Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Köy bakkallarına ceza yağdı

Köy bakkallarına ceza yağdı

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası’nın ihbarını değerlendiren Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, veteriner ilacı satan köy bakkallarına 64 bin lira idari para cezası kesti.

HABER MERKEZİ

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası’nın ihbarını değerlendiren Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, veteriner ilacı satan köy bakkallarına 64 bin lira idari para cezası kesti.

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde veteriner hekimlerin yıllardır köy bakkallarında veteriner ilacı satıldığı yönünde şikayet etmelerine rağmen sonuç alamadıklarını odaya bildirmeleri üzerine, durum değerlendirmesi yaptıklarını ve köy bakkallarına yönelik suç duyurusunda bulunduklarını anlattı. Savcılığın bu duruma kayıtsız kalmayarak bahsi geçen bakkallara denetim yaptırdığını ve veteriner ilaçlarının bulunduğunu ifade eden Yıldız şöyle devam etti “Savcılığın yapmış olduğu bu incelemeden sonra Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün hassas çalışmaları sonucu bu Veteriner İlaçlarına el konulmuş, 5996 Sayılı Kanun gereği insan ve hayvan sağlığını hiçe sayan 4  köy bakkalına 16’şar bin lira olmak üzere toplamda 64 bin lira İdari Para Cezası kesilmiştir.”

AMAÇ İNSAN SAĞLIĞI

Sağlıklı hayvansal gıda için sağlıklı hayvan, prensibince çalışılması gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Biz Veteriner Hekimler hayvan sağlığı için çalışırken aynı zamanda insanımızın sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlıyoruz. Veteriner Hekimler sadece kliniklerde hayvan muayene etmiyorlar. Kanatlı sektörü, gıda sektörü, ilaç sektörü, yem sektörü ve Kamu gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet göstermekteyiz. Yaptığımız tüm faaliyetler en sonunda tek bir amaca hizmet etmektedir. Bu amaç insan sağlığıdır. Ancak, köy bakkallarında ya da buna benzer yerlerde ehliyetsiz ve bilinçsiz insanlar tarafından ilaç satılması hem hayvan sağlığını, hem de hayvanların et ve sütünde kalıntı oluşturarak insan sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayrıca, bilinçsiz verilen antibiyotikler hayvanlarda antibiyotik direnci oluşmasını sağlayarak antibiyotiklerin etkisini zamanla azaltmaktadırlar.”diye konuştu.

VETERİNER HEKİMLER KOLAY YETİŞMİYOR

Veteriner Hekimler 5 yıllık lisansüstü eğitim aldığını ve  bu zorlu eğitim sürecinde, hangi hayvanda hangi ilaçların kullanılabileceğini, hangi ilaçların hayvanın etinde, sütünde ya da yumurtasında kalıntı oluşturacağını öğrendiğine vurgu yapan Yıldız “ Bu sayede de insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek kalıntı problemlerinin önüne geçerek hayvanlara ilaç uygulamakta ve veteriner ilaç satışı yapmaktadır.”dedi.

VETERİNER HEKİME DANIŞIN

Başkan Yıldız, hayvan sahipleri ve hayvan yetiştiricilerini usulsüz veteriner ilacı satan yerlerden ilaç almamaları ve muhakkak surette Veteriner Hekimlerine danışmaları gerektiğini vurgulayarak, kanuna aykırı olarak usulsüz ilaç satan yerlerin mutlaka İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirilmesini gerektiğinin de altını çizdi.

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına ve tüm veteriner hekimler adına, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Savcılık yetkilileri ve emeği geçen tüm Kurum yetkililerine teşekkür eden Yıldız, özellikle, hayvan sağlığı ve gıda güvenliği noktasında paydaş olan İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çok önemli işler yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim