Misafir
4,5832
3,8826
107.717
159,5071
ÜYE GİRİŞİ

Kadınların ‘Müftülük Yasası’na itirazı var

Kadınların ‘Müftülük Yasası’na itirazı var

Manisa Kadın Platformu ve Eğitim-Sen Manisa Şubesi Müftülük Yasası’na karşı Manolya Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu. Kadınlar, hayatlarını belirleyecek yasaların kendilerine sorulmadan yapılmasına itiraz etti.

HABER MERKEZİ

Manisa Kadın Platformu ve Eğitim-Sen Manisa Şubesi Müftülük Yasası’na karşı Manolya Meydanı’nda basın açıklamasında bulunarak tasarıyı protesto etti.

Topluluk adına açıklamada bulunan Eğitim-Sen Manisa Şubesi ile Eğitim Sen Manisa Şube Kadın Sekreteri Ayşe Bayraktar,  Müftülük Yasası olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının bu haliyle geçemeyeceğinin altını çizerek, nedenlerini şöyle sıraladı “ Çünkü , müftülüklere nikâh yetkisi, eşitsizliğin garantisi. Çocuk yaşta evlendirme cinsel istismardır; kesinlikle engellenmeli, açıkça suç olarak düzenlenmelidir.

‘CİNAYET VE ŞİDDET ENGELLENEMEZ’

Muğlak bir ‘genel ahlak’ şartı sadece kadınlara zarar, ‘Soyadında kolaylık’ bile yine eşitsiz. İlgili hak örgütlerine danışılmadan hazırlanan Mağdur Hakları Yasa Tasarısı, içinde bulunduğumuz OHAL yönetiminde tüm hak mekanizmalarının işleyişi neredeyse tamamen durmuş ve yasalardaki muğlaklıklar uygulamada genellikle bize zarar olarak dönerken biz kadınlar aleyhine olacaktır, çünkü; şiddetin kadın-erkek eşitsizliğinin bir sonucu olduğunu görmezden gelen bir Mağdur Hakları Yasası, şiddet karşısında kadınları güçlendiremez, şiddetin önünü alamaz: İçinde bulunduğumuz koşullarda kadınlara özel, güçlendirici ve koruyucu yasal düzenlemeler yapılmadan, bitmek bilmeyen kadın cinayetleri ve şiddet engellenemez. Bu da biz kadınlara, şiddet alanında ve kadınların hakları için yıllardır çalışan kadın örgütlerine sormadan gerektiği biçimde yapılamaz. Resmi şikâyette bulunmayana hak ve hizmet yok. Kadınların can güvenliği erkeklere mali külfetten daha önemsiz olmasın diye çocuk teslim sürecinde kararı kadınlara bırakın. ‘Haksız fiil’ maddesi kadınların maddi yardıma erişimine engel.”

‘İTİRAZIMIZ VAR!’

Bu tasarıların toplumun yarısı olan kadınları doğru ve eksiksiz bilgilendirerek, yarar için çalışan kadın örgütlerini sürece katarak hep birlikte tartışıp çalışarak hazırlanmadığını kaydeden Bayraktar, “Bu böyle oldukça bizim ihtiyaçlarımıza karşılık gelmeyecek, hatta bizleri daha eşitsiz ve güvensiz hale getirmeye devam edecekler.”diyerek son olarak şunları söyledi “ Bunun sonuçlarına katlanacak olan yine - kim olursak olalım veya nasıl hayatlar yaşarsak yaşayalım - biz kadınlar olacağız. Hayatlarımızı belirleyecek yasaların bize sormadan yapılmasına itirazımız var!” Topluluk basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  1 2 3 R 5 6 7 8 9
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim