Misafir
7,3932
6,2922
242,81
ÜYE GİRİŞİ

“Herkes için her yerde eğitim”

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi performansı Türkiye ortalamasının üzerinde

“Herkes için her yerde eğitim”

Şehzadeler Halk Eğitim Müdürü Mehmet Kanca, ‘Her zaman, her yerde ve herkes için eğitim’ düşüncesiyle 3 binin üzerinde kurs verdiklerini söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Manisa’nın başarılı kurumlarından Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi, vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli eğitim vermeyi sürdürüyor. Yılda 1000’ne yakın kursla Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans sergiledikleri söyleyen Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nin Müdürü Mehmet Kanca, ‘Her zaman, her yerde ve herkes için eğitim’ düşüncesiyle hizmet verdiklerini ifade ederek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İnsanlara bu yönde bir hizmet verdikleri için mutluluk duyduklarını belirten Kanca, Halk eğitim merkezleri, bireylerin okulların dışında eğitimini üstleniyor. Okula gidememiş kişilerin eksikliklerini giderebileceği bir yer aynı zamanda. Merkezimizde 3 bin 200 çeşit kurs bulunuyor. Aklınıza gelebilecek her branşta vatandaşın eğitim almasını sağlıyoruz. Bütün kurslarda 12 kişi sınırı varken okuma yazma kurslarını 1 kişi de olsa açabiliyoruz” dedi.

“ZAMANI DAHA İYİ GEÇİREBİLİRLER”

Boş zamanlarının değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kanca, “Halk eğitim merkezleri zamanı daha iyi geçirmek isteyenlerin gelip halk oyunları, dikiş nakış, bilgisayar, İngilizce, el sanatları, ahşap boyama, çini gibi eğitimleri alabildiği bir yer. İnsanlar kahve köşelerinde oturacağına veya evde boş zaman geçireceğine bu ücretsiz kurslardan faydalanabilirler. İngilizce, Arapça, Osmanlıca gibi dil öğrenebilirler”

3 BİN 200 KURS VAR

Kanca, “Hasta kayıt kabul, emlak danışmanlığı, aşçılık gibi birçok mesleki kurs açtık. 4-6 yaş çocuk aile eğitimi gibi çeşitli aile kursları gerçekleştirdik. 3 bin 200 kurs çeşitlimiz var. Talep gelen ne tür kurs olursa olsun açmaya çalışıyoruz. Sadece ilçe merkezinde değil, ilçe merkezi dışındaki yerleşim yerlerinde de faaliyet gösteriyoruz. Vatandaşlarımız açılacak kursları internet sitemizde ve facebook , twitter , instagram takip edebiliyorlar. Dışarıda yüksek ücretlere alabilecekleri belgeleri biz burada ücretsiz olarak alabilme imkanı sağlıyoruz”

KURS AÇMAK MUTLULUK VERİYOR

Her ay ortalama 100 kurs verdiklerini belirten Kanca, “Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde yaklaşık 100 personelle hizmet veriyoruz. İnsanlara burada hizmet vermek bize mutluluk veriyor. 4 katlı bir ana binamız, Dilşikar Mahallesi’nde Manisa Bezi dokuma atölyesi ve Yeni Han’da gümüş işleme atölyemiz var. Bunun yanında kapanan belde binalarını da kullanabiliyoruz. Aynı anda 500 kişiye hizmet verebiliyoruz. Her ay 100 kursumuz faal olarak çalışıyor. Yıllık 1000’e yakın kursla Türkiye ortalamasının oldukça üzerindeyiz. Geçen yıl toplamda 11 bin 349 kişiye sertifika verdik”

“HER KONUDA TALEP EDİLEBİLİR”

Kanca, “Kurban kesme’den aşçılığa, bağ budamadan cenaze yıkamacılığına kadar aklınıza gelebilecek her konuda kurs açabiliriz talep edilirse. Merkezimizde okuma, dil, bilgisayar ve el sanatları kursları sürekli olarak verilmekte. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi olarak sadece talep gelmesini beklemiyoruz. Vatandaşlarımızın ayağına giderek nasıl bir kurs talebi olabileceklerini, neye ihtiyaçları olduklarını araştırıyoruz. Şehzadeler’deki 65 mahalleyi bu noktada tek tek dolaşıyorum.

 

SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ

Sosyal sorumluluk çerçevesinde de kurslar açtıklarını ifade eden Kanca, “Sosyal sorumluk kapsamında çalışmalar yürütüyoruz. Şuan Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 10 tane öğretmenimle birlikte oradaki hastalara her gün rehabilite amaçlı kurslar veriyoruz. Bu belki de Türkiye’de bir ilk. Bunun yanında ceza evlerinde hükümlülere yönelik meslek edindirme kursları veriyoruz”

BİLİM VE SPORA DESTEK

Kanca, “Yine bunun yanında Murat Germen Spor Kulübü, Meriç Spor Kulübü ve Yeni Yıldızlar Spor Kulübü antrenörleri bizim hocalarımız. Çocukları yetiştiren öğretmenler bizim öğretmenlerimiz. Bu 3 spor kulübünde de protokol kapsamında kurslarımız var. Tayland’da yapılan Muay Thai Dünya Şampiyonasında sporcularımızdan Damla Dinçer Dünya Şampiyonluğu gibi büyük bir başarıya imza attı. İnanılmaz gurur duyduk. Kodlama Robotik sınıfımız var. Burada öğrenciler bilgisayarda programlama yapıyorlar. Çeşitli programlara sahip araçlar yapıyor çocuklarımız. Hafta sonları çocuklarımıza bu yönde eğitimler veriyoruz. Hafta içinde ise okullarla planlama yapıp uygulamalar yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim