MESOB) Konferans Salonunda Mesleki Mevzuat Eğitimi verildi. MESO Başkanı Bahattin Akyüz, bu tür eğitimleri düzenlemekti amaçlarının meslekte yaşanan sorunlara çözüm bulmak olduğunu söyledi. Akyüz, gelen şikayetleri not edip çalışmaları ona göre yapacaklarını kaydetti.

PARANIN EN ÇOK DÖNDÜĞÜ SEKTÖR

Mesleki açıdan paranın en çok döndüğü emlak sektöründe yaşanan sıkıntıların bilindiğini ifade eden Akyüz, oda kayıtlı yaklaşık 300 esnafın bulunduğunu, ancak katılımın az olduğunu belirtti. Akyüz, “Mesleki sıkıntılarımızı aile içerisindeymiş gibi bunları tartışmak için bu toplantıyı sağladık. Bu tür toplantılar aralıkla devam ettiriyoruz. Ama ilk defa mesleki mevzuatla ilgili toplantısı yapıyoruz. Hukuk danışmanımızdan alacağımız bilgiler mesleğimizin gelişmesi açısından önemli olacaktır. Toplantının emlakçılara hayırlar getirmesini temenni ediyorum”diye konuştu.  

EN ÇOK SORUN SÖZLEŞMEDE

Manisa Arabulucular Derneği’nin kurucusu Av. Mehmet Başoğlu, kira sözleşmeleriyle ilgili her gün sorunlarla karşılaştıklarını söyledi. Emlak satım sözleşmesinin her gün emlakçıların elinden geçtiğini ifade eden Başoğlu, “Bu sözleşmelerde en çok önümüze gelen sorunlardan biri tanesi sözleşmedeki şekil şartları dediğimiz konulardır. Yani nedir bu sözleşmeyi yapan taraflar emlakçı, alıcı ve satıcı. Bu alıcı ve satıcı bir araya geldiğinde alıcıyı temsilen akrabası, yakını gelebilir. Veya onun temsil ettiği bir kişi gelebilir. Onun yerine imza atıyor. En çok sorunlarla burada karşılaşıyoruz. Tavsiyem taraflar bir araya geldiğinde sözleşmede alıcı ya da satıcı kim olacaksa o kişi gerçek kişiyse eğer bu gerçek kişinin mutlaka kendi imzasını alalım. Eğer gerçek kişi kendisini temsil edemeyecekse vekalet verdiği kişi varsa mutlaka vekilin vekaletini alarak bu imzayı alalım. Genellikle bu konuda çok sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim