Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Polis tazminat talebini yargıya taşıdı!

Polis tazminat talebini yargıya taşıdı!

Polislerin 8 saat olan mesaisini 12 saate çıkaran karar, geçtiğimiz aylarda Danıştay tarafından iptal edilmiş, ancak OHAL nedeniyle uygulanamamıştı. Bu durum karşısında Manisa’da görevli polis memuru Ahmet Yalçın’ın iş yükü artan meslektaşları için bakanlıktan talep ettiği ‘OHAL tazminatı’ da ret edilince konu yargıya taşındı.

HÜLYA KILINÇ

Emniyet-Sen yetkilisi polis memuru Ali Özaydın tarafından 2013 yılı içerisinde açılan dava sonunda, Danıştay 16’ncı Dairesi ve 2’nci Dairesi tarafından  geçtiğimiz Mayıs ayında, Manisa Polis Merkezlerinde çalışan polislerin 12 saat değil, 8 saat çalıştırılmasına karar verilmişti. Manisa Valiliği daha sonra bu yargı kararlarının OHAL süresi içerisinde uygulanmayacağı kararını alınca, bu sefer Manisa’da görevli polis memuru Ahmet Yalçın tarafından İçişleri Bakanlığı’ndan OHAL tazminatı verilmesi talep edildi. Bu talep Bakanlık tarafından reddedilince, konu yargıya taşındı. 

İŞ YÜKÜ 42 SAATTEN, 84 SAATE ÇIKTI

Manisa Polis Merkezi Amirliklerinde ergonomik çalışma sistemi olarak adlandırılan 8/24   haftada 42 saat sistemiyle çalışan polislerin bu çalışma sistemi 2013 yılında dönemin Valisi ve Emniyet Müdürünün aldığı kararla, 12/24  haftada 56 saat sistemine çevrilince, açılan iptal davası sonunda, Danıştay 16 ve 5’nci Daireleri, 12/24 sistemini iptal ederek, 8/24 çalışma sisteminin geri getirilmesine karar vermişti.

Bu yargı kararlarının Manisa Valiliğine tebliği sonrası, Valilik 18.05.2017 tarihinde, OHAL Kanunun 8’nci Maddesini gerekçe göstererek, OHAL süresi içerisinde bu yargı kararlarının uygulanmayacağını ve üstelik polislerin 12/24 sisteminden daha ağır olan 12/12 haftada 84 saat mesai sisteminde çalışmaları kararını aldı.

BAKANLIK ZIMNEN REDDETTİ

Alınan bu karar üzerine, polis memuru Ahmet Yalçın, İçişleri Bakanlığına gönderilmek üzere Manisa Valiliğine 30.05.2017 tarihinde başvurarak, OHAL Kanunu’nun 29’ncu Maddesini gerekçe göstererek OHAL tazminatı (fazla çalışma ücreti) verilmesini talep etti. Ancak Bakanlık bu talebe karşılık, 60 gün içerisinde cevap vermeyerek, talebi zımnen reddetmiş oldu.

‘BAKANLIK KARARI ANGARYA YASAĞINA AYKIRI’

Bu red işlemini 14 Eylül 2017 günü yargıya taşıyan polis memuru Ahmet Yalçın dava dilekçesinde, aynı OHAL süresi içerisinde, aynı Bakanlığa bağlı oldukları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen personel ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele fazla çalışma ücreti verilmeye başlandığına dikkat çekerek, talebinin reddi işleminin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin, Kölelik ve Zorla Çalıştırma Yasağı başlıklı 4’ncü maddesine, 2709 sayılı T.C. Anayasası’nın, Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10’ncu maddesine, Zorla Çalıştırma Yasağı başlıklı 18’nci, Ücrette Adalet Sağlanması başlıklı 55’nci maddesine aykırı olduğunu öne sürdü. Mahkemeden Bakanlığın zımnen red işleminin iptalini talep etti.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine açılan bu dava, polis memuru Ahmet Yalçın’ın iki ay önce atamasının yapıldığı Isparta’da, Isparta İdare Mahkemesi’nde 2017/1616 esas numarasıyla görülmeye başlandı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim