Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

50 milyonluk mega müze geliyor

50 milyonluk mega müze geliyor

Manisa çok uzun süredir beklediği modern Arkeoloji ve Etnografya Müzesine nihayet kavuşuyor. Projeleri tamamlanan müzenin toplamda 50 milyon liraya mal olacağı belirtiliyor.

TUNAY AKTAŞ

Manisa’da yapımı yılan hikayesine dönen büyük Manisa Müzesi’nde sona gelindi. AK Parti Manisa Milletvekilleri, Manisa Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün yoğun çabaları sonucunda 2017 yatırım programına alınan Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin projeleri tamamlandı. Proje, İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından Kasım ayında ihaleye çıkartılacak. İlk etapta 20 milyon liralık bütçeyle başlanacak müzenin. iç dizayn çalışmalarıyla birlikte 50 milyon liraya mal olacağı belirtilirken, müze Yunusemre Belediyesi’nin yanında bulunan araziye inşa edilecek.

40 BİN ESER SERGİLENMEYİ BEKLİYOR

Yeni yapılacak Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde, Manisa bölgesinde yer almış uygarlık ve medeniyetlere ait eserler sergilenecek. Fiziki yetersizlik nedeniyle sergilenemeyen 40 bine yakın eser de, burada ziyaretçilerle buluşacak. Müze geniş bir arkeoloji ve etnografya kapasitesine sahip olacak.

BÜYÜK BİR UTANÇ SON BULUYOR

Kazandırılacak müze sayesinde Manisa’da büyük bir eksiklik giderilmiş olacak. Fiziki yetersizliğiyle birçok kez eleştirilerin hedefinde olan mevcut Manisa müzesindeki 40 bine yakın eser, depolarda mantık dışı koşullarda saklanıyor veya sergileniyor. Müze daha önce hırsızlık skandallarıyla da gündeme gelmiş, 2001 yılında yaşanan büyük soygunda 1700 tarihi sikke çalınmıştı.

2011’DE PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Manisa’ya yapılacak yeni müze için 2011 yılında İsmail Akçura’yla Manisa Valiliği arasında protokol imzalanmış, protokolle İsmail Akçura müze yapımına maddi kaynak sözünde bulunmuştu. Manisa Valiliği tarafından müze için yer tahsisi yapılmasına rağmen İsmail Akçura’a maddi koşulları öne sürerek müze yapımından vazgeçmişti. Bunun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarla müze, 2017 yatırım programına alındı.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim