Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Manisa Türkiye’nin gündemine oturacak

Manisa Türkiye’nin gündemine oturacak

Spil Milli Parkı’nda yıllık 250 bin ziyaretçi sayısının önümüzdeki süreçte katlanacağını belirten Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, 110 milyonluk teleferik ve sağlık otelinden sonra Manisa’nın marka değerinin artacağını ve Türkiye’nin gündemine oturacağını söyledi.

TUNAY AKTAŞ

Spil Milli Parkı’nın ülkemizin en önemli milli parklarından biri olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, milli parkta devam eden yatırımla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak alt yaklaşık 16 milyon liralık bir alt yapı harcaması yapıldığını ve 110 milyonluk üst yapının ihale edildiğini ifade eden Gençoğlu, “Şuan mevcut 42 tane orman köşkü, günü birlik  sosyal tesisler, ziyaretçi merkezleri ve festival alanları var. Bakanlık olarak Spil’e 2 tane önemli yatırım yapma aşamasındayız. Bunlar teleferik ve sağlık oteli. İhalesi yapılan bu yatırımların toplam maliyeti 110 milyon lira. Şuan otelin 3. katı yapılıyor ve inşaat son derece hızlı gidiyor. Teleferikle alakalı proje çalışmaları bitmek üzere. Yakın zamanda Spil Dağından başlayarak ilimize doğru 7 bin 880 metre uzunluğunda bir güzergah tamamlanacak. Saatte 600 kişi taşınacak. Türkiye’nin en uzun teleferiklerinden biri olacak. Temel atma ve inşaat çalışmalarına yakında başlanacak. Sağlık oteli ise 121 yataklı bir otel olacak. Yıl sonu itibariyle inşaatı bitmiş olacak” dedi.

“AÇIK- KAPALI SEYİR TERASLARI YAPILDI”

Belirli noktalarda seyir terasları yapıldığını söyleyen Gençoğlu, “Halkımızın yoğun talebi doğrultusunda Manisa’yla Spil Milli Parkı arasındaki noktalarda seyir terasları yaptık. Şuan bitmek üzere. İzmir ve Manisa’yı gören yüksek yerlerde kapalı açık teraslarda vatandaşlarımız rahatlıkla hem pikniğini yapabilecek hem de Manisa’nın ve İzmir’in güzelliklerini görebilecek”diye konuştu.

MARKA DEĞERİ ARTACAK

Teleferik ve sağlık oteliyle Manisa’nın marka değerinin artacağını belirten Gençeoğlu, şunları söyledi “Spil artık daha komplike ve marka bir yer olma noktasında. Bugün orada alt yapı neredeyse çözüldü. Artık üst yapıya ağırlık veriyoruz. Bugün burada teleferik ve otel bölgenin marka değerini arttıracak. Manisa’ya ayrı bir değer katacak. Konuyla ilgili Sayın Bakanımızın talimatları var, yakından takip ediyoruz. Yöre milletvekillerimizin de desteklerini alıyoruz. İnşallah bu eserleri zamanında Manisa’ya kazandıracağız.”

YILDA 250 BİN ZİYARETÇİ  

İnsanların Spil’e karşı çok yoğun bir ilgisinin bulunduğunu kaydeden Gençoğlu “Hafta sonları hem Manisa’dan hem İzmir’den muazzam sayıda ziyaretçi geliyor. Aynı zamanda günü birlik piknik ihtiyacı gideriliyor. Kalma ve konaklama açısından imkanlar var. Ülkemizde de çok rağbet gören bir milli park. Özellikle yaz döneminde yoğun ziyaretçilerle karşılaştık. Spil’in 1500 metre yükseklikte olması oranın oksijen değeri ve hava kalitesinin üst düzey olmasını sağlıyor. Özellikle sağlık açısından insanlar inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Yoğun bir faaliyetin olduğu bir bölge burası. Yılda ortalama 250 bin kişi geliyor buraya. Teleferik ve sağlık oteli gibi üst yapıların tamamlanmasıyla bu rakam katlanarak artacaktır. Spil ve Manisa ismi önümüzdeki yıllarda daha çok duyulacak ve Türkiye’nin gündemine oturacaktır”diye konuştu.

“KAMP VE FESTİVAL ALANLARI”

Milli parka daha çok sosyal amaçlı tesislerin yer alacağını ifade eden Gençoğlu, “Geceleme, kamp, karavan ve çadır alanlar, festival alanları, sosyal etkinlik alanları gibi yerler planladı. Onun dışında burada tabiat eğitim merkezimiz var.  Bilimsel çalışmalar ve öğrencilerin tabiat bilincinin armasına yönelik faaliyetler yapılıyor burada. Daha çok sosyal amaçlı tesisler olacak. Doğayı koruyarak milli parkımızın sürdürülebilirliğini sağlamak en öncelikli görevimiz. Vatandaşlarımızın tabiatla iç içe olabilecekleri, günün yorgunluğunu ve stresini atabilecekleri, nefes alabilecekleri bir yer. Tesislerin dışında ormanlık alanlarda yürüyüş yolları var. 4 mevsim tabiatı çok güzel. Ben çocuklarımla sık sık fırsat buldukça gidiyorum”şeklinde konuştu.

“BAKANIMIZ BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”

Bakanlık olarak gereken önemin verildiğini ifade eden Kerim Gençoğlu şöyle devam etti “Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, Spil’e çok büyük önem veriyor. İzmir’e Manisa’ya her ziyaretlerinde ilk sorduğu şey Spil Dağı Milli Parkı’dır. Halkımızın da bu konuda beklentileri var. İnşallah biz Bakanlık olarak üstümüzü düşen vazifeleri yerine getirdik ve bu faaliyetlerin bir an önce bitmesini  bekliyoruz. Spil doğal dokusuyla beraber insanların çok rağbet gösterdiği özel bir nokta. Özel bir yer. Oradaki tüm faunanın ve canlı yaşamının korunması noktasında çok hassasız.”

“MANİSA’YA YAKIŞIR BİR TESİS OLDU”

Mesir Tabiat Parkı’nın da Yunusemere Belediyesi’nin çalışmalarıyla çok güzel bir alana dönüştüğünü belirten Gençoğlu, “Biliyorsunuz Mesir ve Süreyya tabiat

parkları var. Özellikle Mesir Tabiat Parkı’nda Yunusemre Belediye Başkanlığı’nca proje çalışmaları yürütüldü ve çok güzel bir tabiat parkı oluşturuldu. Manisa’ya yakışır bir tesis oldu. Bu konuda Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’yi ayrıca teşekkür ediyorum. Kendilerinin oraya çok büyük emekleri var.”diye konuştu.  

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

1 2 3 R 5 6 7 8 9
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim